MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wzrasta zdolność kredytowa Polaków. Od sierpnia więcej osób może kupić mieszkanie

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
W sierpniu 2022 roku po raz pierwszy od sześciu miesięcy wzrosła zdolność kredytowa Polaków. Zobacz, jaką maksymalną zdolność kredytową oferują obecnie banki.
W sierpniu 2022 roku po raz pierwszy od sześciu miesięcy wzrosła zdolność kredytowa Polaków. Zobacz, jaką maksymalną zdolność kredytową oferują obecnie banki. fikmik/123RF.com
W sierpniu 2022 roku po raz pierwszy od sześciu miesięcy wzrosła zdolność kredytowa Polaków. Szacunki mówią, że trzyosobowa rodzina, w której dwie osoby otrzymują pensje w wysokości średniej krajowej, może wnioskować o kredyt hipoteczny w kwocie średnio ok. 413 000 zł. Oferty banków mocno się różnią. Sprawdź, co mówi na ten temat analiza HRE Investments.

Spis treści

O ile wzrosła zdolność kredytowa trzyosobowej polskiej rodziny?

W porównaniu do lipca 2022 roku, zdolność kredytowa w Polsce wrosła w sierpniu o ponad 4%. Rodzina 2+1, w której rodzice uzyskują co miesiąc pensje w wysokości średniej krajowej jeszcze w lipcu, mogli liczyć na kredyt w kwocie ok. 396 000 zł. W sierpniu mogą już wnioskować o pożyczkę w wysokości ok. 413 000 zł. Szacunki HRE Investments mówią więc, że ich zdolność kredytowa wzrosła więc o ponad 16 500 zł. Niestety, gwałtowny wzrost cen nieruchomości i duży spadek zdolności kredytowej w porównaniu do danych sprzed roku sprawiają, że Polacy decydują się na dużo mniejsze metraże mieszkań, niż w latach poprzednich.

Wzrasta zdolność kredytowa Polaków. Od sierpnia więcej osób może kupić mieszkanie
HR Investment

Mediana zdolności kredytowej 3-os. rodziny z dochodem na poziomie dwóch średnich krajowych (dług w PLN)

– Wciąż jest to oczywiście wynik znacznie niższy niż przed serią podwyżek stóp procentowych. Przypomnijmy, że jeszcze we wrześniu 2021 familia z naszego przykładu mogła zadłużyć się na zakup mieszkania na kwotę 700 tysięcy złotych. Dziś wynik ten jest o 41% niższy. Gdybyśmy ponadto w ramach naszego badania nie uwzględniali rosnących wynagrodzeń (na podstawie danych GUS o pensjach w przedsiębiorstwach), to spadek zdolności kredytowej względem sytuacji sprzed cyklu podwyżek stóp procentowych mógłby wynosić około 50% – wyjaśniają analitycy z HRE Investments.

Jakie czynnik spowodowały wzrost zdolności kredytowej Polaków w sierpniu 2022 roku?

Na wzrost zdolności kredytowej największy wpływ miały dwa kluczowe elementy:

  • spadek oprocentowania kredytów – który zmniejszył się o ok. 0,3-0,4%;
  • rekordowy wzrost wynagrodzeń – wg danych GUS średniego wynagrodzenia brutto za lipiec 2022 wyniosło 6777,22 zł.

– Sierpniowy wzrost zdolności kredytowej zawdzięczamy dwóm zmianom. Pierwsza to oprocentowanie. To w porównaniu do lipca poszło w dół o około 0,3-0,4%. Po części zawdzięczamy to spadkowi stawki WIBOR, ale też notowań kontraktów terminowych na stopę procentową. Te pierwsze są ważne dla kredytów o zmiennej, a drugie dla kredytów o stałej stopie. Mechanizm jest prosty – przy niższym oprocentowaniu banki powinny chcieć pożyczyć nam więcej. Drugi powód, dla którego przykładowa rodzina mogłaby na zakup mieszkania pożyczyć więcej, to wynagrodzenia. Te w ostatnim czasie wciąż wyraźnie rosną, a ich zmiany uwzględniamy podczas odpytywania banków o ofertę dla przykładowej rodziny – dodają analitycy z HRE Investments.

Jakie oferty proponują banki kredytobiorcom? Widać ogromne różnice

Wg analizy HRE Investments widać spore różnice w ofertach banków dotyczących kredytów mieszkaniowych. Zanim więc podejmiemy decyzję o kredycie, warto porównać propozycje poszczególnych kredytodawców. Najlepsza oferty maksymalnych zdolności kredytowych sięgają kwoty ponad 460 000 zł, a najmniej korzystna jest propozycja jednego z banków w wysokości zaledwie ok. 237 000 zł.

Wzrasta zdolność kredytowa Polaków. Od sierpnia więcej osób może kupić mieszkanie
HR Investment

Zdolność kredytowa trzyosobowej rodziny z miesięcznym dochodem w wysokości 8953 zł netto

Wyższa zdolność kredytowa: czy ten trend zostanie z nami na dłużej? Zobacz, co mówią eksperci

Analitycy z HR Investment liczą, że w 2023 roku stopy procentowe zaczną się stopniowo obniżać. Jaką istotną przesłankę wskazują optymistyczne notowaniach kontraktów terminowych na stopę procentową (IRS). Kontrakty pięcioletnie w drugiej dekadzie sierpnia kształtowały się na poziomie od 5,4% do 5,7%, a w analogicznym okresie w czerwcu sięgały od 7,5% do 7,9%. To jeden z kluczowych elementów, który wpływa na oprocentowania kredytów o stałym oprocentowaniu. Przykładowo przy spadku o 1 pkt proc. zdolność kredytowa mogłaby wzrosnąć o ok. 30 000-40 000 zł.

– W odwodzie pozostaje jeszcze UKNF, który od kwietnia br. zalecił bankom, aby te przy badaniu zdolności kredytowej uwzględniały wyższy bufor na podwyżki stóp procentowych. Wcześniej był on na poziomie 2,5%, a obecnie wynosi 5%. Efekt tego jest taki, że dziś bank badając zdolność kredytową musi sprawdzić czy przy naszych dochodach będziemy w stanie spłacać ratę kredytu mieszkaniowego, jeśli oprocentowanie wzrośnie do około 13-14%. To oczywiście dodatkowo uderza w zdolność kredytową Polaków. Gdyby cofnąć zalecenia UKNF do stanu sprzed zmian, to przykładowa rodzina odzyskałaby około 80-90 tys. złotych zdolności kredytowej. W sumie realizacja tych dwóch zmian podniosłaby zdolność kredytową rodziny o lekko licząc ¼ – podsumowują analitycy z HRE Investments.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Finansów
Warszawa, ul. Świętokrzyska 12
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wzrasta zdolność kredytowa Polaków. Od sierpnia więcej osób może kupić mieszkanie - RegioDom.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto