Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"X Święto Ciulimu – Czulentu". Lelowskie Spotkania Kultur

Jerzy Granowski
Jerzy Granowski
W Lelowie po raz dziesiąty odbywał się Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej "X Święto Ciulimu – Czulentu".

Przez dwa dni, 18 – 19 sierpnia 2012 r., w Lelowie po raz dziesiąty odbywał się Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej "X Święto Ciulimu – Czulentu". Lelowskie Spotkania Kultur. Jubileusz święta był okazją świetnej zabawy uczestników przy występach, m. in.: zespołów z Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie, Dziecięcej i Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie, Zespołu Pieśni i Tańca "Żywczanie", "Golec uOrkiestra", zespołów klezmerskich "Chmielnikers" i "Acoustic Acrobats", a także podczas występu Leopolda Kozłowskiego i Przyjaciół.

Uroczym dopełnieniem festiwalu kultur był występ laureatów III Dziecięcego i Młodzieżowego Konkursu Piosenki Żydowskiej w Lelowie. Zdobywczynie trzech pierwszych nagród Weronika Glinka (I m.) z Małachowa, gmina Szczekociny, Karina Bryła (II m.) z GOK Wręczyca Wielka oraz Kinga Hyra (III m.) z GOK Wręczyca Wielka pięknie zaśpiewały swoje konkursowe piosenki. Laureatkom towarzyszył zespół "Chmielnikers" w składzie: Krzysztof Korban – akordeon, Marzena Trzebińska – wokal, Beata Misztal - skrzypce – manager zespołu, Michał Siemieniec – klarnet, Karol Krąż – perkusja i Adam Szymkiewicz - gitara basowa, puzon, kontrabas.
Ci świętokrzyscy klezmersi nawiązują bezpośrednio do tradycyjnych XVII-wiecznych zespołów muzycznych, grających na "świętych instrumentach" – z hebr. klej zemer. Dziś zamienili cymbały na akordeon, a bęben na perkusję, ale skrzypce i klarnet pełnią taką samą rolę, jak cztery wieki temu.

Jak powiedziała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lelowie Ewa Molenda, konkurs stał na wysokim poziomie i poza trzema pierwszymi miejscami, przyznano także trzy wyróżnienia dla Kingi Tyjas i Weroniki Janasik z GOK Lelów oraz Natalii Pabiś z GOK Wręczyca Wielka.

Imprezie towarzyszyły liczne wystawy fotograficzne i plastyczne, pokazy wyrobów rękodzieła artystycznego z możliwością zakupu, a także degustacja potraw regionalnych i żydowskich: ciulimu, czulentu, raków, gęsich pipek, gęsiego smalcu i śliwowicy lelowskiej.

"Święto Ciulimu – Czulentu" to festiwal kultury polskiej i żydowskiej, jedno z najważniejszych i największych wydarzeń tego typu w Polsce. Festiwal ma przypominać wspólną historię Polaków i Żydów, pokazywać przenikanie się kultur, uczyć tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Święto organizowane od 2003 r. w Lelowie to inicjatywa Wójta Gminy Lelów Jerzego Szydłowskiego oraz rabina Simcha Krakowskiego – głównego organizatora przyjazdu chasydów do Lelowa na grób Cadyka Dawida Bidermana.

Pierwsze święto miało charakter bardzo kameralny, jednak impreza rozrosła się tak, że ma obecnie zasięg nie tylko krajowy, ale międzynarodowy.

"Święto Ciulimu – Czulentu" otrzymało certyfikat nadany przez Częstochowską Organizację Turystyczną jako Produkt Turystyczny, a potrawa "Ciulim lelowski" i "Czulent lelowski" otrzymała certyfikat potrawy regionalnej. "Ciulim lelowski" został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych woj. śląskiego w kategorii "gotowe dania i potrawy". Jerzy Granowski

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto