Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XII Jarmark Królewski w Radziejowie

Redakcja
Rynek Radziejowski
Rynek Radziejowski Karol Szmagalski
W dniu 17 sierpnia 2013 roku w przededniu inscenizacji legendarnej bitwy stoczonej pomiędzy Zakonem Krzyżackim, a wojskami Władysława Łokietka we wrześniu 1331 pod Płowcami, odbywa się w Radziejowie na rynku Jarmark Królewski.

Jarmark średniowieczny to żywe spotkania z historią, z obyczajami wczesnopiastowskimi.

Tak o tej bitwie mówi Leszek Kalicki jeden z organizatorów inscenizacji bitwy pod Płowcami.
W roku tysiąc trzysta trzydziestym pierwszym Krzyżacy zorganizowali dwie łupieżcze wyprawy w nasz region. Miały one niezwykle brutalny charakter, płonęły wsie i pola, rabowano kościoły i klasztory. Podczas drugiej z nich natknęli się na wojska polskie, z królem Władysławem Łokietkiem na czele. Doszło do bitwy w otwartym polu. Była ona bardzo krwawa, straty obu stron podobnie wysokie. Krzyżacy ustąpili z pola, na pobojowisku pozostali Polacy. Wedle średniowiecznych obyczajów, to oni więc byli tryumfatorami starcia. Było to pierwsze zwycięstwo nad niepokonanymi dotąd wojskami zakonnymi.

W dniu 17 sierpnia 2013 roku(sobota) na XII już Jarmark Królewski, podobnie jak w latach poprzednich organizatorzy przygotowali niezwykle atrakcyjny program obchodów.

Uroczyste otwarcie Jarmarku Królewskiego nastąpiło na Rynku Radziejowskim. Były salwy z hakownic i piszczeli. Powitano rycerzy, którzy zaprezentowali się zgromadzonym. Odbyły się : prezentacja ekwipunku rycerskiego; pokazy fechtunku i formacji, szereg stoisk z wyrobami rękodzielniczymi, wyrabianymi według średniowiecznych zasad, było też wiele widowiskowych pokazów i konkursów .

Na boisku przy ul. Polnej odbył się pokaz rycerski turniejowej jazdy konnej. Jedną z atrakcji XII Jarmarku Królewskiego w Radziejowie na boisku przy ul. Polnej był pokaz rycerski turniejowej jazdy konnej.

Zaprezentowało się rycerstwo z Golubia Dobrzynia, przedstawiciele Bractwa rycerskiego, współczesnego stowarzyszenia, którego członkowie zajmują się w ramach rekonstrukcji historycznej odwzorowywaniem zwyczajów oraz realiów średniowiecza.

W Polsce tworzą one tak zwany Ruch Rycerski. Czteroskrzydłowy zamek w Golubiu Dobrzyniu, na skraju urwiska wznieśli w XIV w. Krzyżacy. Zamek tętni życiem kulturalnym dzięki temu bractwu rycerskiemu, należącemu do najstarszych w kraju.
Pokaz zgromadził wielu widzów , którzy podziwiali i oklaskiwali wyskoki kunszt uczestników pokazu.
W godzinach wieczornych przy blasku pochodni nastąpił przemarsz uczestników ulicami miasta, wręczono nagrody wieńczące zmagania turniejowe, wystąpili włodarze miasta i zaproszeni goście. Zaprezentowano Rys wydarzeń z 1331 roku. Jarmark zakończył uroczysty apel, Bogurodzica, salwa z hakownic i piszczeli .

W czasie trwania Jarmarku wystawiono kramy z jadłem, napitkami i wyrobami rękodzieła.

Wśród wystawców można było zobaczyć:
Witolda Strzałkowskiego – Radziejowskiego płatnerza.

Pan Witold wyrabia piękne szable i miecze, wszystko zgodnie z wzorami historycznymi, na ścianie w jego domu jak i prezentowane podczas Jarmarku Królewskiego i nie tylko wyglądają niesamowicie a i jak ktoś powalczyć nimi zechciał to myślę, że do tego nadają się wspaniale. Jest jednym z nielicznych w powiecie radziejowskim przedstawicielem współczesnych rzemieślników wyspecjalizowanych w sztuce średniowiecza, którzy dla potrzeb rycerstwa wiernie odtwarzają repliki strojów, broni, zbroi, namiotów, ceramiki, biżuterii itd.. Rodzaj materiałów oraz wzory pochodzą ze starych dokumentów, ksiąg, rycin, wykopalisk.

Płatnerz

Witold Strzałkowski

Była także możliwość wejścia na wieże strażacką przy ul. Kościuszki i obejrzenia panoramy Radziejowa i okolicy.

Album fotek

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto