Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XX lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zbąszyniu

Redakcja
XX lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego
XX lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Dorota Michalczak
XX lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, to okazja do świętowania, spotkania z władzami powiatu, miasta, założycielami, wychowankami, opiekunami niepełnosprawnych, wspomnień. Z tej to też okazji świętowano.

XX lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Zbąszyniu

XX lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, to okazja do świętowania, spotkania z władzami powiatu, miasta, założycielami, wychowankami, opiekunami niepełnosprawnych, wspomnień. Z tej to też okazji świętowano 25 października 2013 r. Podopieczni ośrodka, zaprezentowali zaproszonym gościom, rodzicom swoje umiejętności artystyczne w krótkich przedstawieniach. Panie Ania i Agnieszka przedstawiły historię powstania „Szkoły Życia”.

Pierwszą osobą, która na terenie Zbąszynia zainteresowała się edukacją dzieci upośledzonych umysłowo była pani Elżbieta Szczepaniak pracująca w mieście jako katechetka. Dla dzieci miała zawsze dużo cierpliwości i dobroci. We własnym mieszkaniu organizowała zajęcia rehabilitacyjne dla dzieci głęboko upośledzonych. Odnajdywała je, proponowała ich rodzicom pomoc w nauce i rehabilitacji.

W listopadzie 1991 r. w Szkole Podstawowej im. A. Fiedlera w Zbąszyniu rozpoczęła działalność "klasa życia", prowadziła ją i wychowankami opiekowała się pani Maria Kosicka. W tym czasie narodził się pomysł otwarcia „Szkoły Życia”. Założono Fundację Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym, której prezesem został pan Kazimierz Berliński. Na potrzeby szkoły zaadaptowano budynki po nieczynnej szkole, przy ulicy Zbąskich 7. Uroczystego otwarcia Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Zbąszyniu dokonano 6 września 1993 r.

Czytaj więcej ------->

Wychowanków stale przybywało. Do szkoły trafiały dzieci i młodzież z miasta i okolicy z umiarkowanym, znacznym i głębokim upośledzeniem umysłowym. W wyniku reformy oświaty zapoczątkowanej w 2000 r. w SOSW w Zbąszyniu powołano Szkołę Podstawową Specjalną i Gimnazjum Specjalne, w roku 2004 - Szkołę Przysposabiającą do Pracy. Od roku 2005 w placówce istnieją Zespoły Rewalidacyjno - Wychowawcze. W placówce pracuje 29 pracowników pedagogicznych (w tym: 19 nauczycieli, 8 wychowawców, logopeda, psycholog) oraz 20 pracowników administracji i obsługi. Od 2002 roku, dyrektorem szkoły jest Robert Winiarz.

Ośrodek wyposażony jest w salę gimnastyczną, internat, kuchnię, klasy, świetlice, salę komputerową, sale do zajęć. Uczą się tutaj dzieci niepełnosprawne od 7-go roku życia do czasu ukończenia nauki, jednak nie dłużej niż do 24 lat.
Podstawowym celem edukacji w ośrodku jest rozwijanie autonomii ucznia niepełnosprawnego - umiarkowanie i znacznie upośledzonego umysłowo, dzieci i młodzieży głęboko upośledzonych umysłowo. Wychowanków przygotowuje się do samodzielności i niezależności w życiu społecznym, tak, żeby mogli się porozumiewać z otoczeniem. zdobyć maksymalną samodzielność w zakresie zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych.

- Praca z tymi dziećmi dodaje sił, wzbogaca mnie, powiedziała nauczycielka Justyna Maciejewska. Od tych dzieci bije dużo ciepła i serdeczności. Zawsze podchodzą do każdego z uśmiechem i radością. Muszą podać swoje drżące ręce na powitanie, przytulić. Potrafią dostrzegać piękno.

Jak bardzo potrzebna tego typu placówka w mieście, przekonali się rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Placówka stale się rozwija. Marzeniem dyrektora SOSW, nauczycieli, byłaby rozbudowa ośrodka. Pozwoliło by to na polepszenie warunków pracy i nauki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto