Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Bydgoszczy

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Emblemat XXII Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich
Emblemat XXII Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich plakat
W dniach 23-25 maja w Bydgoszczy odbył się XXII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Gospodarzem cyklicznego spotkania, zainicjowanego przez dyrektora Muzeum w Woli Okrzejskiej, Antoniego Cybulskiego, była Szkoła Podstawowa nr 37.

Brać Sienkiewiczowska spotykająca się od 1993 roku w różnych miejscach w kraju z inicjatywy dyrektora Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej - Antoniego Cybulskiego, organizatora I Zlotu w Woli Okrzejskiej i współorganizatora następnych w Łańcucie, Wąsoszach, Woli Okrzejskiej, Łowiczu, Kościelcu k. Legnicy, Krakowie, Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Myszkowie, Szydłowcu, Ziębicach, Zamościu, Kołobrzegu, Olecku, Szczawnicy, Przemyślu, Starogardzie Gdańskim, Gnieźnie, w tym roku spotkała się w Bydgoszczy.

Organizatorem XXII Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich, który odbył się w dniach 23-25 maja 2014 r., była Szkoła Podstawowa nr 37 im. Henryka Sienkiewicza w Bydgoszczy, uczestnicząca w projekcie od 2003 roku. „Celem organizowania zlotu – jak zapisano w regulaminie - jest kontynuowanie tradycji spotkań Braci Sienkiewiczowskiej, wymiana doświadczeń, współpraca szkół i nauczycieli, pogłębianie wiedzy o Patronie, poznawanie miejsc związanych z pisarzem, poznawanie nowych regionów kraju, szkół i miejscowości – organizatorów Zlotów”.

Do Bydgoszczy zjechało ponad 200 osób z ponad 40 szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych (spośród istniejących ok. 260), by zgodnie z ambitnym zamierzeniem uczestniczyć w plenerowej interdyscyplinarnej lekcji. W programie trzydniowej imprezy znalazły się takie zdarzenia jak przemarsz barwnego korowodu przez miasto, msza święta w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła, złożenie kwiatów pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza, uroczysta gala z zaproszonymi gośćmi w sali koncertowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, bankiet w pałacu w Ostromecku, wycieczki krajoznawcze oraz imprezy plenerowe dla uczestników.

Do turystycznych atrakcji należał przejazd zabytkową kolejką wąskotorową do Wenecji, impreza plenerowa z Bractwem Sarmackim w ruinach zamku Diabła Weneckiego, wizyta w Muzeum Kolejki Wąskotorowej, rejs „Szlakiem Śluz” po Brdzie statkiem solarnym, zwiedzanie zabytkowych spichrzy na Wyspie Młyńskiej oraz zwiedzanie Muzeum Wodociągów w Lesie Gdańskim i Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Tradycyjnie na zlot przybył gość honorowy - wnuk Patrona szkół, Juliusz Sienkiewicz, który wyznał: „Myślę, że mój dziadek bardzo by się cieszył, że właśnie w ten sposób kultywuje się pamięć o nim. Zawsze kochał dzieci i lubił dla nich pisać”. W wydarzeniu wzięła też udział Anna Dziewanowska, prawnuczka pisarza, która ufundowała udział w zlocie delegacji ze szkoły w Oblęgorku.

Na spotkanie nie mógł przyjechać twórca przedsięwzięcia, Antoni Cybulski. Do uczestników XXII Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich skierował następujące przesłanie:

Dziękuję Wam z całego serca za kontynuację spotkań sienkiewiczowskich, które zainicjowałem 22 lata temu. Z tego powodu serce moje przepełnione jest radością i chylę czoła przed tymi, którzy podejmują się trudu organizacji kolejnego zlotu na swojej ziemi i w swojej szkole. Dziękuję dyrektorom szkół, nauczycielom, uczniom, rodzicom i władzom lokalnym.

Jest to ogromny zaszczyt gościć w swojej szkole przedstawicieli szkół z całej Polski. Żal mi jednak, że z powodu stanu zdrowia po raz drugi nie mogę wziąć udziału w tej doniosłej uroczystości. Byłem i jestem pasjonatem twórczości Sienkiewicza, najlepszy dowód, że przybyłem na Ziemię Łukowską wspólnie z żoną Anną, rodowitą Kujawianką, która studia polonistyczne rozpoczynała właśnie w Bydgoszczy, na rok, dwa, a pozostaliśmy na lat 47.

Po 46 latach prowadzenia muzeum Henryka Sienkiewicza w miejscu Jego urodzenia – Woli Okrzejskiej przeszedłem na emeryturę. Obecnie funkcję dyrektora pełni mój syn Maciej. Liczę ogromnie na Wasze wsparcie w celu realizacji spoczywających na nim zadań.

Od lat nosiłem się z zamiarem powołania do życia Stowarzyszenia Ruchu Sienkiewiczowskiego, które pomogłoby wesprzeć finansowo szkoły podejmujące się organizacji zlotów. Apeluję o otwartą dyskusję i w odpowiednim czasie podjęcie stosownej decyzji.

Cieszę się bardzo, że ubiegłoroczny mój apel o ogłoszenie Roku 2016 – Rokiem Henryka Sienkiewicza został przyjęty entuzjastycznie. To właśnie na XXI Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich w Gnieźnie, uczestnicy wystosowali list do Pani Marszałek Sejmu, a Rada Powiatu w Łukowie podjęła odpowiednie działania w celu realizacji zamierzenia. Żywimy nadzieję, że władze państwowe podejmą stosowną decyzję.

Łączę się duchowo z wszystkimi uczestnikami XXII Zlotu Szkół Sienkiewiczowskich w Bydgoszczy, pięknym miastem leżącym na pograniczu Kujaw i Pomorza, które zawsze pamiętało o Henryku Sienkiewiczu. To właśnie w tym mieście został wzniesiony pierwszy pomnik Henryka Sienkiewicza w 1927 roku dłuta Konstantego Laszczki, odznaczonego za to dzieło przez ówczesnego prezydenta Ignacego Mościckiego.

Warto wspomnieć, że organizacji XXIII Zlotu Szkół sienkiewiczowskich podjęło się miasto Przasnysz, a Rok Jubileuszowy 2016 – należeć będzie do Rodziny Sienkiewicza. W tym Roku jedyna żyjąca wnuczka pisarza – Jadwiga Sienkiewicz, mieszkająca w Oblęgorku kończy 90 lat. Na prośbę Rodziny Sienkiewicza XXIV Zlot Szkół Sienkiewiczowskich odbędzie się na pięknej ziemi świętokrzyskiej.

W czasie zlotu w Bydgoszczy przeprowadzono szereg konkursów, których celem było zachęcanie do czytania i poznawania twórczości literackiej Henryka Sienkiewicza, pobudzanie wrażliwości literackiej i aktywności twórczej uczniów, rozwijanie i kształcenie wyobraźni, odkrywanie talentów i tworzenie możliwości szerszej ich prezentacji, podtrzymywanie tradycji współpracy szkół sienkiewiczowskich. Wśród nich był konkurs literacki „Literacka wędrówka śladami Henryka Sienkiewicza i Jego bohaterów”, komputerowy „MURAL z Sienkiewicza wzięty...” oraz kilka plastycznych pod hasłem „Małe zastępy Henryka Sienkiewicza”:„20 lat minęło... Kronika 22 Ogólnopolskich Zlotów Szkół imienia Henryka Sienkiewicza”, „Postacie historyczne na kartach powieści Henryka Sienkiewicza”, „Ulubieni bohaterowie utworów Henryka Sienkiewicza”.

Pamiątką po XXII Zlocie w Bydgoszczy pozostanie mural związany z Henrykiem Sienkiewiczem, wykonany przez młodych bydgoskich artystów na jednej ze ścian szkoły. Dyrektor szkoły Mirosław Zajdler przekazał również wiadomość, że podjęte zostały starania, aby powołać stowarzyszenie, którego celem będzie finansowe wsparcie organizacji zlotów w następnych latach, co pozwoli na kontynuację przedsięwzięcia.

Zlot Szkół Sienkiewiczowskich zainaugurował nową tradycję zlotową, jaką będzie przekazywanie od jednego gospodarza zlotu do drugiego specjalnie ufundowanego na tę okoliczność sztandaru. Każdy zlot ma bowiem za zdanie wzbogacać tradycję zlotową o nowe przedsięwzięcia, kształtujące współpracę międzyszkolną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: XXII Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Bydgoszczy - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto