Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXV Zlot Szkół Sienkiewiczowskich w Puławach i Woli Okrzejskiej

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
W dniach 26-28 maja 2017 r odbył się XXV Jubileuszowy Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Organizatorami i gospodarzami Zlotu była Szkoła Podstawowa nr 11 w Puławach oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

W dniach 26-28 maja 2017 r odbył się XXV Jubileuszowy Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. Organizatorami i gospodarzami Zlotu była Szkoła Podstawowa nr 11 w Puławach oraz Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej.

Tradycja organizacji zlotów sięga roku 1993, kiedy to ówczesny dyrektor Muzeum w Woli Okrzejskiej Antoni Cybulski zainicjował pierwsze Ogólnopolskie Spotkanie Szkół Sienkiewiczowskich. Ten pierwszy zjazd braci sienkiewiczowskiej odbył się w Woli Okrzejskiej, gdzie przybyły liczne delegacje z różnych stron Polski. Kolejne zloty organizowano na terenie wielu miast i miasteczek w Polsce. W ubiegłym Roku Sienkiewiczowskim - w maju 2016 r. zlot odbył się w Kielcach i Oblęgorku.

Na tegoroczny XXV już zlot przybyli reprezentanci kilkudziesięciu szkół, których patronem jest Henryk Sienkiewicz, w tym jedna zaolziańska szkoła z Jabłonkowa w Czechach.

Galę inaugurującą zlot w Puławach zaszczycili swoją obecnością aktorka Magdalena Zawadzka, reżyser Jerzy Hoffman oraz prawnuczka pisarza Anna Dziewanowska. Jak podkreślił w swoim wystąpieniu twórca filmowej „Trylogii” Jerzy Hoffman, szkoły sienkiewiczowskie mają szczególną szansę wykształcić najbardziej wartościowych Polaków, gdyż swą pracę opierają na ponadczasowych wartościach bijących z utworów Henryka Sienkiewicza. Odtwórczyni nieśmiertelnej Basi Wołodyjowskiej dzieliła się spostrzeżeniami na temat ponadczasowych walorów i wartości twórczości autora "Trylogii".

Po uroczystej gali goście zaproszeni zostali do Pałacu Czartoryskich w Puławach na bankiet, podczas którego popłynęły zlotowe wspomnienia z minionych spotkań. Nie obyło się bez niespodzianki - uczestników nawiedziła bowiem sama księżna Izabela Czartoryska - założycielka pierwszego muzeum na ziemiach polskich.

Drugiego dnia w sobotę 27 maja 2017 r. po zwiedzeniu Kazimierza Dolnego zlotowicze dotarli do Woli Okrzejskiej. Na Ziemi Henryka Sienkiewicza powędrowali na Kopiec Henryka Sienkiewicza w Okrzei, a na okrzejskim cmentarzu złożyli kwiaty na grobie matki pisarza Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej. Na terenie Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej wzięli udział w pikniku integracyjnym pod hasłem „Rajce z Sienkiewiczem”.

Mottem Spotkania Sienkiewiczowskiego były słowa pisarza: "Tradycję można przechowywać tak jak rodzinne klejnoty, dobrze zamknięte nie giną, ale też i nie promieniują. Tradycja polska powinna promieniować, powinna rzucać blaski na życie i zabarwiać je".

Uroczystości w Woli Okrzejskiej, miejscu urodzenia Henryka Sienkiewicza miały wymiar nadzwyczaj symboliczny. Na fundamentach byłego dworu Cieciszowskich zgromadzonych gości przywitali gospodarze terenu Starosta Powiatu Łukowskiego Janusz Kozioł, Wójt Gminy Krzywda Jerzy Kędra oraz Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego Marek Kopeć.

Gośćmi specjalnymi uroczystości była trzypokoleniowa rodzina Sienkiewiczów na czele z wnukiem polskiego noblisty Juliuszem Sienkiewiczem, który ze wzruszeniem odwiedził, nie pierwszy już raz, rodzinne strony swego dziada, oglądając w muzealnych salach fotografie rodzinne Jadwigi Sienkiewiczówny - swej ciotki, Henryka Józefa Sienkiewicza - ojca oraz inne pamiątki po wielkim dziadku. Mała Ola, praprawnuczka pisarza po raz pierwszy gościła w muzeum, poznając korzenie swych przodków.

Podczas pikniku, który miał formę otwartą dla mieszkańców Woli Okrzejskiej, Okrzei i wszystkich zainteresowanych gości pokazy i warsztaty husarskie poprowadziło bractwo Chorągiew Jazdy Rzeczypospolitej. Szkoły sienkiewiczowskie z Woli Okrzejskiej, Okrzei i Puław zaprezentowały programy artystyczne. Zlotowicze mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych, między innymi odlewając gipsowe popiersia Henryka Sienkiewicza, czy wypalając obrazki z dworkiem w Woli Okrzejskiej.

Muzealne sale w tym dniu kryły wiele niespodzianek dla zwiedzających je gości. Na biedermeierowskich kanapach, fotelach przy blasku kominka i migoczących płomieniach świec rozsiadły się postacie z twórczości Henryka Sienkiewicza, a za biurkiem w gabinecie, gości witał sam pisarz, wygłaszając mowę laudacyjną z odbioru nagrody Nobla. W dawnych salonie Sienkiewiczów popłynęły dźwięki fortepianu i skrzypiec napełniając dworek aurą ducha minionych czasów.

Spotkanie w Woli Okrzejskiej zakończyło się integracyjnym ogniskiem poprowadzonym przez harcerzy z Hufca ZHP Podlasie w Siedlcach im. Henryka Sienkiewicza. Śpiewy, pląsy, zabawa wypełniły ciepły majowy wieczór. Wielki krąg zlotowiczów, uściski dłoni, iskierka przyjaźni i słowa pieśni, że powrócimy tu znów zakończyło spotkanie zlotowe w Woli Okrzejskiej.

Dnia 28 maja 2017 r zlotowicze zwiedzili jeszcze Puławy, po czym rozjechali się na wszystkie strony Polski od Szczawnicy, Krakowa... po Tczew, gdzie odbędzie się XXVI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto