Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XXVIII Zlot „Słowaków” w Grodzisku Wielkopolskim

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Budynek Liceum Ogólnokształcącego w Grodzisku Wielkopolskim w dniach zlotu
Budynek Liceum Ogólnokształcącego w Grodzisku Wielkopolskim w dniach zlotu Adrianna Adamek-Świechowska
Liceum Ogólnokształcące w Grodzisku Wielkopolskim między 18 a 20 października 2012 r. było po raz trzeci gospodarzem spotkania Europejskiej Rodziny Szkół im. Juliusza Słowackiego.

Dwudziesty ósmy zlot „Słowaków” (szkół, noszących imię Juliusza Słowackiego) otrzymał oblicze Grodziska Wielkopolskiego, uroczego miasteczka nieopodal Poznania. Gospodarze spotkania przygotowali wspaniały program, który pozwolił odczuć, iż gości z różnych stron Polski oraz z Ukrainy oraz Republiki Czeskiej przyjęło z otwartymi ramionami całe miasto. W spotkaniu Rodziny uczestniczyli aktywnie przedstawiciele lokalnych władz, instytucji oraz firm, które wsparły finansowo ogromne, ambitne przedsięwzięcie.

Do Grodziska Wielkopolskiego przyjechało szesnaście delegacji ze szkół w Czeskim Cieszynie, Chorzowie, Częstochowie, Elblągu, Kielcach, Jarosławiu, Radomiu, Skarżysku-Kamiennej, Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi, Otwocku, Oleśnicy, Przemyślu, Wrocławiu, Warszawie oraz z Instytutu Pedagogiczno-Humanistycznego w Krzemieńcu. W gościnnych progach grodziskiego „Słowaka”, a także Muzealnej Izbie Tradycji Ziemi Grodziskiej oraz kościoła św. Ducha wzięło udział w niezwykłej edukacji regionalnej, narodowej i kulturowej.

Uroczystość otwarcia zlotu rozpoczęła się od chóralnego odśpiewania hymnu „Słowaków” - kultowej pieśni skomponowanej przed laty przez ucznia chorzowskiego liceum Krzysztofa Domogałę do słów wiersza Testament mój Juliusza Słowackiego. Następnie w swoim wystąpieniu dyrektor grodziskiego liceum, Maciej Mendel przedstawił dzieje Rodziny oraz wywołał wspomnienia ubiegłych zlotów, zwłaszcza tych, które miały miejsce na ziemi grodziskiej. Materialne ślady tych wydarzeń, wyeksponowane w gablotach na korytarzach oraz w auli, świadczyły o silnym związku grodziskiego „Słowaka” z Rodziną.

Tradycyjnie na inauguracji wystąpili: Matka Rodziny, Izabela Koziej, dyrektor wrocławskiego liceum oraz Ojciec, Andrzej Król, chorzowski polonista, prezes nieformalnego stowarzyszenia „Słowaków”. Zdradzili tajemnicę trwałości i żywotności swojego związku. Prezentacje poszczególnych delegacji szkół pozwoliły poznać uczestników spotkania, były okazją do promocji innych szkół i miast. Szczególnym punktem uroczystej gali był wykład dyrektora Muzeum Romantyzmu w Opiniogórze, Romana Kochanowicza na temat związków Juliusza Słowackiego z Zygmuntem Krasińskim.

Bardzo bogaty program wieczorny pierwszego dnia zlotu rozpoczął koncert muzyczno-laserowy na terenie liceum. Wśród kompozycji można było usłyszeć elektroniczną wersję hymnu Testament mój. Artystyczny pokaz instrumentalno-świetlny Roberta Kanaana w oprawie 3 D wywołał nastrój magiczny. Jego uwieńczeniem stał się przyjazd Juliusza Słowackiego do szkoły.
Przybyły w konnym zaprzęgu poeta zabrał uczestników zlotu na wędrówkę ulicami Grodziska Wielkopolskiego.

Przemarszowi z pochodniami głównymi ulicami Grodziska Wielkopolskiego przewodniczyła orkiestra dęta. Pobyt w Muzealnej Izbie Tradycji Ziemi Grodziskiej pozwolił zobaczyć zgromadzone w niej historyczne eksponaty, związane z regionem. Dyrektor Muzeum, Dariusz Matuszewski opowiedział o przeszłości miasta, a następnie przewodniczył pochodowi do kościoła św. Ducha. Tam uczestnicy zlotu złożyli hołd Polakom zamordowanym przez pruskich żołnierzy za udział w walkach o oswobodzenie ziem polskich w okresie Wiosny Ludów w 1848 r.
W drewnianym kościółku miał miejsce tajemniczy spektakl Legenda piastowska według Króla Ducha Juliusza Słowackiego, przygotowany przez grupę teatralną „Arlekin” pod kierunkiem nauczycielki Hanny Mańkowskiej. Szczególny nastrój przedstawienia udzielił się oglądającemu go Juliuszowi Słowackiemu, który na zakończenie nocnej wędrówki wyraził swoje słowa uznania dla realizatorów adaptacji.

W drugim dniu zlotu uczestnicy spotkania zasadzili na terenie szkoły krzaki róż, ulubione kwiaty Słowackiego. Każda delegacja upamiętniła w ten sposób swój pobyt na ziemi grodziskiej. Do południa odbyły się także konkursy zlotowe: konkurs recytatorski „W kręgu poezji Juliusza Słowackiego” oraz konkurs wiedzy o życiu i twórczości Juliusza Słowackiego oraz wydarzeniach literackich roku 2012. Popołudniowa wycieczka do Poznania była dalszym etapem wędrówki śladami Słowackiego. O pobycie Słowackiego w Poznaniu w okresie Wiosny Ludów przypomina tablica, wmurowana w ścianę liceum, a ufundowana w 1999 r. przez Igo Mosia, kustosza Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu.

Zlot zakończył się trzeciego dnia uroczystym wręczeniem dyplomów zwycięzcom konkursów oraz koncertem uczniów grodziskiego „Słowaka”. Gościnność organizatorów na zawsze zapadnie w pamięci uczestników spotkania, już teraz niecierpliwie oczekujących kolejnego zlotu w innym miejscu za rok. Młodzież i opiekunowie grup zlotowych zyskała nowe doświadczenia, dzięki którym ożywiona została współpraca szkół w tworzeniu kultury.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto