Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z islamem nie trzeba walczyć. Wystarczy go zrozumieć

Tomasz Osuch
Tomasz Osuch
Mekka - centrum religijne islamu i najświętsze miasto muzułmanów, dostępne tylko dla wyznawców tej religii.
Mekka - centrum religijne islamu i najświętsze miasto muzułmanów, dostępne tylko dla wyznawców tej religii.
Wojna dwóch światów trwa. Od wielu wieków "chrześcijański Zachód" i islam nie potrafią dojść ze sobą do porozumienia, obwiniając się o to nawzajem. Mimo wielu różnic je dzielących, obie cywilizacje mają jednak ze sobą dużo wspólnego.

Dżihad - słowo, które dzisiaj kojarzy się Zachodowi przede wszystkim ze świętą wojną prowadzoną przez muzułmanów w celu zabicia niewiernych, ludzi przeciwstawiających się woli Allacha, to jednak błędne pojmowanie faktów, wynikające z bardzo prostej przyczyny - nieznajomości historii i kultury islamu.

W wolnym tłumaczeniu z języka arabskiego "dżihad", to nic innego jak "dokładanie starań, podejmowanie wysiłków". Fakt - jest to walka, ale walka prowadzona w sercu, walka z samym sobą, polegająca na odkrywaniu tajemnic i prawdziwego znaczenia wiary w Allacha. Utożsamianie dżihadu ze świętą wojną jest późniejsze i termin ten zaczął oznaczać wszelką działalność zbrojną na rzecz islamu, a nawet walkę między odłamami tej religii.

W świecie islamu istnieje przekonanie, że Allach to ten sam Bóg, co Jahwe i Bóg chrześcijański. Według muzułmanów Bóg objawił zarówno Stary i Nowy Testament, jak i Koran. Muzułmanie uznają też wspólne korzenie judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, dlatego chrześcijan i żydów traktują jako "ludy Księgi".

W islamie bardzo szanowanym pozostaje od wieków Jezus (arab. Isa), który uznawany jest za jednego z proroków, jednak nie jest uznawany za Boga, gdyż muzułmanie wierzą w jednego tylko Boga - Allacha. Każdego proroka uznają za zwykłego człowieka, dlatego też w Koranie Jezus jest jedynym człowiekiem, czyniącym cuda. Muzułmanie nie wierzą natomiast w męczeńską śmierć Jezusa, gdyż są przekonani, że Allach ratuje swoich wysłanników. Według islamu ukrzyżowany został jedynie sobowtór Jezusa. Tak samo jak chrześcijanie, muzułmanie wierzą, że Jezus, który został zabrany przez Allacha do nieba, ponownie pojawi się na ziemi przed Sądem Ostatecznym, aby pokonać Antychrysta.

Jak widać wiele rzeczy łączy religie chrześcijańską, islamską i żydowską. Tych "połączeń" jest dużo więcej, jednak nadal najwięcej jest stereotypów, które Zachód wyrobił sobie na temat islamu. Musimy odrzucić wszelkie złudzenia i nauczyć się historii islamu, albowiem stanowi ona także znaczną część naszej historii, niezależnie od tego, jakiego jesteśmy wyznania.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto