"z NGO - sami na TY" - terenowe badania wolontariuszy

Redakcja
Logo Stowarzyszenia Cztery Pory Roku Knurów
Logo Stowarzyszenia Cztery Pory Roku Knurów A.N.
Od czerwca do sierpnia br. wolontariusze-ankieterzy przeprowadzają wywiady z organizacjami pozarządowymi z Knurowa i Gierałtowic w ramach zadania publicznego pt. "Z NGO-sami na TY", współfinansowanego przez Starostwo Powiatowe z Gliwic.

Zadanie to polega na przeprowadzeniu badania organizacji pozarządowych z terenu Knurowa i Gierałtowic , aby poznać organizacje, czym się zajmują, w jaki sposób działają i na rzecz kogo. Dzięki zebranym informacjom w wywiadach o każdej organizacji wolontariusze –ankieterzy utworzą opisy tych organizacji, które zostaną umieszczone w publikacji. Ponadto, nie tylko będzie można przeczytać o poszczególnych NGO, ale także o tym, co to w ogóle trzeci sektor.

Skąd pomysł na realizację tego typu zadania? Do tej pory nie ukazała się taka publikacja. Są niezaktualizowane dane w bazach, z których można dowiedzieć się czegokolwiek o organizacjach. A powoduje to niski poziom promocji organizacji i niską świadomość mieszkańców na temat trzeciego sektora. Organizacje też same nie wiedzą, do kogo mogłyby uderzyć, żeby podjąć współpracować . Dzięki zrealizowaniu naszego zadania będzie
dostęp do informacji.

Mimo wakacji wolontariusze zastają w organizacjach ich przedstawicieli, z którymi rozmawiają o charakterze prowadzonej działalności. Zespół zadania liczy 11 osób, wśród których jest 9 wolontariuszy-ankieterów: Małgorzata Cyprys, Agnieszka Górnik, Jadwiga Janowska, Natalia Kowalczyk, Marta Kruszyńska, Natalia Nieciecka, Anna Piechniczek, Sylwia Przybyła i Ewelina Rusin oraz asystentka koordynatorki - Natalia Czech i koordynatorka – Aneta Nowak. - Wolontariusze-ankieterzy to osoby młode, w przedziale wiekowym 16-18 lat, komunikatywne, pozytywnie nastawione do otoczenia, aktywne w społeczności lokalnej. 8 osób mieszka w Knurowie a 1 w Gierałtowicach. Są przede wszystkim uczniami Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego z Knurowa[/i] - Aneta.

Co mówią o zadaniu?

  • Zdecydowałam się na wzięcie udziału w zadaniu „z NGO-sami na TY”, ponieważ jest to możliwość poznania ciekawych ludzi, ponadto z racji ukończenia studiów socjologicznych pierwszego stopnia, praca jako wolontariusz-ankieter jest kolejną okazją do zdobycia cennego doświadczenia jak i rozwijania zdolności interpersonalnych (istotnych w zawodzie socjologa). Wolontariat uszlachetnia. Robiąc coś bezinteresownie pomagamy innym, pomagając innych tak naprawdę pomagamy sobie. Dzięki temu zadaniu publicznemu możemy uświadomić mieszkańców naszego miasta o tym jakie organizacje pozarządowe działają na terenie Knurowa i okolic, także poprzez promocję organizacji pomagamy im samym, dzięki czemu mogą prężnie działać i realizować różnego rodzaju projekty – Marta Kruszyńska.

- O zadaniu publicznym pt. "z NGO - sami na ty" dowiedziałam się od prezes Stowarzyszenia Cztery Pory Roku Anety Nowak. Po zapoznaniu się z całym pomysłem i ideą tego projektu, bez zastanowienia zgodziłam się zostać asystentem-koordynatora. Moim zadaniem m.in. jest monitorowanie pracy wolontariuszy-ankieterów, współprowadzenie rozmów rekrutujących i szkolenia dla nich czy pomoc w przygotowaniu Podręcznika NGO. Wspólnie z koordynatorem pracuje nam się wyśmienicie , również współpraca z wolontariuszami-ankieterami przebiega pomyślnie. Staramy się wykonać naszą pracę sumiennie i dokładnie, aby w przyszłości knurowianie i gierałtowiczanie mieli bezpośredni i łatwy dostęp do danych kontaktowych i opisów organizacji pozarządowych – Natalia Czech.

- Odkąd pamiętam, zawsze lubiłam pomagać ludziom, dlatego praca wolontariusza była dla mnie strzałem w dziesiątkę. O zadaniu "Z NGO-sami na TY" poinformowała mnie moja koleżanka, a ja bez chwili zastanowienia się od razu wyraziłam chęć bycia wolontariuszem-ankieterem. Teraz moja praca polega na ankietowaniu organizacji pozarządowych. Dzięki temu zadaniu nawiązałam nowe znajomości oraz dowiedziałam się o istnieniu organizacji działających na terenie Knurowa i Gminy Gierałtowice, o których wcześniej nie miałam bladego pojęcia - Ewelina Rusin.

Podsumowując, zespół zadania publicznego z NGO – sami na TY działa w terenie i pozyskuje wiedzę o organizacjach pozarządowych. A niebawem dzięki zebranym informacjom zostanie utworzony "Podręcznik Organizacji Pozarządowych z terenu miasta Knurów i gminy Gierałtowice", który będzie możliwy do pobrania bezpłatnie ze stron internetowych we wrześniu 2011r.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Tylko co szósty senior chce pracować na emeryturze

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie