Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" czyli Turniej, który zachęca do sportu i spełnia marzenia

Tomasz Biliński
Tomasz Biliński
Każde kolejne badanie aktywności fizycznej wśród dzieci powoduje (powinno powodować?) zmartwienie rodziców. Alternatyw dla spędzenia wolnego czasu przybywa, a większość z nich można zmieścić w niepozornie wyglądających elektronicznych urządzeniach mieszczących się w dłoni. Zaradzenie temu problemowi wydaje się proste, bo metody zachęcania do ruchu nie pędzą jak technologia i nie trzeba wydawać na nie coraz więcej pieniędzy.

Większość psychologów nie zmienia zdania. Najważniejsze, żeby samemu w miarę możliwości dawać przykład. Nie zmuszać do uprawiania takiej czy innej dyscypliny sportu. Najgorzej takiej, w której sami się nie spełniliśmy. Za to najlepiej pokazać kilka. Chłopiec może woleć piłkę kopać, a dziewczynka nią rzucać, albo na odwrót. Jeszcze ktoś będzie chciał po prostu się ścigać. Przy czym mniej zasypywania latorośli informacjami, a więcej aktywności. I przede wszystkim nie wcielać się w rolę trenera. Niestety, Komitet Oszalałych Rodziców rośnie w siłę. A przecież nie każdy musi zostać gwiazdą futbolu albo nadzieją na olimpijski medal. Aktywność fizyczna – nie tylko wśród dzieci – jest ważna dla rozwoju naszych cech i umiejętności.

Charakter, wytrwałość, umiejętność funkcjonowania w grupie, radzenie sobie ze stresem czy kontrolowanie emocji to tylko niektóre z nich. Ze wszystkimi możemy się spotkać w piłce nożnej. Choć oczywiście najlepiej, jeśli dziecko samo wybierze sobie dyscyplinę, ale futbol jest najpopularniejszym sportem na świecie. Jego ambasadorów jest na pęczki. I prawdopodobnie jest jedną z niewielu dyscyplin, które można zacząć uprawiać w prosty sposób. Szczególnie, że z pomocą przychodzą nam różne inicjatywy. Jak na przykład Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Co trzeba zrobić, żeby dziecko wzięło w nim udział? Ot, wystarczy, że zgłosi je trener klubu czy drużyny szkoły podstawowej na stronie internetowej Turnieju – www.zpodworkanastadion.pl.

Turniej bowiem od 21 lat jest organizowany przez Polski Związek Piłki Nożnej, a głównym sponsorem od 15 lat jest firma Tymbark. Rozgrywki odbywają się w trzech kategoriach wiekowych: do lat 8, 10 i 12. To największa tego typu impreza dla dzieci nie tylko w Polsce, lecz także w Europie. We wszystkich edycjach wzięło udział ponad 2,5 miliona dzieci, a 1/3 uczestników to dziewczęta! Rozgrywki swoim zasięgiem obejmują całą Polskę – wszystkie gminy, powiaty oraz województwa.

Zakończenie Turnieju jest wyjątkowe, bo mecze finałowe rozgrywane są na stadionie PGE Narodowym w Warszawie, bezpośrednio przed finałem Pucharu Polski. Dodajmy, że Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” nie tylko zachęca dzieci do sportu, ale spełnia piłkarskie marzenia. Zwycięzcy uczestniczą w niezapomnianych piłkarskich wydarzeniach. Kto by nie chciał spotkać się z reprezentantami Polski z Robertem Lewandowskim na czele i obejrzeć zmagania Biało-Czerwonych na PGE Narodowym w Warszawa.

Ponadto – a może przede wszystkim – Turniej daje szansę na odkrycie talentów. Od etapu wojewódzkiego rozgrywki obserwują skauci PZPN, a podczas finału ogólnopolskiego obecni są selekcjonerzy młodzieżowych reprezentacji Polski, którzy osobiście oglądają mecze dziewcząt i chłopców. Jest więc szansa, że dziecko zostanie zauważone na każdym etapie, mimo niekorzystnego wyniku.

Najlepsi uczestnicy Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” regularnie biorą udział w Letniej i Zimowej Akademii Młodych Orłów. Wprawdzie to pewnego rodzaju nagroda, ale nie przez przypadek w Turnieju brało udział już ponad 60 kadrowiczów z różnych kategorii wiekowych. Mowa o piłkarzach, którzy niedawno byli na mistrzostwach Europy, jak Piotrze Zielińskim, Tomaszu Kędziorze, Bartoszu Bereszyńskim, Jakubie Moderze, czy Kacprze Kozłowski. Gdyby nie kontuzje, w kadrze byliby też Arkadiusz Milik i Krzysztof Piątek.

Szalenie rozwija się też futbol kobiet. W reprezentacji regularnie gra kilka zawodniczek z przeszłością w Turnieju. Na ich czele stoi Paulina Dudek. Kolejni reprezentanci i reprezentantki czekają w kolejce. Nowa edycja Turnieju rusza już jesienią. Zapisy ruszą we wrześniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" czyli Turniej, który zachęca do sportu i spełnia marzenia - Gol24

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto