Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z wizytą w Pracowni-Muzeum Kraszewskiego w Poznaniu

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu
Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu Adrianna Adamek-Świechowska
W roku Józefa Ignacego Kraszewskiego 2012 warto zwiedzić muzeum pisarza, mieszczące się z Poznaniu przy ulicy Wronieckiej 14. Pełni ono niezwykłą misję gromadzenia muzealiów, materiałów oraz księgozbioru, służącego badaczom twórczości najpłodniejszego pisarza w świecie.

Poznań ma szczęście do ludzi o literackim usposobieniu, pasjonatów, którzy obdarowali je swoimi unikalnymi kolekcjami, tym samym wyróżniając je na mapie kulturalnej kraju. Należał do nich Marian Walczak, bibliofil, admirator twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego, prowadzący rodzinną firmę, wytwórnię sztucznych kwiatów. Swój niezwykły zbiór dzieł, rękopisów, obrazów, medali, rzeźb oraz literatury poświęconej pisarzowi przekazał Bibliotece Raczyńskich w intencji utworzenia Pracowni-Muzeum, placówki bezinteresownie służącej po wsze czasy osobom zainteresowanym pisarstwem wielkiego pisarza. Gromadzona przez trzydzieści lat kolekcja „kraszewscianów” została ofiarowana 3 maja 1979 r. w dniu jubileuszu Biblioteki Raczyńskich Poznaniowi. Trafiły do kamieniczki przy ulicy Wronieckiej, gdzie została utworzona instytucja, kontynuująca od 1986 r. dzieło fundatora.

Do poznańskiego Muzeum Kraszewskiego trafiły unikalne muzealia, znajdujące się przed wojną w Poznaniu, ocalałe z kolekcji, częściowo rozgrabionej w czasie II wojny światowej. Jest to znaczny zbiór darów otrzymanych przez Józefa Ignacego Kraszewskiego w dniach obchodów jubileuszu 50-lecia pracy pisarskiej. Otrzymane od rodaków dary pisarz przekazał Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk, które w swej siedzibie prezentowało dary jubileuszowe, których - jak podaje Adam Bełcikowski w Księdze pamiątkowej jubileuszu Kraszewskiego - otrzymał pisarz w sumie dwieście pięćdziesiąt siedem.

Centralne uroczystości jubileuszowe ku czci Kraszewskiego odbyły się w 1879 r. w Krakowie, ale hołd pisarzowi składały wszystkie dzielnice, gdzie podejmowano także przedsięwzięcia lokalne. Aktywnie uczestniczyła w nich Wielkopolska i jej stolica – Poznań, w którym pisarz bywał kilkakrotnie i z którego mieszkańcami utrzymywał żywe kontakty. Wśród eksponowanych w muzealnej sali pamiątek znajduje się symboliczny znak tych związków. Jest to między innymi fotel z drewna orzechowego - podarunek jubileuszowy od Wielkopolanek.

Najbardziej wyróżnionym w zbiorach Pracowni-Muzeum utworem Kraszewskiego jest Stara baśń, której akcja rozgrywa się w Wielkopolsce: na Ostrowiu Lednickim, Kruszwicy i Gnieźnie. Zostały tu zgromadzone niemal wszystkie edycje dzieł pisarza, ale najbogatszy jest zbiór wydań Starej baśni. Kiedy na ekrany kin wchodziła adaptacja powieści w reżyserii Jerzego Hoffmana Stara baśń – kiedy słońce było bogiem, muzeum mogło zorganizować wystawę w oparciu o własne zbiory. Stałym elementem ekspozycji jest „Gabinet Kraszewskiego”. Po muzeum oprowadza Krzysztof Klupp, kreśląc barwne dzieje zbiorów muzealnych i ożywiając postać pisarza. Na zwiedzających przybytek Kraszewskiego w Poznaniu czekają zatem ciekawe wykłady i lekcje muzealne.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto