Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z Żagania w świat! Oto nasze Morze Martwe - podwodne pejzaże kwaśnych jezior po kopalni Babina w Łęknicy! Widoki zapierają dech w piersiach!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Zachwycające, podwodne krajobrazy jezior pokopalnianych w geoparku Łuk Mużakowa. Jezioro Afryka, koło wieży widokowej jest najmniej zakwaszone i pojawia się w nim życie.
Zachwycające, podwodne krajobrazy jezior pokopalnianych w geoparku Łuk Mużakowa. Jezioro Afryka, koło wieży widokowej jest najmniej zakwaszone i pojawia się w nim życie. Krzysztof Jersak
W kwaśnych, kolorowych jeziorach po kopalni Babina w geoparku Łuk Mużakowa (woj. lubuskie) nie ma ryb, ani innych zwierząt wodnych - stąd porównanie do Morza Martwego. Wytworzył się za to swoisty ekosystem z martwymi i żywymi roślinami. Pod wodą są łąki, lasy, a także pozostałości kopalnianych sprzętów, które w nowej scenerii wyglądają pięknie i tajemniczo. Te cuda sfotografował i sfilmował żarsko-żagański płetwonurek Krzysztof Jersak, w ramach projektu Afryka.

- Projekt Afryka nawiązuje nazwą do największego jeziora geoparku Łuk Mużakowa - tłumaczy Krzysztof Jersak. - Nurkowanie w nim przypomina podróż w inny świat, na inną planetę.

Nurkowanie w kwaśnej wodzie

Zbiorniki pokopalniane są wypełnione kwaśnymi wodami. To konsekwencje rozkładu pirytu, znajdującego się w pokładach węgla. Wodę zakwasił kwas siarkowy, a odczyn pH wody w jeziorkach wynosi 3-4, co można porównać do soku pomarańczowego, czy octu. W takich warunkach nie mogą żyć ryby, ani rośliny. Jednak kwasowość jezior jest różna. Od tych całkowicie martwych, do mniej zakwaszonych, w których niektóre rośliny dają sobie radę. Brunatny i czerwony kolor niektórych akwenów pochodzi ze związków żelaza.

Zobacz niesamowity film Projektu Afryka z jeziora w geoparku Łuk Mużakowa. To odkrywka A kopalni Babina, zbiornik lekko zakwaszony, z głębokością maksymalną 16m.

Zupełnie inny, podwodny, dziwny świat

- Gdy zanurzasz się w gęstwinę lasu, nieraz trudno o drogę - wspomina płetwonurek. - Wreszcie stajesz przed błękitem, lazurem, zielenią lub niebezpieczną krwistą czerwienią. Kolor mówi dużo. Kolorów trzeba słuchać, gdzie zanurkować decyduje piryt oraz jego żelaźni przyjaciele. "Kopalnia Babina - Księżycowy" jeden z ponad 110 zbiorników Łuku Mużakowa to tu powstał pierwszy w Polsce park geodezyjny niesłychane formy i kolory towarzyszą nam wszędzie szczególnie pod wodą. Geneza zbiorników to różne odkrywki, część to zapadliska jeszcze inne zostały po dawnym lodowcu. Z dali obserwuje cię jeleń, Nikogo innego tu dziś nie ma. Woda o smaku owocowym obmywa butlę i maskę. Wkraczasz do innego świata.

Kwaśna woda z czasem zobojętnieje

Jeziora powstałe w miejscu wybierania iłów przez kopalnię są mniej rdzawe. Mają barwę niebiesko-szmaragdową, jednak również są zakwaszone. Stopień ich kwaśności jest różny i zależny m.in. od ich wieku. Z czasem kwas obojętnieje, co wykorzystują rośliny, a z czasem zaczną wykorzystywać również zwierzęta.

Turystyka nurkowa w geoparku

- W przyszłości, przy współpracy z nadleśnictwem Lipinki Łużyckie oraz instytucji powiatu żarskiego i gminy Łęknica chcielibyśmy stworzyć już jako stowarzyszenie nurków odpowiednie możliwości do rozwoju turystyki nurkowej - wskazuje Krzysztof Jersak. - Potrzebne do tego są chęci oraz ludzie z pasją, zarówno po stronie nurków jak i administracji. Trzeba wyznaczyć parkingi i dojazdy. Zadbać o wygodne wejścia do wody. Kolejnym krokiem ku uciesze nurków może być zdobycie i zatopienie kilku eksponatów. Każdego, kto by chciał wziąć czynny udział w takim przedsięwzięciu, zapraszam do współpracy. Już teraz oferuję moją wiedzę i czas dla chętnych zobaczenia podwodnych zakamarków Łuku Mużakowa.

Czytaj również na naszym portalu

Zobacz film Nowej Perspektywy Mateusza Mierzwiaka "Ścieżka geoturystyczna dawan kopalnia Babina - dron dla Ciebie"

Zobacz film o atrakcjach turystycznych w Nowej Soli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto