MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Za to zapłacimy w podstawówce. Które opłaty są obowiązkowe, a z których można zrezygnować? Na to idą pieniądze wpłacane na radę rodziców

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Każda szkoła ma inne wymagania dotyczące tego, co powinno znaleźć się w wyprawce ucznia. Z zakupami warto zaczekać do czasu otrzymania listy z konkretnymi produktami.
Każda szkoła ma inne wymagania dotyczące tego, co powinno znaleźć się w wyprawce ucznia. Z zakupami warto zaczekać do czasu otrzymania listy z konkretnymi produktami. Oleksandr Pidvalnyi / Pexels
Początek roku szkolnego to czas, który wiąże się z dużymi wydatkami. Część opłat, np. związanych z tzw. wyprawką, jest jednorazowa. Inne koszty opiekunowie będą ponosić przez cały rok. Sprawdź, za co trzeba płacić w szkole podstawowej, a które opłaty nie są obowiązkowe. Czy rada rodziców może wymagać opłacania składek? Dlaczego warto wspierać finansowo świetlicę?

Spis treści

Podręczniki i ubezpieczanie – za to nie zapłacisz ani złotówki

Zakup wyprawki dla ucznia podstawówki, w szczególności dopiero zaczynającego przygodę ze szkołą, to spory wydatek dla opiekunów. Od kilku lat ich nie obowiązuje ich jednak opłata za podręczniki i ćwiczenia, ponieważ zapewnia je szkoła. Z tych wydatków rodzice są zwolnieni:

 1. Podręczniki – zgodnie z obowiązującym prawem od 2017 r. podręczniki, ćwiczenia i inne materiały edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych są finansowane z budżetu państwa. Wraz z początkiem roku szklonego uczniowie zostają wyposażani w pomoce, które są niezbędne do realizacji zajęć obowiązkowych z zakresu kształcenia ogólnego. Opłata może być wymagana jedynie wtedy, kiedy uczeń zniszczy lub zgubi podręcznik.
 2. Grupowe ubezpieczenie – w wielu szkołach od września zbierane są składki na NNW, czyli na grupowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Warto wiedzieć, że nie ma prawnego obowiązku wykupowania takiego ubezpieczenia. Dziecko można, ale nie trzeba, ubezpieczyć indywidualnie w wybranym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym.
 3. Dostęp do dziennika elektronicznego – korzystanie z dzienników elektronicznych na stałe weszło w życie szkolne. Nie należy obawiać się zakładania na nich kont, ponieważ korzystanie z nich jest bezpłatne. Dodatkowe opłaty poniesiemy tylko wtedy, kiedy np. chcemy włączyć dodatkowe funkcje w aplikacji telefonicznej.

Rada rodziców i składka klasowa. Te opłaty są dobrowolne, ale bardzo potrzebne

Zazwyczaj na pierwszych zebraniach szkolnych rodzice dowiadują się o przewidywanej wysokości wpłat na konto rady rodziców, składki klasowej i wsparcia świetlicy. Nie są to jednak opłaty obowiązkowe.

 • Opłata na radę rodziców jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki, rada rodziców nie może w żadnym przypadku ustalać jakichkolwiek obligatoryjnych opłat ani dla rodziców, ani innych osób (podmiotów) działających wokół szkoły. Dlaczego jednak warto dobrowolnie opłacać składki? W świetle ustawy środki te przeznaczane są na wspieranie celów działalności statutowej szkoły. W praktyce oznacza to, że kupowane są z nich m.in. nagrody dla dzieci osiągających dobre wyniki w nauce czy lektury do szkolnej biblioteki, dofinansowywane są także szkolne wycieczki, imprezy, dyskoteki czy wyjazdy drużyn sportowych.
 • Składka klasowa – jest to zupełnie nieoficjalna, prywatna inicjatywa rodziców. Kwotę, jaką przekazujemy do klasowego skarbnika powinni zatwierdzić wspólnie rodzice. Są to pieniądze, za które kupowane są m.in. drobne upominki dla dzieci na Mikołajki lub kwiaty dla wychowawcy w Dni Nauczyciela. W wielu klasach jest to kwota wpłacana raz na semestr, w innych co miesiąc.
 • Wsparcie świetlicy – korzystanie ze świetlicy szkolnej jest formą bezpłatnej opieki, jednak jej działalność można wesprzeć comiesięczną, dobrowolną wpłatą. Fundusze przeznaczane są zazwyczaj na materiały plastyczne wykorzystywane przez opiekunów do wykonywania prac z dziećmi.

Obiady i zajęcia dodatkowe – za to zapłacimy w szkole. Tych opłat nie unikniesz

Kupno wyprawki, to nie jedyny koszt, jaki ponoszą opiekunowie uczniów podstawówek. Zapłacą oni także za:

 1. Obiady – wysokość opłat za posiłki i warunki korzystania ze stołówki ustala dyrektor placówki w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę; z opłaty za posiłek mogą być zwolnieni rodzice uczniów, którzy są w szczególnie trudnej sytuacji materialnej lub w innych uzasadnionych przypadkach losowych. Więcej o zasadach, które nakładają na szkołę obowiązek zapewnienia każdemu uczniowi ciepłego posiłku przeczytasz w materiale: Obiady w szkołach od września 2022. Zmieniają się zasady. Posiłki będą obowiązkowe? Wyjaśniamy, co będzie inne
 2. Podręczniki i ćwiczenia do przedmiotów nieobowiązkowych – koszt zakupu materiałów do nauki religii, etyki i wychowania do życia w rodzinie oraz do drugiego języka obcego pokrywają opiekunowie dziecka.
 3. Za zajęcia dodatkowe – większość zajęć dodatkowych, takich jak sztuki walki czy tańce, które odbywają się na terenie szkoły, a są prowadzone przez podmioty zewnętrze, jest opłacana indywidualnie przez opiekunów.

Wyprawka uczniowska, czyli na co wystarczy 300+?

Od 1 lipca do 30 listopada wnioski o wypłatę świadczenia „Dobry start”, nazywanego potocznie „300 plus”, mogą składać rodzice i opiekunowie dzieci w wieku od 7 do 20 roku życia oraz uczniów niepełnosprawnych, którzy nie skończyli jeszcze 24 lat. Świadczenie to ma z założenia pokryć część kosztów wyprawki ucznia. Obecnie kwota 300 zł może wystarczyć na zakup podstawowego wyposażenia ze średniej póki cenowej, w tym:

 • plecaka,
 • wyposażonego piórnika,
 • zeszytów,
 • kapci,
 • stroju na gimnastykę.

Zobacz także:

Pomysł na wspólny czas z dzieckiem

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Edukacji i Nauki
Warszawa, ul. Wspólna 1/3
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Za to zapłacimy w podstawówce. Które opłaty są obowiązkowe, a z których można zrezygnować? Na to idą pieniądze wpłacane na radę rodziców - Strona Kobiet

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto