Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o swoją wątrobę! Darmowe testy na obecnośc wirusa HCV, który wywołuje zapalenie wątroby typu C

Arkadiusz Kosiński
Arkadiusz Kosiński
Podczas Jabil Day oraz festynu z okazji pożegnania lata, będzie można wykonać testy na obecność wirusa HCV (wywołującego żółtaczkę typu C). - Badania są bezpłatne, anonimowe i szybkie. Po pobraniu kropli krwi, w pięć minut dowiecie się, czy jesteście nosicielami wirusa, który zagraża waszej wątrobie - informują organizatorzy.

Za stoisko, na którym będzie można wykonać badanie odpowiedzialna będzie firma Ja-HuBaT Jacka Topolskiego, wraz z uprawnionym do pobierania materiału do badań laboratoryjnych personelem medycznym.

Zakażenie HCV powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C). Jest to przewlekła, zapalna choroba wątroby, która u części pacjentów po wielu latach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia tego narządu: marskości, niewydolności, wreszcie do raka. Szacuje się, że w Polsce jest 165-200 tys. osób zakażonych HCV, jednak dotychczas tylko ok. 30 tys. z nich wie o swoim zakażeniu.

Wirus przenosi się przez krew. Do zakażenia może dojść, gdy do krwiobiegu zdrowej osoby dostanie się krew osoby zakażonej HCV.

Na zakażenie HCV mogą być narażone osoby, które kiedykolwiek poddawały się zabiegom medycznym (np. operacjom), w czasie których otrzymywały krew lub produkty krwiopochodne (do 1992 roku nie badane w kierunku HCV) lub wykonywano u nich zabiegi medyczne lub niemedyczne z użyciem niesterylnego sprzętu, takie jak: zabiegi stomatologiczne czy kosmetyczne (manicure, tatuaż czy akupunktura), podczas których doszło do naruszenia ciągłości tkanek (uszkodzenia skóry). W grupie ryzyka znajdują się także osoby, które były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w ciągu życia.

Podczas wieloletniego, często bezobjawowego przebiegu zapalenia wątroby, w organizmie chorego dokonują się wyniszczające zmiany, a sam chory – nieświadomy swojej infekcji – może być źródłem nowych zakażeń́.

Wykonanie testu na obecność przeciwciał polega na nakłuciu opuszka palca oraz pobraniu dwóch kropli krwi, które umieszcza się na teście kasetkowym.

Badania będą przeprowadzone w ramach Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych w kierunku HCV - "Prosty Krok do Zdrowia" realizowany przy wsparciu firmy ABBVIE i pod patronatem Polskiej Grupy Ekspertów HCV, Polskiego Towarzystwa Epidemiologicznego i Lekarzy Chorób Zakaźnych oraz Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto