Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zajmująco o śląskim folklorze

Redakcja
„Od wieńca adwentowego do dożynkowego czyli tradycje, zwyczaje i obrzędy powiatu gliwickiego”, to tytuł wartościowego opracowania folklorystycznego, wydanego przez Starostwo w Gliwicach.

Wartościowego tym bardziej, że wszystkie teksty zaprezentowane zostały w językach: polskim, niemieckim i angielskim. Być może kiedyś doczekamy i przekładu śląskiego.

Gliwickie starostwo nie od dziś słynie z dobrych praktyk i inicjatyw w dziedzinie krzewienia idei regionalizmu. Przejawem tego są doroczne konferencje dla nauczycieli, bibliotekarzy, samorządowców i działaczy obywatelskich, popularyzujące regionalne dziedzictwo kulturowe, w tym także niematerialne, a więc tradycje, zwyczaje, obrzędy, wierzenia, przekazy ludowe.

Publikacja powstała jako element projektu pn. W krainie utopków i wodzenia niedźwiedzia – promocja śląskiej i polskiej kultury ludowej na przykładzie zwyczajów, obrzędów i legend powiatu gliwickiego, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.

„Obrzędowość na Górnym Śląsku należy do najciekawszych w skali Polski. Zachowało się na tym obszarze szereg starych wierzeń i obrzędów zanikłych w innych regionach. Jednocześnie Górny Śląsk, będąc terenem różnych wpływów i krzyżowania się kultur, wykazuje niezwykle bogactwo i różnorodność obrzędów i zwyczajów – czytamy we wstępie napisanym przez etnografkę,
Bożenę Kubit.

Istotnie, lektura poszczególnych rozdziałów jest zajęciem wciągającym i pouczającym. Tradycyjnie rok obrzędowy rozpoczęto do wydarzeń cyklu zimowego: dnia świętego Marcina, niegdyś rozpoczynającego adwent,
andrzejków, barbórki i górniczych karczem piwnych. Potem idą zwyczaje mikołajkowe i bożonarodzeniowe, w tym sypanie owsa i budowanie
domowych betlyjek, kolędowanie, noc sylwestrowa i witanie Nowego Roku.
Jest kilka stron o zwyczajach karnawałowych (babski comber) i zapustnych (wodzenie niedźwiedzia, całowanie śledzia, jest topienie marzanny i chodzenie z goikiem, wreszcie tradycje wielkanocne, w tym szukanie zajączka, procesje konne i piesze, po polach, dalej wierzbowe krzyżyki, stanickie fakle.

Nie będziemy wyliczali wszystkich rozdziałów tej uroczej książeczki, ładnie zilustrowanej kolorowymi rysunkami wzbogaconej fotografiami. Osobno prezentuje ona obrzędy i zwyczaje cyklu rodzinnego i osobistego, od urodzin
dziecka, przez polterabend po pogrzeb.

Do książki dołączona jest płyta DVD w kilkunastoma filmami pokazującymi współczesne oblicze różnorodnych zwyczajów i obrzędów w powiecie gliwickim.

Przy okazji powstała również dokumentacja fotograficzna, pokazywana od marca w kilku śląskich miastach: Gliwicach, Tarnowskich Górach, Bytomiu, Rybniku i Rudzie Śląskiej.
Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto