Watykan: zakaz głosowaniaChoć wydawać by się mogło, że uciemiężone kobiety pozbawione swoich podstawowych praw to problem daleki od europejskich realiów, prawda jest jednak inna © iStock/Studio-Annika
[2/11]

Zakazy dla kobiet na świecie: te absurdy ograniczają ludzką wolność i są dowodem na olbrzymie nierówności płciowe

Watykan: zakaz głosowania

Choć wydawać by się mogło, że uciemiężone kobiety pozbawione swoich podstawowych praw to problem daleki od europejskich realiów, prawda jest jednak inna. Absurdalnych zakazów dla kobiet nie trzeba daleko szukać - wystarczy udać się na wycieczkę do Watykanu. Państwo-miasto oparte jest o hierarchię kościelną, w której głos mają jedynie mężczyźni.

Do 2018 roku w Watykanie głos podczas synodów mogły oddawać wyłącznie osoby ze święceniami kapłańskimi, do których zaliczali się wyłącznie księża, biskupi oraz przełożeni niektórych zakonów męskich.

Od 2018 głosować mogą także osoby bez święceń - w tym bracia zakonni. Co z siostrami zakonnymi? One wciąż nie posiadają w Watykanie swoich podstawowych praw.Dysproporcje w wynagrodzeniach, zabójstwa honorowe, molestowanie seksualne, przemoc, ograniczenia praw i swobód - ze wszystkim tym każdego dnia borykają się kobiety na całym świecie. W wielu krajach pozwala na to prawo. Jakie najbardziej absurdalne zakazy dotykają płeć żeńską? Ciężko uwierzyć, że mówimy tu o XXI wieku.

Najnowsze wiadomości

reklama