Japonia: zakaz udziału w zapasach sumoW Japonii obowiązuje specyficzny zakaz dla kobiet, związany z jednym ze sportów narodowych © Unsplash
[4/11]

Zakazy dla kobiet na świecie: te absurdy ograniczają ludzką wolność i są dowodem na olbrzymie nierówności płciowe

Japonia: zakaz udziału w zapasach sumo

W Japonii obowiązuje specyficzny zakaz dla kobiet, związany z jednym ze sportów narodowych. Japonki bowiem nie mogą brać udziału w zapasach sumo, ani w żadnych rytuałach, które są z nimi związane.

Kobietom w Japonii od setek lat kategorycznie zakazany jest wstęp na arenę walk. Szczególnie chroniona jest "święta strefa walki" - pojawienie się w niej kobiety uznano by za profanację. Do XIX wieku Japonki nie mogły nawet przyglądać się turniejom sumo.

Co ciekawe, to nie jedyne absurdalne prawo w Japonii. W 2019 roku światowe media donosiły o zakazie dla kobiet dotyczącym... noszenia okularów! Niektóre firmy nakazały kobietom noszenie soczewek kontaktowych argumentując, że okulary odejmują kobiecości. Część pracodawców zasłaniać się miała względami bezpieczeństwa.Dysproporcje w wynagrodzeniach, zabójstwa honorowe, molestowanie seksualne, przemoc, ograniczenia praw i swobód - ze wszystkim tym każdego dnia borykają się kobiety na całym świecie. W wielu krajach pozwala na to prawo. Jakie najbardziej absurdalne zakazy dotykają płeć żeńską? Ciężko uwierzyć, że mówimy tu o XXI wieku.

Najnowsze wiadomości

reklama