Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończył się Lubuski Kongres Kobiet. Brało w nim udział 430 uczestniczek

Zbigniew Jelinek
Zbigniew Jelinek
"My kobiety wiemy, że nic nie dzieje się samo. Musimy się uczyć przez całe życie" – powiedziała do uczestniczek marszałek województwa, Elżbieta Polak. Ale najpierw panie z różowymi balonikami i parasolkami przemaszerowały przez centrum miasta.

Do auli Uniwersytetu Zielonogórskiego z całego województwa zjechało ponad 430 pań na III Lubuski Kongres Kobiet. Dla organizatorów, Urzędu Marszałkowskiego, kongres to otwarte forum wymiany myśli i nawiązanie ściślejszych kontaktów.

W tym roku obrady kongresu podzielono na trzy tematyczne panele: władza, zdrowie oraz edukacja. Specjalnymi gośćmi lubuskich pań byli: prof. Marek Spaczyński - szef Kliniki Ginekologii i Ontologii w Poznaniu - oraz Jolanta Barska, burmistrz Nysy na Opolszczyźnie, która jako pierwsza w kraju wprowadziła na terenie swojej gminy Kartę Równości.

- Tu nie chodzi o dosłowną równość, bo ona jest - wyjaśniała burmistrz Lubuszankom. - Chodzi o aktywność kobiet. Jest nas, kobiet, za mało w życiu publicznym, trzeba więc zachęcać, aby kobiety wzięły wiele spraw w swoje ręce. Teoretycznie - kontynuowała - równy dostęp do wszystkich aspektów życia społecznego gwarantuje nam konstytucja. W rzeczywistości zaś okazuje się, że mamy sporo do zrobienia.

- W Lubuskiem żadna kobieta nie jest prezydentem miasta - spostrzegła dr Agnieszka Opalińska z Instytutu Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Mamy kobietę marszałka województwa, pięć pań jest burmistrzami. Nieco to lepiej wygląda wśród wójtów, zaś na poziomie sołtysów możemy mówić, że jest najlepiej.

Uczestniczkom zaprezentowano ponadto "Europejska Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym", pragnącą eliminować stereotypy oparte na płci.

O kobietach XXI wieku, o blaskach i cieniach mówił z kolei prof. Spaczyński:

- Drogie panie, jeśli chcecie dziś iść do przodu, musicie być zdrowe! - rzekł. - Najlepiej zorganizowany system ochrony zdrowia nie zastąpi własnych inicjatyw. Są dwa priorytety w dzisiejszych czasach: wykształcenie i zdrowie.

Dlatego wcześniej uczestniczki kongresu z różowymi dodatkami, balonikami i parasolami oraz z hasłem "Badam się, więc mam pewność" przeszły ulicami Zielonej Góry w II Lubuskim Marszu Profilaktycznym w walce przeciw rakowi szyjki macicy i piersi. Kolor różowy jest bowiem kolorem nadziei - z rakiem można wygrać, gdy w porę go się wykryje.

Paneliści podpowiadali więc kobietom, co robić, aby żyć dłużej. Mówiono także o dbaniu o własny wizerunek, o poczuciu własnej wartości i o osiąganiu sukcesu.

- Poczucie własnej wartości kształtujemy sami, bo mamy nad nią władzę - stwierdziła Katarzyna Muraszów, trener biznesu.

- O sukcesie mówimy, kiedy nauka i praca sprawia nam przyjemność -
wyjawiła Maja Kiwa Jóźwiak, rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Gorzowie Wlkp. - Wtedy ten sukces przychodzi w sposób naturalny.

Lubuski kongres zakończono pokazem metamorfozy: cztery panie, w różnym wieku i wyglądzie poddano serii zabiegów kosmetyczno upiększających. Z Kopciuszka zamieniły się panie w królewnę.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto