Zakrzepica zagrożeniem życia dla chorych z COVID-19. Kto jest narażony na skutki zaburzeń krzepnięcia wywołanych przez koronawirusa?

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Coraz częściej stwierdzanym powikłaniem choroby koronawirusowej jest powstawaniem zakrzepów krwi, które mogą przyczyniać się do rozwoju niewydolności narządów i zgonu pacjenta
Coraz częściej stwierdzanym powikłaniem choroby koronawirusowej jest powstawaniem zakrzepów krwi, które mogą przyczyniać się do rozwoju niewydolności narządów i zgonu pacjenta Chayakorn Lot/123RF
Jednym z najgroźniejszych powikłań COVID-19 jest powstawanie skrzepów krwi, które prowadzą do niewydolności naczyń krwionośnych lub całych narządów, znacząco wpływając na ryzyko zgonu. U chorych najczęściej dochodzi do rozwoju zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej, rzadziej zdarzają się natomiast zakrzepy w tętnicach. Sprawdź, jak często dochodzi do takich powikłań oraz kto znajduje się w grupie osób najbardziej narażonych na choroby zakrzepowo-zatorowej, jeżeli dojdzie u niego do infekcji koronawirusem SARS-CoV-2.

Choroba zakrzepowo-zatorowa w przebiegu COVID-19

Powikłania COVID-19 obejmują zaburzenia krzepliwości krwi, o czym wspominano na łamach „The Lancet” już w marcu 2020 roku, gdy jeszcze niewiele było wiadomo na temat przebiegu zakażenia u osób spoza Wuhan.

Dziś przybywa dowodów na to, że zniszczenia wywoływane w organizmie przez wirusa SARS-CoV-2 mają związek z powstawaniem w płucach i innych najważniejszych narządach zabójczych skrzepów krwi.

Według francuskiej analizy 102 badań naukowych poświęconych powikłaniom COVID-19 przeprowadzonych z udziałem w sumie 64,5 tys. pacjentów, której wyniki opublikowano w lutym 2021 roku, zakrzepica żylna dotknęła 14,7 proc. pacjentów.

Do rozwoju zatoru płucnego doszło u 7,8 proc. osób leczonych z powodu zakażenia koronawirusem, natomiast zakrzepica żył głębokich wystąpiła u 11,2 proc, chorych. Takie powikłania zdecydowanie częściej rozwijały się u pacjentów leczonych na oddziale intensywnej terapii (23,2 proc.) niż na innych oddziałach (9 proc.).

U chorych wystąpiły też zakrzepy w tętnicach (u 3,9 proc. osób); ostre zespoły wieńcowe (zawały serca spowodowane zablokowaniem tętnic wieńcowych) stwierdzono u 1,6 proc. osób, a udar niedokrwienny mózgu i inne powikłania zakrzepicy tętnic – u 0,9 procent pacjentów.

Jak donosi pismo „The Lancet Microbe”, w ramach sekcji zwłok przeprowadzonej u pacjentów, którzy zmarli na COVID-19, u wszystkich z nich odkryto uszkodzenia płuc i obecność w nich tkanki bliznowej, a dodatkowo uszkodzenia nerek. Dziewięciu z 10 pacjentów miało też zakrzepicę w co najmniej jednym narządzie głównym (sercu, płucach lub nerkach), przy czym jej obecności u tego ostatniego nie można było poddać ocenie.

Zdaniem autorów badania jego wyniki to kolejna przesłanka do tego, by u chorych z COVID-19 zagrożonych powstawaniem skrzepów wprowadzać terapię przeciwzakrzepową z użyciem odpowiednich antykoagulantów.

Zakrzepica po szczepionkach na COVID-19

Rozwój zakrzepów żylnych został zaobserwowany również u osób, które otrzymały szczepionkę przeciw COVID-19 bazującą na adenowirusach – firmy AstraZeneca (Vaxzevria) i Johnson&Johnson (COVID-19 Vaccine Janssen). Choć były to bardzo nieliczne przypadki (kilka osób na milion zaszczepionych), doniesienia na ten temat stały się powodem do wprowadzania ograniczeń i opóźnień w badaniach i stosowaniu preparatów. Obecnie związek przyczynowo-skutkowy nie jest w pełni potwierdzony, ale ryzyko rozwoju choroby zakrzepowo-zatorowej zostało oficjalnie potwierdzone i należy brać je pod uwagę.

Dowiedz się więcej na temat:

Zakrzepica u pacjentów z koronawirusem i niewydolnością żylną

Do grup najbardziej narażonych na powstawanie zakrzepów krwi i spowodowanych nimi zatorów należą osoby z zaburzeniami krążenia. W badaniu, którego wyniki omówiono w piśmie „Radiology”, lekarze orzekli obecność zakrzepów żylnych główną przyczyną niedokrwienia kończyn dolnych. Odkryli też, że u takich pacjentów skrzepy krwi mają większe rozmiary i znacząco zwiększają prawdopodobieństwo amputacji nogi i śmierci niż u osób z zaburzeniami krążeniowymi bez koronawirusa w organizmie.

Według obserwacji radiologów niedokrwienie nóg widoczne w wynikach badania angiograficznego metodą tomografii komputerowej (CT) występowało u pacjentów z COVID-19 wraz z objawami takimi jak kaszel, gorączka i zmieniony stan psychiczny.

Gdy specjaliści porównali wyniki badania żył kończyn dolnych w grupie starszych pacjentów z objawami ich niedokrwienia zakażonych wirusem SARS-CoV-2 z wynikami osób zdrowych z podobnymi symptomami, odkryli niepokojącą zależność.

U wszystkich badanych z koronawirusem wykryto co najmniej jeden skrzep krwi w nodze, podczas gdy w grupie osób niezakażonych występował on u 69 proc. pacjentów. Skrzepy te nie tylko były stwierdzane częściej, bo miały też większe rozmiary i występowały arteriach położonych zdecydowanie wyżej w nodze.

Charakter zakrzepów żylnych u chorych z COVID-19 zwiększał zagrożenie amputacją kończyny o 25 procent, a także nasilał prawdopodobieństwo zgonu, który występował u tych pacjentów o 38 proc. częściej. Tymczasem w grupie kontrolnej wskaźniki te wynosiły jedynie po ok. 3 procent.

Dowiedz się więcej na temat:

Zatory płucne u zakażonych SARS-CoV-2

Do powikłań COVID-19 związanych z zaburzeniami krzepnięcia krwi należy też zatorowość płucna. Według jednego z badań omówionych na łamach pisma „Radiology” u chorych w Europie jest ona najczęściej stwierdzana u pacjentów na oddziale intensywnej terapii po tym, jak przez kilka dni stosowano u nich oddychanie wspomagane mechanicznie. W Stanach Zjednoczonych zatorowość płucną u 52 proc. pacjentów diagnozuje się natomiast podczas przyjmowania chorych w szpitalnych oddziałach ratunkowych.

Badając chorych z COVID-19, którzy przeszli angiografię płuc metodą TK w szpitalu Henry Ford Health System w Detroit między 16 marca a 18 kwietnia 2020 roku, naukowcy odnotowali, co następuje:

  • u 22 proc. pacjentów wykryto zatorowość płucną,
  • chorzy z wysokim BMI, które przekraczało 30, byli prawie trzykrotnie bardziej narażeni na rozwój zatorowości płucnej niż ci, u których wartość tego wskaźnika mieściła w normie (BMI 18,5-24,9),
  • zatorowość płucna była rzadziej stwierdzana u tych pacjentów, którzy przed przyjęciem do szpitala przyjmowali leki obniżające stężenie cholesterolu we krwi w postaci statyn,
  • sygnałem ostrzegawczym o rozwoju zatorowości płucnej może być wysoki poziom D-dimerów i białka C-reaktywnego we krwi w połączeniu z rosnącym zapotrz

Wideo

Materiał oryginalny: Zakrzepica zagrożeniem życia dla chorych z COVID-19. Kto jest narażony na skutki zaburzeń krzepnięcia wywołanych przez koronawirusa? - Strona Zdrowia

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Zacznij zarabiać od 120 do 200 USD za godzinę pracy online z domu przez kilka godzin każdego dnia ... Otrzymuj regularne płatności co tydzień ... Wszystko, czego potrzebujesz, to komputer, połączenie internetowe i trochę wolnego czasu ... Więcej tutaj

................................>>>>>>>>>>> www.MagnifyIncome.COM

Dodaj ogłoszenie