Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamach na polskie lasy! Politycy pazerni jak nigdy wcześniej

Artur Hampel
Artur Hampel
Leśny dukt
Leśny dukt Artur Hampel
Co kilka lat grupa polityków usiłuje zniweczyć dorobek wielu pokoleń leśników i spowodować, by samofinansująca się jednostka jaką są Lasy Państwowe dokonała żywota w sposób podobny do stoczni i innych wielkich przedsiębiorstw.

Już w okresie międzywojennym podjęto decyzję o konieczności zrównoważonej gospodarki leśnej. W ciągu niemal stulecia wykształcono kilkadziesiąt tysięcy leśników, których zadaniem było i jest nadal utrzymanie lasu w wysokiej kondycji zdrowotnej i bioróżnorodności. Praca leśników nie ogranicza się wyłącznie do chodzenia po lesie i słuchania śpiewu ptaków jak to wielu osobom może się wydawać.

Nie bądź obojętny, wyraź swoją opinię w SONDZIE

Las to ogromnie złożony żywy twór, pełen zależności pomiędzy organizmami w nim żyjącymi, ale nie tylko. Lasy pełnią wiele funkcji. Stanowią o ochronie gleb przed erozją, zapobiegają powodziom, oczyszczają powietrze, dostarczają runa leśnego społeczeństwu i wreszcie są miejscem wypoczynku milionów Polaków.

W ciągu dziesięcioleci, pracownicy Lasów Państwowych wykorzystując swoją fachową wiedzę i doświadczenia wcześniejszych pokoleń dokonali ogromnej pracy. Dzięki leśnikom posiadamy tak piękne drzewostany, których zazdrości nam cała Europa. Od lat, polscy leśnicy są postrzegani jako jedni z najlepszych fachowców na świecie w zakresie zarządzania i gospodarowania lasami.

Zamach na leśne finanse
Kilkakrotnie podejmowano próby destabilizacji finansów Lasów Państwowych. Kto tego pragnie? Oczywiście politycy. Osoby, które są „wszechwiedzące” i na wszystko mają gotowe odpowiedzi. Nie po raz pierwszy polityk, który potrafi odróżnić sosnę od świerka uważa, że jego wiedza przyrodnicza jest wystarczająca do podejmowania kroków o strategicznym znaczeniu dla dobra polskich lasów.

Według obecnej koalicji rządzącej, Lasy Państwowe zbyt mało oddają pieniędzy Skarbowi Państwa, więc zażądano w nowo przygotowanej nowelizacji ustawy o lasach, którą złożono pod koniec 2013 roku, po 800 mln złotych rocznie przez dwa kolejne lata, a po tym okresie po 100 mln złotych rocznie.
Należy tutaj jasno powiedzieć, iż Lasy Państwowe są przedsiębiorstwem samofinansującym się i jest tak dlatego, by Państwowe Gospodarstwo Leśne nie wyciągało rąk po pieniądze od Skarbu Państwa. Co prawda Lasy Państwowe otrzymują subwencje ze Skarbu Państwa na zadania zlecone, lecz należy wyraźnie podkreślić, że są to kwoty znikome w odniesieniu do kwot, które do Skarbu Państwa trafiają z tytułu podatków odprowadzanych przez LP.
W przybliżeniu Lasy Państwowe otrzymują subwencje na poziomie około 4 mln złotych (w roku 2004 było to około 30 mln złotych, czyli coraz mniej) przy wysokości odprowadzonych podatków na poziomie blisko 1mld zł rocznie. Rząd uważa, że to zbyt mało!

Politycy najwyraźniej postanowili ukarać gospodarność leśników, gdyż żądanie dodatkowych 800 mln złotych może doprowadzić do finansowej zapaści gospodarki leśnej w Polsce.

Jak wygląda praca leśnika
Napiszę kilka słów o pracy leśnika, które powinny rzucić dodatkowe światło na zagrożenia związane z nadmiernym obciążeniem podatkowym LP.
Otóż leśniczowie w znacznej mierze prowadzą leśnictwo jednoosobowo lub dwuosobowo. Co to oznacza. Oznacza to, że mają oni obowiązek zadbać jednoosobowo o stan lasu na powierzchni około 1 tys. ha (co stanowi 10 mln metrów kwadratowych)
Świadomie przeliczyłem to na metry, gdyż uwadze leśnika nie może umknąć żadna sytuacja, która zagroziła by zdrowotności drzewostanów, którymi się opiekuje. To nie koniec. Teren leśnictwa stanowi magazyn otwarty, to jest taki, gdzie nie ma stróża, ogrodzenia i monitoringu. Leśnik musi zatem panować nad wielomilionowym majątkiem w niezabezpieczonym magazynie o powierzchni 10 km kwadratowych. Warto też dodać, że praca leśnika, to nie tylko praca w terenie. Jest do wykonania ogrom pracy biurowej oraz należy systematycznie śledzić przepisy, wewnętrzne zmieniające się regulacje jak również nieustannie się dokształcać. Dlaczego przytoczyłem tych kilka przykładów wyjaśni to dalsza część materiału.

Realne zagrożenia
Sytuacja nadmiernego obciążenia podatkami, może doprowadzić do zapaści finansowej przedsiębiorstwa jakim są Lasy Państwowe. Najprostszym sposobem na uratowanie trudnej sytuacji może stanowić po uchwaleniu nowelizacji ustawy łączenie sąsiadujących ze sobą leśnictw i redukcja zatrudnienia. Takie łączenia były dokonywane w LP już wielokrotnie, jednak nie na taką skalę jaka może okazać się konieczna po przyjęciu nowelizacji.
Można by było w tym miejscu zadać pytanie, gdzie są elementy polityki państwa w zakresie przeciwdziałania bezrobociu?
Moim zdaniem, o wiele sensowniejszym by było wydatkowanie tak ogromnych kwot na stworzenie nowych miejsc pracy w leśnictwie. Odciążyło by to w znacznym stopniu jedno i dwuosobowe kadry, zmniejszyło się bezrobocie a do kasy budżetu wpływały by podatki od wynagrodzeń i dalsze, z tytułu siły nabywczej kilku tysięcy nowych pracowników.

Zamiast powodować wzrost zatrudnienia w dobrze zarządzanej i prosperującej samofinansującej się jednostce, rząd usiłuje poderżnąć jej gardło!

Jako były leśnik, pamiętam doskonale jak bardzo pomocna by była dodatkowa para rąk i nóg przy wykonywaniu zadań związanych z gospodarowaniem leśnictwem. Również prowadziłem leśnictwo jednoosobowo i zapewniam, że choć odczuwałem satysfakcję, to nie mogłem uniknąć również popełnianych błędów oraz zwyczajnego ludzkiego zmęczenia. Praca leśnika, to nie tylko praca terenowa, lecz również wielogodzinne wypełnianie dokumentów oraz ciągła potrzeba śledzenia przepisów, branżowych regulacji i dokształcania się.

Niewątpliwe zagrożenie może stanowić utrata z trudem wypracowanych funduszy, które pierwotnie przeznaczone są na prace związane z hodowlą i ochroną lasu, utrzymaniem dróg oraz likwidację skutków kataklizmów jak pożary, wiatrowały, wiatrołomy, śniegołomy, zamieranie lasów na skutek zanieczyszczeń atmosfery itd.
Pozbawienie Lasów Państwowych tych funduszy może w krótkim czasie doprowadzić do znacznego pogorszenia stanu sanitarnego lasów, niewydolności finansowej przedsiębiorstwa a co za tym idzie, podstaw do jego prywatyzacji.
I wydaje się, że rząd po kilku nieudanych próbach takiej prywatyzacji znalazł drogę dłuższą, ale realnie skuteczną.

Kolejnym zagrożeniem, może być spowodowanie tak silnej degradacji polskich lasów, iż przestaną one być nieosiągalnym do tej pory wzorem dla innych krajów członkowskich UE. Stracimy kolejny element polskiej gospodarności i wizerunku społeczeństwa dbającego o zasoby naturalne jakim są polskie lasy. Póki co, możemy się szczycić wspomnianą gospodarnością i dbałością przed całym światem.

Czy nowelizacja ustawy może zwiększyć bezrobocie?
Jest to jak najbardziej realne. W moim przekonaniu, Lasy Państwowe z roku na rok tracą cennych absolwentów techników leśnych oraz studiów o kierunku leśnym. Zamiast umożliwiać pracę młodym, dobrze wykształconym ludziom w wymarzonym zawodzie, doprowadza się do sytuacji, iż nie mają oni żadnej szansy i perspektyw na podjęcie pracy w Lasach Państwowych, stając się tym samym w znacznym odsetku osobami bezrobotnymi.
Po uchwaleniu nowelizacji w obecnej formie, może zaistnieć potrzeba redukcji zatrudnienia w sektorze leśnym, by ratować własne finanse.

O czym należy pamiętać
Pamiętać należy o tym, że las stanowi dobro ogólnospołeczne a Lasy Państwowe zarządzają tym dobrem w imieniu społeczeństwa. Każdy z nas ma możliwość wypowiedzenia się w tym temacie, gdyż dotyczy to wszystkich Polaków.
Politycy jak zwykle zwodzą, a przepychanie takich jak obecnie bubli prawnych dzieje się po cichu i w okresie, gdzie społeczeństwo jest uśpione okresem świątecznym i noworoczną euforią.
Jak dla mnie, stanowi to zamach stanu przez rząd na polskie społeczeństwo i ogólnonarodowe dobro. Taka sytuacja może w krótkim okresie czasu spełnić marzenia wielu polityków i otworzyć furtę do prywatyzacji polskich lasów. Jak wygląda prywatyzacja po polsku, to przekonaliśmy się już wielokrotnie.

Ja nowelizacji w takiej formie mówię stanowcze NIE!
Projekt nowelizacji ustawy o lasach trafił już pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów. To jest ZAMACH! Decyduje się o majątku społecznym bez wiedzy tegoż społeczeństwa!

Zapraszam również na stronę z ogólnospołecznym protestem - Ręce precz od polskich lasów
Zachęcam do śledzenia wydarzeń i czynnego uczestnictwa w proteście. Las należy do Polaków i jego majątek nie powinien stanowić recepty na nieudolność polityków i zapchajdziurę dla budżetu. Było już OFE, teraz mają być Lasy Państwowe, co będzie następne?

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto