Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Kórniku. Perła polskiej kultury uznana za pomnik historii

Rafał Grząślewicz
Rafał Grząślewicz
Zamek w lotu ptaka
Zamek w lotu ptaka Monika Mężyńska, Creative Commons 2.5, wikipedia.pl
Zamek w Kórniku oraz przylegające do niego arboretum stały się 44. obiektem wpisanym na listę polskich pomników historii. Rozporządzenie w tej sprawie w środę podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

"Pomniki historii" to forma ochrony zabytków w Polsce. Taki tytuł otrzymać może zabytek nieruchomy o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, który utrwalony jest w powszechnej świadomości i przede wszystkim ma ogromne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Kandydatury zgłasza Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w formie rozporządzenia akceptuje głowa państwa.

W ten właśnie sposób do listy polskich "Pomników historii" dołączył Kórnik, a ściślej zespół zamkowo-parkowy oraz kościół parafialny, w którym znajduje się nekropolia właścicieli zamku. Kórnicki zamek oraz arboretum należą do najpopularniejszych atrakcji turystycznych Wielkopolski. Zamek zbudowano w XV wieku jako rezydencję rodu Górków. Obecny wygląd zamek zawdzięcza Tytusowi Działyńskiemu.

Narodowi polskiemu kórnicki zamek przekazał w testamencie ostatni właściciel, Władysław hr. Zamoyski. Obecnie mieści się tu muzeum oraz - od 1828 roku - Biblioteka Kórnicka, jedna z pięciu największych placówek tego typu w Polsce. W jej zbiorach znajduje się około 400 tysięcy woluminów.

Arboretum Kórnickie zaś stanowi jeden z największych parków dendrologicznych w Europie Środkowej i jeden z najstarszych tego typu założeń w Polsce. Na ponad 40 hektarach powierzchni znajduje się około 3 tysięcy gatunków drzew i krzewów.

Na mocy rozporządzenia prezydenta, szczególną ochroną otoczono także kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych. W tej gotyckiej budowli znajdują się nagrobki kolejnych właścicieli zamku: Górków oraz Teofilii z Działyńskich Szołdrskiej-Potulickiej znanej powszechnie jako Biała Dama, a w podziemiach krypty rodziny Działyńskich i Zamoyskich.

Oglądaj też:Galeria zdjęć zamku i arboretum

Teraz, gdy zamek znalazł się na liście polskich pomników historii, zapewne łatwiej będzie uzyskiwać dodatkowe fundusze potrzebne choćby na remonty. Niedawno zakończyła się renowacja zabytkowego mostu, który groził zawaleniem. Na remont czeka także dach, który przecieka.

Na liście polskich pomników historii znajdują się obecnie 44 obiekty, a wśród nich m.in.: Biskupin, Gdańsk, Gniezno, Grunwald, Kazimierz Dolny, Kraków, Malbork, Poznań, Toruń, Warszawa czy Wieliczka. Pełna lista wraz z opisem poszczególnych miejsc dostępna jest na stronie Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Oglądaj też:

Galeria parku kórnickiego, część 1
Galeria parku kórnickiego, część 2
Galeria parku kórnickiego, część 3

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto