Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa

Tadeusz Kowalski
Tadeusz Kowalski
Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa zawitała w tym roku do Zamościa. O znaczeniu daru krwi przekonywać nikogo nie trzeba. A szczególnie teraz krew jest bardzo potrzebna. Wakacje to okres, w którym rośnie na nią zapotrzebowanie, a dawców jest mniej. Stad wziął się pomysł pozyskiwania krwi w "krwiobusach", które docierają do wybranych miast w całej Polsce. W tym roku akcję wspiera Kayah.

W pierwszym etapie akcji mobilne punkty poboru krwi z Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przybędą do 19 znanych miejscowości w całej Polsce. W tym roku akcja rozpoczęła się 10 lipca w Ustce, a zakończy się 24 sierpnia w Międzyzdrojach. We wrześniu akcja zawita do 12 największych miast w Polsce.

Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa organizowana jest po raz piąty. W ubiegłym roku włączyło się do niej ponad 1300 osób, którzy oddali 577 litrów krwi. Łącznie w czterech edycjach akcji uzyskano ponad 900 l krwi. Organizatorem akcji jest PKO BP i Narodowe Centrum Krwi. W 2011 r. krew oddało ponad 625 tys. Polaków.

Akcji towarzyszą miasteczka zdrowia, w których można skorzystać z porad medycznych czy obejrzeć pokazy ratownictwa medycznego Są też prowadzone zajęcia edukacyjne dla dzieci. Tak też było i w Zamościu na Rynku Solnym. Dr Elżbieta Tatarska, kierownik zamojskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie, była z przebiegu akcji zadowolona. "Biorąc pod uwagę okres wakacji, ale też i porę dnia akcja przebiega u nas bardzo dobrze. Niemal na półmetku uzyskaliśmy krew już od 25 osób" - powiedziała W24 dr Tatarska.

Przypomnijmy, kto może oddać krew:
- osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kg, a temperatura ciała nie przekracza 37 stopni C,

- osoby, które przeszły pozytywnie badanie lekarskie poprzedzające pobranie krwi od kandydata na dawcę krwi lub od dawcy krwi, obejmujące: wywiad medyczny oraz skrócone badanie przedmiotowe,
- osoby, które odpowiadają wymaganiom zdrowotnym pozwalającym na ustalenie na podstawie badań lekarskich i badań laboratoryjnych, że każdorazowe pobranie krwi nie spowoduje ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy w szczególności na skutek występowania przeciwwskazań stałych lub czasowych do pobrania krwi.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto