Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zapowiedzi wydawnicze na rok 2013. Przegląd bardzo subiektywny

Redakcja
Książki z tej półki to część celu z roku 2012 - oczywiście z pominięciem książek, które muszę czytać ze względu na studia polonistyczne.
Książki z tej półki to część celu z roku 2012 - oczywiście z pominięciem książek, które muszę czytać ze względu na studia polonistyczne. Daria Magdalena Marzec
Siedemnaście pozycji książkowych przeznaczonych dla nałogowego czytelnika. Moje postanowienie noworoczne: przeczytać je wszystkie!

1. Książka, którą napisałem, żeby mieć na dziwki i narkotyki – Marek Raczkowski, Magda Żakowska

Wywiad rzeka, z którego już na początku dowiadujemy się, że Raczkowski zaliczkę na książkę wydał na dziwki i kokainę. Kolejna prowokacja? Książka nie tylko do czytania, ale i do oglądania, zdobiona grafikami rysownika i zdjęciami z prywatnego archiwum. Jeszcze w styczniu!

2. „Nasze histerie, nasze nadzieje” – Tadeusz Konwicki

Pozostając w strefie wywiadów – w tym roku opublikowany zostanie zbiór najciekawszych rozmów z Tadeuszem Konwickim, które złożą się na autobiograficzną opowieść o jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy. Sam Konwicki nazywa się „ohydną hybrydą na pograniczu dwóch światów: polskiego i rosyjskiego”. Znając jego styl, możemy spodziewać się wiele jadowitej ironii, ale przede wszystkim wielkiego dystansu do opisywanej rzeczywistości. Oczekuję z niecierpliwością!

3. „Lepperiada” – Marcin Kącki

Dziennikarz śledczy przygląda się jednemu z najbardziej kuriozalnych ugrupowań na Polskiej scenie politycznej – Samoobronie. Odsłania kulisy dążenia do władzy i sięga daleko poza to. Początkowo pozornie beznamiętny ton, zwraca w bezlitosny sposób czytelnikowi uwagę na współczesną politykę. Także w styczniu!

4. „Doctor Sleep” i „Joyland” – Stephen King

Mistrz grozy powraca w tym roku aż z dwoma powieściami, którym już w tej chwili można przypiąć łatkę światowego bestsellera. W końcu na obie książki, czekają setki tysięcy fanów Kinga, ku uciesze lub niezadowoleniu których: Doctor Sleep będzie kontynuacją Lśnienia. Zaś akcja Joyland osadzona zostanie w parku rozrywki, w którym to główny bohater zmierzy się ze zbrodnią i pewnym ciążącym fatum…

5. „Taniec szczęśliwych cieni” – Alice Munro

Zbiór piętnastu historii, w których autorka pokazuje różnice świata kobiet i mężczyzn, przemijanie i złożoność więzów rodzinnych, specyfikę życia w małych miasteczkach. Opowiadania napisane z wielką przenikliwością i dbałością o każdy szczegół.

6. „Dzieciństwo Jezusa” – J. M. Coetzee

Kolejna wielka premiera zaplanowana jest na marzec. Noblista powraca z historią Simona i Davida, którzy trafiają na całkiem obcy im ląd. Książka ma opowiadać o trudnościach w komunikacji międzyludzkiej, języku, codziennych troskach – o wszystkim tym co jest nieodłącznym elementem życia. Z zapowiedzi wynika, że możemy spodziewać się charakterystycznego dla tego autora przejrzystego stylu, przepełnionego poczuciem wyobcowania, samotności i bezsilności.

7. „Miłość z kamienia” – Grażyna Jagielska

Wojna, dla niego pełnia życia, adrenalina, dla niej tęsknota, paniczny strach i niewyobrażalna samotność. Ona kończy w klinice bitewnej, chociaż nigdy nie była na wojnie – to kolejny jego stres, przerzucony na nią. Najważniejszą bitwę, tę o miłość i rodzinę, musieli stoczyć między sobą. Opisana pięknym językiem, historia związku z polskim korespondentem wojennym.

8. „Trębacz z Tembisy” – Wojciech Jagielski

Bohaterem tej książki będzie Nelson Mandela, były prezydent RPA, którego biografię Jagielski przeplata z losami człowieka, który upowszechnił wuwuzele. Premiera ma mieć miejsce w drugim półroczu.

9. „Druga wojna światowa” – Antony Beevor

Gdybyś miał przeczytać tylko jedną książkę o drugiej wojnie światowej – to byłaby to właśnie ta, tymi słowami wydawnictwo Znak rekomenduje książkę. To dogłębna analiza największego konfliktu w dziejach świata, opisana oczami szeregowych żołnierzy. Począwszy od walk na granicy radziecko-chińskiej w sierpniu 1939, przez kampanie wrześniową, podbój Francji, atak na Pearl Harbor po D Day, upadek III Rzeszy do kapitulacji Japonii. Zapowiada się kontrowersyjna i nowatorska praca historyczna, od lektury, której nie sposób się będzie oderwać.

10. „Xięgi Jakubowe” - Olga Tokarczuk

Autorka jeszcze pracuje nad nową powieścią, ale już uchyla rąbka tajemnicy. Akcja rozgrywa się w XVIII wieku na ziemi podolskiej, gdzie przenikają się kultura chrześcijańska i żydowska, materia i duchowość. To świat, dla którego protagonistą był Jakub Frank – przywódca radykalnego, żydowskiego ugrupowania „franskistów”. Tokarczuk pisała o postaci Franka w miesięczniku Twórczości z lipca 2006 roku. Podążając tym tropem, możemy spodziewać się nadejścia Proroka – i to już w listopadzie!

11. ? - Michał Witkowski

Nie wiadomo jeszcze jaki tytuł będzie miała kontynuacja "Drwala", ale możemy się jej spodziewać w listopadzie. Ten termin nie jest pewny, wszystko zależy od tego jak potoczą się dalsze losy wydawnictwa Świat Książki. Jedno już wiadomo – mamy do czynienia z kolejnym kryminałem. „Mamy do czynienia z seryjnym mordercą, akcja we Wrocławiu, wszystko tak, jak jest naprawdę, czyli jak najbliższa koszula ciału, prowadzę dochodzenie z moją siorą i Paulą, a także żyję z policjantem” – pisał Witkowski na swoim Facebooku. Co więcej? Przekonamy się w tym roku.

12. „Dzienniki tom I” – Agnieszka Osiecka

W maju, dzięki wydawnictwu Prószyński S-ka, możemy spodziewać się publikacji najwcześniejszych zapisków Agnieszki Osieckiej. Wspomnienia z lat 1945-1956 są zapowiedzią późniejszych talentów i zainteresowań poetki.

13. „Ojczyzny wyobrażone” i „Szatańskie wersety” – Salman Rushdie

Zbiór esejów publikowanych w "Ojczyznach wyobrażonych" w pełni ukazuje wyobraźnię i postrzeganie świata przez Rushdiego. Tematyka obejmuje kondycję polityczną Indii i Pakistanu, cenzurę, Partię Pracy, palestyńską tożsamość i literaturę (Vonnegut, Roth, Barnes, Kipling, Eco czy le Carre). Wznowione zostaną, oczekiwane od lat, „Szatańskie wersety”, książka która w roku 1989 ściągnęła na autora klątwę Ajatollaha Chomeiniego, połączoną z wyrokiem śmierci. Powodem były fragmenty powieści, które uznano za drwinę z proroka Mahometa.

14. Długa ziemia – Terry Pratchett, Stephen Baxter

Współpraca tych dwóch autorów to literacka podnieta dla fanów Świata dysku i serii Xeelee. Książka otwiera całkiem nowy cykl Pratchetta, mistrza genialnego humoru w świecie SF. Przenikanie się dwóch równoległych rzeczywistości, tym razem zaprowadzi nas na odległe krańce Ziemi, a nawet jeszcze dalej! Informacja dla niecierpliwych: premiera już 10 stycznia.

15. „Babcia 19 i sowiecki sekret – Ondjaki

Piękny i prosty świat widziany oczami dziecka? Gra kolorów, która opisuje piękno nieba nad luandyjskąplażą? To tylko pozory. Wszystko komplikuje się gdy dowiadujemy się, że tak naprawdę chodzi o wysadzenie mauzoleum zmarłego prezydenta. Akcja umiejscowiona jest w Angoli lat 80., gdzie toczy się wojna domowa, a w politykę mieszają się sowieci i Kubańczycy. Cała powieść to zaskakująca mieszanka humoru i grozy, porusza czytelnika i daje do myślenia.

16. „Zmiany” – Mo Yan

Już pod koniec stycznia, planowane jest wydanie nowej książki ubiegłorocznego noblisty. Tym razem Yan wspomina swoje dzieciństwo i wykorzystuje wątki autobiograficzne w celu pokazania Chin oczami zwykłego człowieka, a nie wielkiej polityki. Jest to rzadko ukazywany punkt widzenia, brak miejsca na żal za cierpienia i brak perspektyw, nie ma próby rozliczenia reżimu. W „Zmianach” znajdujemy jedynie szczerą prozę życia.

17. „Sodoma i Gomora” – Cormac McCarthy

Powieść do tej pory nie została przetłumaczona na język polski, a jest częścią wieńcząc Trylogię Pogranicza. Znajdziemy zarówno charakterystyczne dla McCarthyego pomysłową fabułę, barwną rzeczywistość, mistrzowskie poczucie humoru. Co zaskakującego? Tym razem autor wprowadza wątek miłosny. A wszystko to dzięki Wydawnictwu Literackiemu – już w lutym.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto