Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

#zarażamydobrem, czyli cała Polska pomaga. Najciekawsze akcje [przegląd NaM]

Mariola Szczyrba
Mariola Szczyrba
Nauczycielki z Zespołu Szkół Odzieżowych w Poznaniu szyją maseczki dla ośrodka dla bezdomnych
Nauczycielki z Zespołu Szkół Odzieżowych w Poznaniu szyją maseczki dla ośrodka dla bezdomnych Łukasz Gdak/ archiwum PPG
Szyją maseczki dla szpitali, ustawiają wodę przy drodze dla kierowców czekających na granicy, robią zakupy dla seniorów, wyprowadzają psy, a nawet piją piwo, żeby się nie zmarnowało - tak Polacy pomagają sobie w czasie kwarantanny i walki z koronawirusem. To już prawdziwa pandemia dobra. Oto najciekawsze akcje.

"Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli" - taki cytat z Alberta Schweitzera znalazł się na profilu grupy facebookowej "Widzialna Ręka Warszawa - Stary Mokotów". I można go właściwie odnieść do setek akcji organizowanych w ostatnich dniach w całej Polsce. W czasie walki z pandemią koronawirusa wielu z nas chce po prostu pomóc innym. Zarówno tym, którzy walczą na pierwszej linii frontu - szpitalom, medykom, pielęgniarkom czy policji, jak i sąsiadom, seniorom, chorym i potrzebującym ze swojej okolicy. Wirus dobra rozprzestrzenia się lawinowo.

Widzialna Ręka

Grupa Widzialna Ręka powstała na Facebooku 11 marca z inicjatywy kilku znajomych z Warszawy. Jej nazwa nawiązuje do programu telewizyjnego dla młodzieży "Niewidzialna ręka", pokazywanego w latach 60. i 70. w TVP. Zachęcał on młodych ludzi do bezinteresownej pomocy innym pod hasłem: "Niewidzialna ręka to także Ty".

A jak działa Widzialna Ręka?

"Lądujesz na przymusowej kwarantannie lub obawiasz się ruszyć z domu, i okazuje się że potrzebujesz zakupów lub masz ważną sprawę do załatwienia, lub przegadania na skajpie, potrzebujesz pomocy dla dziecka, bo szkoły pozamykane, albo psa trzeba wyprowadzić lub przejąć na jakiś czas. A może potrzebujesz pogadać z drugą osobą. Nie czekasz na młodszego aspiranta, ale piszesz tu i razem dogadujemy szczegóły, jak pomóc i kto się tego podejmie. Pamiętajcie, że piszemy tu o pomocy nieodpłatnej"

- czytamy w opisie grupy na Facebooku, która ma już ponad 90 tys. członków i "zaraża dobrem" ludzi w całej Polsce. Cel Widzialnej Ręki jest prosty: znajdowanie i oferowanie pomocy.

  • "Drodzy! Potrzebna pomoc w nastrojeniu tv. Pewnien starszy Pan, któremu robiłem zakupy ma problem, bo zniknął obraz, a to dla niego nie lada rozrywka, której jest pozbawiony. Może ktoś mógłby ze mną podskoczyć jutro i nastroić programy?" - napisał Piotr na Facebooku Widzialnej Ręki Warszawa.
  • "Mogę ugotować garnek dobrej pomidorówki, upiec chleb bananowy albo zrobić coś innego (do dogadania)! Tylko będę miała problem z transportem, bo z racji nowotworu wolę nie ruszać się z domu... Jak ktoś potrzebuje lub zna kogoś, kto potrzebuje jedzenia, to z pewnością jakoś się dogadamy!" - deklaruje Weronika. I od razu pojawia się wielu chętnych do pomocy z transportem.

Znajdziemy tu wątki związane z: pracą (ktoś pilnie szuka zatrudnienia, ktoś inny proponuje korepetycje z biologii albo naukę "angielskiego w czasach zarazy"), problemami mieszkaniowymi związanymi z kwarantanną (Maciej: "Jeżeli z jakiegos powodu nie możecie spędzić kwarantanny w domu - grupa ryzyka, lekarze, dzieci w domu, osoby starsze itd. - zapraszam do kontaktu. Pomogę ze znalezieniem lokum!"), treningami online, opieką nad zwierzętami podczas kwarantanny i solidarnością z personelem medycznym. Pojawiła się nawet prośba o zorganizowanie piłki i dmuchanego basenu do przyjęcia porodu w domu.

Widzialna Ręka szybko rozprzestrzeniła się w różnych dzielnicach Warszawy oraz innch miastach Polski. Działa już ponad sto grup lokalnych, m.in. w Toruniu, Łodzi, Zielonej Górze, Krakowie czy we Wrocławiu. I wciąż powstają nowe.

Mapa grup Widzialnej Ręki:

Zobacz też:
Koronawirus, Piotrków. Widzialna Ręka dotarła do Piotrkowa
Koronawirus. Widzialna Ręka w Małym Trójmieście Kaszubskim

Cała Polska szyje maseczki

Podczas pandemii koronawirusa szybko okazało się, że wiele szpitali pilnie potrzebuje pomocy. Brakuje maseczek, kombinezonów ochronnych, środków dezynfekujących i sprzętu. Polacy masowo ruszyli z pomocą, zarówno mieszkańcy, jak i firmy. W dowód wdzięczności przywożą dla medyków pizzę, kebab, owoce, a nawet kwiaty.

Pomoc dla szpitala w Gorzowie płynie od mieszkańców od kilku dni.

Koronawirus w Lubuskiem. Ależ pomoc dla szpitala w Gorzowie!...

Śmiało można powiedzieć, że cała Polska rzuciła się też do szycia maseczek ochronnych dla medyków. Przykładem jest chociażby wałbrzyska Faurecia, duża firma motoryzacyjna, której szwaczki szyją maseczki dla szpitala w Świdnicy, albo producent kanap z woj. opolskiego.

Koronawirus. Faurecia szyje maseczki dla personelu szpitala

Zobacz: Producent kanap szyje maseczki dla naszych lekarzy

W akcję szycia zaangażowała się też "Gazeta Gorlicka", należąca do Polska Press Grupy, oraz jej czytelnicy. Dzięki temu, że maseczki są z materiału, z którego wykonują je profesjonalne firmy, będą przydatne nawet na salach operacyjnych.

- Oczywiście zanim trafią do naszych pielęgniarek i lekarzy, zostaną wysterylizowane w szpitalnej sterylizatorni - mówi Marian Świerz, dyrektor gorlickiego szpitala.

Zobacz: Wolontariusze "Gazety Gorlickiej" szyją maski dla szpitala

Maseczki dla aptek i szpitali szyją również w Gdańsku Kobiety Wędrowne, czyli uchodźczynie z Czeczenii. Podkreślają, że doskonale wiedzą, co to śmierć i nie chcą jej więcej oglądać.

- Kiedyś same potrzebowałyśmy pomocy w odnalezieniu swojego miejsca w Polsce, teraz chcemy być przydatne w trudnym dla wszystkich czasie - mówią.

Wspieramy szpitale

W akcję pomocy dla warszawskich szpitali zaangażowała się z kolei m.in. słynna rodzina Kuroniów. Dzięki nim do placówek przy ul. Szaserów, Wolskiej oraz do Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego trafi łącznie 275 pełnowartościowych posiłków od Fundacji Kuroniówka i firmy cateringowej Kuroniowie Diety.

Wiele osób zebiera też pieniądze na sprzęt i wsparcie dla szpitali. Np. Fundacja Senioria ma zamiar zdobyć aż 2 mln zł na urządzenia, które przydadzą się przede wszystkim przy hospitalizacji seniorów.

"Poza środkami ochrony osobistej lekarze w całym kraju będą potrzebować respiratorów oraz jednorazowych fiberoskopów do toalety dróg oddechowych, sprzętu do monitorowania terapii (pulsoksymetry, kardiomonitory, kapnografy), videolaryngoskopów, sprzętu do odsysania drzewa oskrzelowego (ssaki) czy zwykłych sprężarek powietrza, które te respiratory będą zasilać, jak również przenośnych butli z tlenem" - piszą przedstawiciele Fundacji Senioria.

Jesteście wspaniali

Na portalach naszemiasto.pl pojawiła się akcja "Jesteśmy z Wami!", w której chcemy podziękować służbom medycznym – ludziom, którzy codziennie walczą z epidemią koronawirusa. Akcja jest prosta – podziękowania udostępniamy w mediach społecznościowych i naklejamy na oknach mieszkań w całym kraju.

KLIKNIJ W GRAFIKĘ I POBIERZ PLAKAT

koronawirus jesteśmy z wami

Zobacz: Zobacz: JesteśMY z Wami. Dziękujemy pracownikom i pracownicom systemu ochrony zdrowia za walkę z koronawirusem

Niektórzy wybierają bardziej indywidualne akcje. Np. pan Robert z Wrocławia powiesił w mieście banner z podziękowaniem dla lekarzy i pielęgniarek: "Jesteście wspaniali!".

#KiboleRatownikom

Z ciekawą inicjatywą wyszli kibice z grupy Ultras Miedź Legnica, którzy zebrali pieniądze na zakup sprzętu dla ratowników medycznych ze swojego miasta.

- W kilka dni we własnym gronie mobilizujemy się do pomocy i organizujemy środki finansowe. Udaje nam się zebrać prawie 15 000 zł. Decydujemy się nie przekazywać tego w formie gotówki, ale pójść krok dalej - znaleźć i dostarczyć możliwie najszybciej to, czego brakuje ratownikom najbardziej. Za tę kwotę kupujemy: profesjonalne maski,maseczki jednorazowe, kombinezony, gogle ochronne, płyny antybakteryjne oraz rękawiczki - informują kibice.

I dodają: - Panowie i Panie z Ratownictwa Medycznego - kibicujemy Wam równie mocno co naszej drużynie. Jesteśmy z Wami!

Pomoc na granicy

Kierowcy jadący w stronę Polski utknęli przed Świeckiem w ogromnym korku. Czas oczekiwania na przejazd chwilami wynosił nawet 12 godzin. Z pomocą ruszyli myśliwi ze Słońska z Koła Łowieckiego Dzik. Kupili dla kierowców 2 tys. butelek wody mineralnej i kilkaset jabłek.

Zobacz: Korek do Świecka sięgał nawet 80 kilometrów. Z pomocą do kierowców ruszyło Koło Łowieckie ,,Dzik" ze Słońska!

Z pomocą dla czekających na granicy przyszli też kierowcy z Grudziądza. Zrobili zrzutkę na 300 sztuk półlitrowych butelek wody mineralnej oraz "sucharów" - paluszków, wafli ryżowych itp.

Coś dla duszy

Z powodu pandemii koronawirusa i ograniczeń dotyczących masowych zgromadzeń, z niecodzienną inicjatywą wyszedł ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii św. Jacka w Legnicy. Od 15 marca, codziennie o godz. 17 przemierza ulice swojej parafii niosąc Najświętszy Sakrament. Legniczanie różnie reagują na duchownego - jedni proszą o błogosławieństwo, inni mijają go obojętnie. Nie da się też ukryć, że akcja budzi wiele kontrowersji w mediach społecznościowych.

Ksiądz chodzi po parafii z Najświętszym Sakramentem i prosi ...

Trzeba wypić to piwo!

Wiadomo, że podczas pandemii koronawirusa ucierpi wiele restauracji i pubów, w których zostało w beczkach dużo piwa z ograniczoną datą przydatności. Ma ich wesprzeć ogólnopolska akcja Pomoc w Opróżnianiu Zapasów. Na czym polega? Specjalistyczne sklepy przelewają świeże piwo prosto z beczek z pubów do butelek, tak, by klienci mogli spróbować piw dotąd dostępnych jedynie w sprzedaży w wybranych lokalach. Wszystko po to, by pomóc im w sprzedaży zapasów w czasie kwarantanny.

Zobacz: Koronawirus, Warszawa. W pubach zostało mnóstwo piwa. Teraz trzeba je wypić

To oczywiście tylko kilka wybranych akcji społecznych, które rozprzestrzeniają się w całym kraju w zawrotnym tempie. Bo dobro, jak wiadomo, jest zaraźliwe.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto