W całym kraju szyją maseczki dla medyków, drukują przyłbice ochronne i oddają krew, która w okresie pandemii koronawirusa jest szczególnie potrzebna. Pomagają znani Polacy (m.in. sportowcy - Anna i Robert Lewandowski czy Kuba Błaszczykowski), mniejsze i większe firmy, ale również mieszkańcy. Bo dobro po prostu jest zaraźliwe.
Dziękujemy lekarzom i sprzedawcom!
Polacy są wdzięczni ratownikom medycznym, lekarzom i pielęgniarkom, ale też sprzedawcom, którzy również stoją na pierwszej linii frontu w walce z pandemią. Dzięki nim w czasie kwarantanny możemy zaoptrzyć się w najbardziej potrzebne produkty.
Zobacz:
#zarażamydobrem Dzielne Panie i Panowie sprzedawcy na pierwszej linii frontu. Dziękujemy! [zdjęcia]
We Wrocławiu na najwyższym budynku w mieście Sky Tower pojawiło się wieczorem wielkie serce - wyraz wdzięczności dla medyków.
Przyłbica w Koronie
Akcja "Przyłbica w Koronie", w ramach której całkowicie nieodpłatnie drukowane są w 3D przyłbice ochronne dla lokalnych szpitali i pozostałych służb ratowniczych, przerosła wszelkie oczekiwania. Wszystko zaczęło się w Zielonej Górze, ale dołącza coraz więcej miast.
#zarażamydobrem Troje niezwykłych mieszkańców produkuje przy...
#zarażamydobrem Szyją maseczki, drukują przyłbice [zdjęcia]
Obiady dla Bohaterów
Wiadomo, że podczas pandemii koronawirusa szczególnie narażeni są medycy oraz seniorzy, którzy powinni jak najrzadziej wychodzić z domu. Z ciekawą inicjatywą pomocy dla żołnierzy Armii Krajowej oraz lekarzy i medyków wyszło w Warszawie Stowarzyszenie Zachowania Pamięci. W ramach akcji Obiady dla Bohaterów stołeczne restauracje każdego dnia dostarczają posiłki żołnierzom Armii Krajowej oraz służbom medycznym.
Zobacz:
Obiady dla Bohaterów podczas epidemii koronawirusa
Przelewają krew
W Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu przez trzy dni, w ramach operacji „Odporna Wiosna”, kadra i podchorążowie oddali ponad 50 litrów krwi! To odpowiedź na apel Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz drastycznego spadku zapasów w bankach krwi.
Wrocław. Żołnierze oddali ponad 50 litrów krwi. #zarażamydob...
Cała Polska szyje
Śmiało można powiedzieć, że cała Polska szyje maseczki ochronne - głównie dla personelu medycznego, który jest szczególnie narażony na zakażenie. Do maszyn zasiedli nie tylko profesjonaliści z różnych firm, ale także indywidualne osoby, które mają do tego dryg. Na przykład 10-letni Jakub, którego tata pracuje w szpitalu czy policjantka ze Szczecina. Każdy chce pomóc.
Zobacz:
#zarażamydobrem Każdy chce pomóc. Policjantka ze Szczecina też szyje maseczki
#zarażamydobrem 10-letni Jakub w wolnym czasie szyje maseczki ochronne
#zarażamydobrem Każdy chce pomóc! Policjantka ze Szczecina t...
Do akcji dołączyła też nauczycielka z Trzebielina - Honorata Ślusarska, która dwa lata temu sama potrzebowała pomocy, walcząc z rakiem piersi. Mieszkańcy zorganizowali dla niej zbiórki pieniędzy na leczenie i rehabilitację. Dziś pani Honorata dzieli się dobrem z innymi. Rozpoczęła szycie maseczek i apeluje do innych, by zrobili to samo.
- Na mój apel odpowiedziało kilka osób: dziewczyny z naszej wspaniałej biblioteki, osoby prywatne, które zakupiły niezbędne materiały, które już się niestety kończą. Są też tacy, którzy próbują swoich sił po raz pierwszy przy maszynie. I wspaniale, bo to nic trudnego – mówi pani Honorata.
Zobacz:
Nauczycielka z Trzebielina rozpoczęła szycie maseczek
Pabianicka firma Corin szyje maseczki zamiast biustonoszy
Małopolanie ruszyli z pomocą
Na pomoc może też liczyć Szpital Uniwersytecki w Krakowie.
- Cały czas zgłaszają się do nas prywatne osoby, które przekazują nam środki ochrony osobistej. Oddają zapasy własne, ale też przeszukują sklepy i magazyny internetowe , i wykupują dosłownie ostatnie sztuki, żeby tylko przekazać coś specjalnie dla nas - mówi Maria Włodkowska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego. Otrzymujemy także wielką pomoc ze strony firm i przedsiębiorców z naszego regionu.
Dużą ilość wysokiej klasy, specjalistycznego płynu do dezynfekcji rąk i powierzchni przekazała m.in. firma Alventa z Alwernii. Z kolei firmy Wedel i Wawel postanowiły osłodzić życie pracownikom szpitala. Szpital wspierają też m.in. Aldi, Carrefour, Coca-Cola, Wosseba, Velvet, Bonarka, Motorola, Colian czy Piwniczanka oraz restauratorzy: lokalni i duże sieci.
- Nie sposób w jednym artykule wymienić wszystkich, bo pomoc jaką otrzymujemy jest ogromna. Chcemy serdecznie podziękować wszystkim razem i każdemu z osobna za tak wielkie wsparcie. Nie ma odpowiednich słów, by w pełni wyrazić naszą wdzięczność - dodaje rzeczniczka szpitala.
Zobacz:
#zarażamydobrem Wielkie pospolite ruszenie dla krakowskich szpitali
Respiratory i sprzęt dla szpitali
Podczas pandemii koronawirusa okazało się, że wiele szpitali w Polsce pilnie potrzebuje wsparcia, również sprzętowego.
Znany biznesmen Jerzy Starak wraz z należącą do niego grupą Polpharma sfinansowali zakup i przekażą służbom medycznym 100 respiratorów, które są niezwykle potrzebne w walce z koronawirusem.
Z kolei bytowska firma Drutex przekazała pół miliona złotych dla Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku oraz tyle samo pieniędzy na specjalistyczne łóżka szpitalne oraz kardiomonitory w Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdyni i szpitale specjalistyczne w Kościerzynie i Wejherowie. A takich akcji w całej Polsce jest bardzo dużo.
Zobacz:
Jerzy Starak i grupa Polpharma wspierają walkę z koronawirusem
Bytowska firma Drutex włącza się do walki z koronawirusem i pomaga szpitalom
Lekarze dziękuą za wsparcie
- Jesteście FANTASTYCZNI! - czytamy na profilu facebookowym Szpitala Zdroje ze Szczecina. - Ostatnie dni pokazały, jak wielkie pokłady dobra i troski o drugiego człowieka są w każdym z Was.
#zarażamydobrem. Szpital Zdroje Szczecin: Dziękujemy! Jesteś...
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?