Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zarobki pielęgniarek i położnych. Porównaj wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem

OPRAC.: AB
Ile zarabia pielęgniarka? Dlaczego przedstawicielki zawodu domagają się podwyżek? Przedstawiamy zestawienie zarobków pielęgniarek i położnych.
Ile zarabia pielęgniarka? Dlaczego przedstawicielki zawodu domagają się podwyżek? Przedstawiamy zestawienie zarobków pielęgniarek i położnych. Rodnae Productions/ Pexels.com
Na jakie zarobki może liczyć pielęgniarka, pielęgniarz lub położna? Jak zmieni się mechanizm wynagradzania najgorzej opłacanych przedstawicieli i przedstawicielek zawodu? Porównaj płace w służbie zdrowia.

Pielęgniarki i położne sprzeciwiają się przepisom, które wpłyną na ich zarobki. Chodzi o gwarantowany ustawą poziom najniższych wynagrodzeń zasadniczych, który ma być osiągnięty 1 lipca 2021 roku, a nie - jak pierwotnie planowano - 31 grudnia 2021 r. oraz o współczynnik pracy, wykorzystywany przy obliczaniu wysokości wynagrodzenia.

Po zmianach:

  • wzrosną współczynniki pracy dla wszystkich grup zawodowych ujętych w załączniku do ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych,
  • poziom gwarantowanych ustawą najniższych poziomów wynagrodzeń zasadniczych zostanie osiągnięty 1 lipca,
  • zmieni się mechanizm gwarantujący niepogarszanie warunków wynagradzania osobom objętym do połowy 2021 r. regulacjami płacowymi opartymi o odrębne finansowanie (pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, lekarze posiadający specjalizację).

Zmianom popartym przez takie związki zawodowe jak NSZZ Solidarność czy OPZZ sprzeciwia się Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP). 7 czerwca 2021 r. zorganizował on protesty ostrzegawcze w ok. 40 miastach Polski. Osoby wykonujące zawód pielęgniarki na 2 godziny wstrzymały się od pracy. Odbyły się także manifestacje solidarnościowe pod szpitalami.

Jak przypominają strajkujący, tym razem nie wyszli na ulice, aby domagać się podwyżek, lecz w związku z projektem ustawy o najniższym wynagrodzeniu dla pracowników ochrony zdrowia. Na jakie płace mogą liczyć najgorzej zarabiające osoby zatrudnione w służbie zdrowia? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Sprawdź w kwoty w galerii zdjęciowej

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zarobki pielęgniarek i położnych. Porównaj wynagrodzenia osób z różnym wykształceniem - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto