Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zarobki w firmach do 9 pracowników. Sprawdź, ile zarobisz w każdym województwie [ZDJĘCIA]

Anna Bartosiewicz
Główny Urząd statystyczny opublikował w październiku dane na temat przeciętnych wynagrodzeń w mikroprzedsiębiorstwach za 2017 rok. Publikacja obejmuje firmy, które zatrudniają do 9 osób. Dane GUS są o tyle istotne, że urząd nie uwzględnia mikrospółek ani w miesięcznych, ani w kwartalnych raportach na temat płac w Polsce. Tymczasem statystyki dotyczące najmniejszych firm znacznie odbiegają od danych z comiesięcznych raportów na temat sektora przedsiębiorstw oraz kwartalnych publikacji uwzględniających całą gospodarkę narodową. 

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w mikroprzedsiębiorstwach w 2017 r. uplasowało się na poziomie 2 801 zł, jednak w większości województw było niższe. Dane zawyżają statystyki z Mazowsza i Dolnego Śląska, gdzie płace wyprzedziły średnią. Na Dolnym Śląsku przeciętnie zarabiało się 2 900 zł, a na Mazowszu – aż 3 396 złotych. To nadal mniej niż w sektorze przedsiębiorstw, a więc w firmach zatrudniających co najmniej 10 osób. W tego typu spółkach przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2017 r. wyniosło 4530,47 zł brutto – wynika z danych zawartych w „Biuletynie statystycznym 08/2018”. Jeżeli natomiast weźmiemy pod uwagę całą gospodarkę narodową, a więc również organizacje pozarządowe, to przeciętne płace w Polsce w 2017 r. sięgnęły 4271,51 zł brutto.

Z raportu „Działalność gospodarcza przedsiębiorstw do 9 osób w 2017 r.” wynika, że zarobki w mikrofirmach nie są wysokie. Znajdują się one poniżej średniej krajowej, przy której obliczaniu uwzględnia się dane dotyczące płac w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających minimum 10 osób. Publikowane przez GUS dane na temat przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw tak naprawdę obejmują tylko poszczególne gałęzie gospodarki. Bardziej miarodajne są dane dotyczące gospodarki narodowej. Te dotyczą również pracowników budżetówki: urzędników, nauczycieli, bibliotekarzy czy pracowników domów opieki społecznej.

Osoby, które mają podpisaną umowę o pracę, stanowią zdecydowaną mniejszość wśród pracowników mikrofirm. Średnio umowę o pracę podpisał co trzeci pracujący w mikroprzedsiębiorstwie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że GUS uwzględnia w swoich statystykach również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a te nie mogą nawiązać stosunku pracy same ze sobą.

Źródło: GUS (dane za 2017 rok)
Główny Urząd statystyczny opublikował w październiku dane na temat przeciętnych wynagrodzeń w mikroprzedsiębiorstwach za 2017 rok. Publikacja obejmuje firmy, które zatrudniają do 9 osób. Dane GUS są o tyle istotne, że urząd nie uwzględnia mikrospółek ani w miesięcznych, ani w kwartalnych raportach na temat płac w Polsce. Tymczasem statystyki dotyczące najmniejszych firm znacznie odbiegają od danych z comiesięcznych raportów na temat sektora przedsiębiorstw oraz kwartalnych publikacji uwzględniających całą gospodarkę narodową. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w mikroprzedsiębiorstwach w 2017 r. uplasowało się na poziomie 2 801 zł, jednak w większości województw było niższe. Dane zawyżają statystyki z Mazowsza i Dolnego Śląska, gdzie płace wyprzedziły średnią. Na Dolnym Śląsku przeciętnie zarabiało się 2 900 zł, a na Mazowszu – aż 3 396 złotych. To nadal mniej niż w sektorze przedsiębiorstw, a więc w firmach zatrudniających co najmniej 10 osób. W tego typu spółkach przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2017 r. wyniosło 4530,47 zł brutto – wynika z danych zawartych w „Biuletynie statystycznym 08/2018”. Jeżeli natomiast weźmiemy pod uwagę całą gospodarkę narodową, a więc również organizacje pozarządowe, to przeciętne płace w Polsce w 2017 r. sięgnęły 4271,51 zł brutto. Z raportu „Działalność gospodarcza przedsiębiorstw do 9 osób w 2017 r.” wynika, że zarobki w mikrofirmach nie są wysokie. Znajdują się one poniżej średniej krajowej, przy której obliczaniu uwzględnia się dane dotyczące płac w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających minimum 10 osób. Publikowane przez GUS dane na temat przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw tak naprawdę obejmują tylko poszczególne gałęzie gospodarki. Bardziej miarodajne są dane dotyczące gospodarki narodowej. Te dotyczą również pracowników budżetówki: urzędników, nauczycieli, bibliotekarzy czy pracowników domów opieki społecznej. Osoby, które mają podpisaną umowę o pracę, stanowią zdecydowaną mniejszość wśród pracowników mikrofirm. Średnio umowę o pracę podpisał co trzeci pracujący w mikroprzedsiębiorstwie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że GUS uwzględnia w swoich statystykach również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, a te nie mogą nawiązać stosunku pracy same ze sobą. Źródło: GUS (dane za 2017 rok) geralt/ Pixabay.com
Zarobki w mikrofirmach pozostawiają wiele do życzenia. Są dużo niższe niż w sektorze pozostałych przedsiębiorstw i pozostają w tyle za płacami w gospodarce narodowej. Zobacz, ile zarabiają pracownicy najmniejszych firm w poszczególnych województwach.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zarobki w firmach do 9 pracowników. Sprawdź, ile zarobisz w każdym województwie [ZDJĘCIA] - Dziennik Zachodni

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto