Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbrodnie wojenne Izraela zostaną osądzone?

Piotr Drabik
Piotr Drabik
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Orphanschoolmosque.jpg
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Orphanschoolmosque.jpg http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/12/Orphanschoolmosque.jpg/800px-Orphanschoolmosque.jpg
Wedle raportu przygotowanego przez Amnesty International, siły zbrojne Izraela w trakcie trwania operacji "Płynny Ołów" dopuściły się zabicia wielu bezbronnych cywilów i zniszczenia wielu budynków bez jakiegokolwiek uzasadnienia.

Amnesty przez dwa miesiące zbierała dowody na zbrodnie wojenne popełnione przez wojska izraelskie w trakcie 23 dni konfliktu w Strefie Gazy. W raporcie znajdziemy wiele przypadków łamania międzynarodowych konwencji zarówno przez Izrael jak i Hamas oraz inne palestyńskie bojówki militarne. Dokument był przygotowywany we współpracy z ekspertem wojskowym.

Izraelscy żołnierze używali broni ciężkiej przeciwko nieuzbrojonej ludności cywilnej zamieszkującej Strefę Gazy, która nie miała możliwości ucieczki. Wśród 1400 ofiar po stronie palestyńskiej, znajdziemy ponad 300 dzieci i setki innych niewinnych. Większość tych ofiar zginęła, choć użyta broń pozwalała na wysoki stopień celności. Ale inni ginęli również od broni o dużym rozrzucie, czy artylerii. Strona izraelska utrzymuje że cywile zginęli, ponieważ znaleźli się w strefie nasilonych działań wojennych.

Jednak prawda jest taka, że dzieci ginęły w czasie zabaw w swoich domach, inni cywile tracili życie w czasie snu, czy w trakcie codziennych czynności. Atakowani również byli ratownicy medyczni, którzy nieśli pomoc innym poszkodowanym i usuwali ciała zabitych. Jednak izraelscy wojskowi nie poczuwają się do odpowiedzialności i uznają ofiary wśród cywilów "straty uboczne". Wiele zabudowań w Strefie Gazy zostało zniszczonych bez podania jakiegokolwiek wojskowego uzasadnienia.

Jednak wina leży po obu stronach. Hamas i inne zbrojne organizacje palestyńskiego w czasie trwania operacji "Płynny Ołów" odpaliły w stronę Izraela setki rakiet, wskutek czego zginęło 3 obywateli Izraela, a tysiące pozbawiło dachu nad głową. Nie tylko używali prymitywnych rakiet krótkiego zasięgu Qassam ale również szmuglowane przez podziemne tunele z Egiptem pociski typu Grad. Posiadają one zasięg mogący sięgnąć po środkowe terytoria Izraela. Izraelskie lotnictwo wielokrotnie w czasie konfliktu bombardowało te tunele, jednak w miejscu starych, tworzone były nowe.

AI w swoim raporcie podkreśla, że żadna ze stron nie poczuwa się do odpowiedzialności za dokonane zbrodnie. Również nie zamierzają zmieniać swej taktyki, co łamie prawa człowieka i wiele międzynarodowych konwencji. Amnesty apeluje do wielu państw na świecie, aby zaprzestały wspierania militarnego zarówno Izraela, jak i palestyńskich bojówek na czele z Hamasem, ponieważ posiadana przez nich broń może posłużyć przeciwko ludności cywilnej. Wina leży po obu stronach, ale Izrael, mając na uwadze brutalną przeszłość, powinien dać świadectwo prawdzie i sprawiedliwości.

Źródła:
Amnesty International Polska
Raport ws. Strefy Gazy w całości [ENG]

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto