Zdecydowała III kwarta, Sportino - KPSW Astoria 78:72

Maciej Łyk
Maciej Łyk
KPSW Astoria - Asseco Prokom 2 Gdynia
KPSW Astoria - Asseco Prokom 2 Gdynia A.Machulski
To były derby na jakie wszyscy czekaliśmy. Skazywana na pożarcie KPSW Astoria okazała się równorzędnym przeciwnikiem dla Sportino Inowrocław, które do samego końca musiało walczyć o zwycięstwo.

Oba zespoły przystąpiły do wczorajszego spotkania osłabione. Wśród gospodarzy zabrakło Kamila Strzeleckiego i Aleksandra Lichodzijewskiego, goście przyjechali natomiast bez Sebastiana Grzesińskiego oraz Igora Treli. W trakcie spotkania okazało się, że bez formy jest powracający po chorobie kapitan „Asty”, Artur Gliszczyński. Na szczęście godnie zastąpił go Adam Szopiński, który szczególnie w pierwszej połowie znakomicie kierował grą bydgoskiego zespołu.

Zaczęło się od prowadzenia Sportino 10:4, ale po „trójkach” Radosława Plebanka i Sebastiana Laydycha KPSW Astoria doskoczyła do rywala. Od tego momentu wynik oscylował wokół remisu, choć w II kwarcie goście prowadzili różnicą 6 oczek (21:27). Sportino jeszcze przed przerwą zniwelowało przewagę bydgoszczan, którzy ostatecznie do przerwy prowadzili 34:35.

PBG Basket Poznań wygrał ze Sportino Inowrocław

Po przerwie gospodarze objęli prowadzenie, choć „Asta” cały czas pozostawała w kontakcie z rywalami. Niestety, od 25 minuty w zespole gości coś się zacięło. Sportino bez problemu radziło sobie w ataku, gdzie piłki kierowane były głównie do Wojciecha Żurawskiego. Inowrocławski center trafiał raz za razem spod samego kosza, często nie mając przy sobie obrońcy. W odpowiedzi KPSW Astoria próbowała rzutów z dystansu, ale skuteczny dotychczas Laydych przestał trafiać, a i pozostali gracze Jarosława Zawadki będąc nawet sam na sam z koszem rywala, niemiłosiernie pudłowali.

Przed ostatnią odsłoną tego pojedynku gospodarze prowadzili 58:45. „Asta” próbowała jeszcze zniwelować tę przewagę, ale doświadczenie gospodarzy wzięło górę. Główna w tym zasługa Łukasza Żytki, który mimo 4 przewinień na koncie potrafił pozostać na parkiecie do samego końca, udanie kierując grą Sportino. W końcówce spotkania pojawiło się trochę nerwów, a to głównie za sprawą Adama Szopińskiego, którego indywidualne akcje doprowadziły do zaledwie kilku punktowej przewagi drużyny Aleksandra Krutikowa. Ostatnie 60 sekund to jednak spokój i opanowanie Sportino i ostatecznie gospodarze wygrywają to spotkanie 78:72.

Tak jak gracze toczyli wyrównany bój na parkiecie, tak na trybunach kibice KPSW Astorii nie dali większych szans grupce fanów miejscowej drużyny. Około 90 osób przyodzianych w czarno–czerwone barwy przez całe spotkanie głośno dopingowało zespół z Bydgoszczy, sprawiając, że zawodnicy Jarosława Zawadki mogli się czuć jakby grali we własnej hali. Mimo derbowej porażki należą się słowa uznania: zawodnikom za walkę, ambicję i zdrowie zostawione na parkiecie oraz kibicom, za to że mimo słabych wyników są z klubem na dobre i na złe.

W pozostałych spotkaniach XXVII kolejki I ligi grający juniorami zespół Górnika Wałbrzych przegrał u siebie ze Zniczem Pruszków 71:117, GKS Tychy nie sprostał liderowi tabeli, zespołowi warszawskiej Politechniki, przegrywając 76:88. Porażki na własnym parkiecie ponieśli także koszykarze Polonii 2011, którzy przegrali z rezerwami Asseco Prokom Gdynia 83:88, Spójni Stargard Szczeciński, którzy ulegli Sokołowi Łańcut 68:74 oraz ŁKSu Łódź, którzy przegrali 60:66 SKK Siedlce. Zwycięstwem gospodarzy 81:76 zakończył się pojedynek MKS Dąbrowa Górnicza - Rosa Radom. W meczu kończącym tę kolejkę AZS Radex Szczecin nie dał większych szans Olimpii Start Lublin zwyciężając 83:62.

Sportino Inowrocław - KPSW Astoria Bydgoszcz 78:72 (18:17, 16:18, 24:10, 20:27)

Sportino: Sulowski 17 (2x3), Żytko 17 (1), Wierzbicki 12 (1), Żurawski 12, Kus 4 oraz Jakóbczyk 13 (3), Mowlik 3 (1), Piotrkiewicz 0.

KPSW Astoria: Laydych 18 (3x3), Szyttenholm 14, Bierwagen 8, Plebanek 7, Gliszczyński 0 oraz Szopiński 12, Gierszewski 3 (1), Czyżnielewski, Paul 2, Robak 2,

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0