Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdobywając Koronę Gór Polski. Lubomir - 904 m n.p.m.

Robert Grzeszczyk
Od Przełęczy Jaworzyca szlak czerwony prowadzi drogą asfaltową do zabudowań jednego z licznych przysiółków Węglówki.
Od Przełęczy Jaworzyca szlak czerwony prowadzi drogą asfaltową do zabudowań jednego z licznych przysiółków Węglówki. R.Grzeszczyk
Korona Gór Polski to 28 szczytów uznanych pasm górskich w naszym kraju. Najwyższym szczytem Beskidu Makowskiego, kiedyś zwanego Beskidem Średnim, jest Lubomir.

Na szczycie tej góry postawiono parę lat temu obserwatorium. Nosi imię profesora Tadeusza Banachiewicza. Obserwatorium było tu już przed wojną. Należało do Uniwersytetu Jagielońskiego. Niemcy zniszczyli je w 1944 roku.

Szlak czerwony, którym podążamy, jest dobrze widoczny już od Przełęczy Jaworzyca. Większa jego część jest połączona ze ścieżką edukacyjną poświęconą astronomii, historii astronomii i dziejami obserwatorium na Łysinie - bo tak zwała się pierwotnie góra.

Początkowo idzie się lasem, by dojść do ostatnich zabudowań Węglówki. Ponad nimi rozpościera się wspaniała panorama na Beskidy. W oddali widać charakterystyczny kształt stożka Babiej Góry. Pogoda nie pozwoliła zobaczyć Tatr. Później, jedynym urozmaiceniem wędrówki na szczyt najwyższej góry Beskidu Makowskiego, są przystanki ścieżki edukacyjnej. Znajdujące się przy nich drewniane ławy pozwalają na odpoczynek.

Na szczycie zobaczymy nowy budynek obserwatorium astronomicznego, będącego własnością Gminy Wiśniowa. W herbie gminy znajdziemy dwie komety, odkryte przed wojną w miejscowym obserwatorium.
Na wierzchołku dostrzeżemy też szczątki przedwojennego, bardzo skromnego,kompleksu badawczego, powstałego przy wydatnej pomocy księcia Kazimierza Lubomirskiego. Szczyt i przyległości przekazał na rzecz stacji badawczej UJ w latach 20. XX wieku. W podzięce zmieniono wtedy nazwę góry i tak uhonorowano magnata. Sam szczyt jest zarośnięty lasem.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zdobywając Koronę Gór Polski. Lubomir - 904 m n.p.m. - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto