Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zdzisław Nitka - wystawa "Obrazy biblijne"

Isabella Degen
Isabella Degen
Zdzisław Nitka przy pracy i jego grafiki sakralne.
Zdzisław Nitka przy pracy i jego grafiki sakralne.
Pod auspicjami Galerii Pokusa, w kościele Trójcy Świętej w Wiesbaden (Niemcy), prezentowana jest wystawa sztuki sakralnej wrocławskiego artysty Zdzisława Nitki.

Galeria Pokusa tym razem, ze względu na religijny temat, wystawia jego prace w kościele Trójcy Świętej - Dreifaltigkeit Kirche. Kościół ten tradycyjnie udostępnia swoje pomieszczenia dla sztuki sakralnej i regularnie odbywają się tam artystyczne prezentacje.

Zdzisław Nitka urodził się w 1962 roku. Studiował we wrocławskiej ASP, od 1987 jest tam wykładowcą, a od 2006 roku mianowanym profesorem tej uczelni. Nitka uznawany jest za polskiego przedstawiciela malarskiego ruchu Nowych dzikich i zajmuje znaczące miejsce czołówce polskiej sztuki neoekspresyjnej. Na tej wystawie poznajemy artystę zupełnie z innej strony, gdzie w sposób naturalny i prosty prezentuje grafikę (drzeworyty) i unikatowe rysunki ilustrujące sceny biblijne. Genezą powstania tych prac był ogłoszony konkurs na współczesne obrazy biblijne. W 2006 roku ukazało się nakładem Wydawnictwa księgarnia św. Wojciecha w Poznaniu Biblia - Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. W pierwszej części Pisma Świętego Starego Testamentu pod redakcją ks. Michała Petera, znajduje się grafika Zdzisława Nitki Kain bratobójca.

Biblia Pisma Świętego była zawsze źródłem inspiracji dla artystów, z którego czerpała sztuka natchnienie i nie tylko sztuka chrześcijańska. Nasuwa się pytanie dlaczego Biblia inspiruje artystów? Można by sądzić, że ta stara księga nie może zawierać nic ciekawego i godnego uwagi. We wszystkich epokach inspirowała artystów, od średniowiecza po renesans, od romantyzmu po impresjonizm do dzisiejszej sztuki współczesnej. Przesłania zawarte w Biblii były, są i będą aktualne. Można tam znaleźć prawdę, mądrość i prawa moralne. Przypisy biblijne nadal są natchnieniem dla malarzy i rzeźbiarzy. Motywy Pisma Świętego są bardzo tajemnicze, a ciekawość ludzka wyzwala natchnienie do indywidualnej artystycznej interpretacji.

Na wystawie znajduje się praca pt.Jezus po zmartwychwstaniu stanowiąca ilustrację do książki Biblia a medycyna. Ta pozycja to pierwsze tego rodzaju opracowanie
w Polsce. Książka pod redakcją Bogusława Pawlaczyka, łącząca w sposób popularny i szeroki dwie dziedziny - medycynę i biblistykę. Zapewne jest to ciekawa lektura dla ludzi związanych z medycyną ale także ciekawa lektura dla ludzi chorych, aby pomóc im w zrozumieniu tego, iż uczestniczą w tajemnicy cierpienia. Cierpienia które trwa od początku stworzenia świata,
jest nam ludziom przypisane i stanowi dla chorego ewangelijną tajemnicę cierpień.

Te ciekawe prace Zdzisława Nitki doskonale oddają symbolikę scen biblijnych i wprowadzają w medytacyjny nastrój. Kuratorem wystawy jest Gerhard Fehrer, wystawa trwa od 5-17 listopada.
Galeria Pokusa zaprasza: D-65185 Wiesbaden, Albrechtstrasse 40

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto