Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZHP: nowoczesność i tradycja

Darek Szczecina
Darek Szczecina
Związek Harcerstwa Polskiego jest najstarszą, i obecnie najliczniejszą organizacją harcerską. Łączy tradycję z nowoczesnością. W swoich szeregach skupia 90 tysięcy młodych ludzi.

Losy ZHP w stuletniej historii Harcerstwa toczyły się różnie. Nie brakowało zewnętrznych nacisków na kształt organizacji, jak i prób upolitycznienia. Obecnie Związek Harcerstwa Polskiego jest patriotyczną organizacją wychowawczą, opierającą się na dobrowolności i otwartości bez względu na pochodzenie, rasę bądź wyznanie. Związek kształtuje charakter młodego człowieka w oparciu o kulturowe i etyczne wartości chrześcijańskie.

Przeczytaj o powstaniu Związku Harcerstwa Polskiego

ZHP jako organizacja non-profit został wpisany na listę organizacji pożytku publicznego. Warto wspomnieć, że przez wiele lat, już od 1936 roku, posiadał status stowarzyszenia wyższej użyteczności. Dzisiaj jest członkiem Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych. Należy też do międzynarodowych struktur skautingu: Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM),Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek (WAGGGS), Międzynarodowego Bractwa Skautów i Przewodniczek (ISGF), Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu (ICCS), Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu Żeńskiego (ICCG) i Międzynarodowego Porozumienia Skautów Prawosławnych (DESMOS).

Misją Związku Harcerstwa Polskiego jest wychowanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.

Wartości, na których opiera się wychowanie w Związku zostały zawarte w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim. Są to „drogowskazy” jaką drogą ma zmierzać młody człowiek, by osiągnąć szczyt ideału.

Przed wojną, i w pierwszych latach powojennych ZHP działał na zasadzie federacji Organizacji Harcerek, Organizacji Harcerzy oraz Organizacji Przyjaciół Harcerstwa. Obecnie w Związku panuje koedukacja, mogą działać drużyny koedukacyjne (tak jak drużyny męskie i żeńskie), skupione terytorialnie w hufce, a te w chorągwie pokrywające się (z małymi wyjątkami) z podziałem administracyjnym Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto