Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona Góra otrzymała relikwie swojego patrona św. Urbana I

Zbigniew Jelinek
Zbigniew Jelinek
Dwa niewielkie fragmenty kości piszczelowej 17. papieża po św. Piotrze, św. Urbana I, patrona Winnego Grodu, są już w miejskiej parafii. Cenne relikwie dotarły z Rzymu od tamtejszej parafii pw. św. Urbana I.

- To wspaniała wiadomość dla całej miejskiej wspólnoty. Nasza radość nie zna granic – raduje się proboszcz parafii pw. św. Urbana I w Zielonej Górze, ks. Mirosław Donabidowicz, inicjator całego przedsięwzięcia.

Buduje właśnie w nowej parafii kościół. - Dowiedziałem się, że rzymska parafia, także pod wezwaniem św. Urbana, posiada relikwie patrona naszego miasta – relacjonuje dla Wiadomości24, ks. proboszcz. - Napisałem więc prośbę i wiadomość, którą otrzymałem była nadzwyczaj radosna.

Ks. Donabidowicz wysłał do Rzymu po relikwie ojca paulina Michała. W drodze powrotnej paulin, już z relikwiami, odwiedził swoich braci w Krakowie, później dotarł na Jasną Górę. - Tam wierni do relikwii się modlili – uzupełnia ksiądz.

Relikwie to dwa malutkie fragmenty kości piszczelowej św. Urbana I. Znajdują się w okrągłym pudełeczku pod przezroczystą szybką. Wielkością przypomina to nieco większe pudełko po zapałkach. Ale relikwie należą do najwyższej rangi w klasyfikacji Kościoła katolickiego.

- Są najcenniejsze, bowiem są częścią ciała świętych lub błogosławionych. To one mają uświęcać miejsca, w których spoczywają. Są źródłem wzbudzania w wiernych czci i zachęty do życia na wzór świętego – mówi ks. Donabidowicz.

Następne w kolejności są relikwie stopnia drugiego, do których wlicza się przedmioty związane z życiem codziennym osoby świętej, zaś do trzeciego stopnia zalicza się rzeczy, które osobiście święty dotknął czy nawet o nie się otarł.

Zielonogórskie relikwie są więc pierwszego stopnia. Jedna z nich trafi do rezydencji biskupa Stefana Regmunta, druga, oczywiście, znajdzie się w specjalnym relikwiarzu przy ołtarzy powstającego kościoła. Relikwiarz będzie otoczony winoroślą.

Najprawdopodobniej zielonogórzanie ujrzą relikwie w dniach święta miasta: Winobrania. - Będzie uroczyste wprowadzenie, aby mieszkańcy godnie przywitali relikwie – podkreśla ksiądz proboszcz, który już wybiera się do Rzymu, aby w tamtejszej parafii św. Urbana osobiście podziękować za ofiarowany dar.

Święty Urban I patronem Zielonej Góry został ogłoszony w czasie ubiegłorocznego Winobrania. - Papież Benedykt VI szybko podjął decyzję w tej sprawie – komunikował wówczas dla W24, ks. Eugeniusz Jankiewicz z kurii zielonogórsko-gorzowskiej.

5 września 2010 r. przewodniczący Rady Miasta, Adam Urbaniak odebrał z rąk biskupa diecezji, ks. Stefana Regmunta dekret papieski ustanawiający św. Urbana I Papieża patronem miasta. Tym samym Zielona Góra dołączyła do grona innych miejscowości, mających za swego patrona św. Urbana I. W Polsce są to: Gogolin i gminy Kobiór i Cieszowa, zaś na świecie: Maastricht, Toledo, Troyes i Wenecja.

Św. Urban I sprawował władzę w Kościele katolickim w latach 222-230. Uważany jest za męczennika, zginął 23 maja przez ścięcie głowy. Pochowany został 25 maja w katakumbach św. Kaliksta. W jego dzień błogosławione są pola, aby przynosiły obfity urodzaj. Jest on bowiem patronem winiarzy, winnej latorośli i dobrych urodzajów.

W Polsce jego wspomnienie przypada na 19 maja, przeniesione z 23 maja po reformie kalendarza.

Parafia pw. św. Urbana I w Zielonej Górze jest młodą parafią, ustanowioną dekretem erygującym parafię bpa Stefana Regmunta z dnia 1 sierpnia 2009 r.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto