Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona gospodarka przyszłością rozwoju Polski?

Redakcja
Natura i kapitał ludzki Warmii i Mazur oraz całej Polski to nośna siła warunkująca poziom życia regionu i całego kraju.

Zielona gospodarka stanowi obszar dla powstania „zielonych miejsc pracy” oraz „zielonych sektorów gospodarki”, „zielonego marketingu” czy też „ zielonych zamówień publicznych”.

Zielona gospodarka to połączenie trzech rzeczy: pierwsza – bardziej efektywne wykorzystanie zasobów zwłaszcza energetycznych. Druga – rozwój innowacyjnej gospodarki. Trzecia to tworzenie nowych miejsc pracy. Wszystko to oznacza zaś efektywne dążenie i produktywność zasobów.

Istotą zrównoważonego rozwoju jest pełne wykorzystanie potencjału prowadzącego do efektywności, budowy konkurencyjnej gospodarki i przeciwdziałanie bezrobociu oraz społecznemu wykluczeniu. Zatem innowacyjnym podejściem do rozwoju regionu Warmii i Mazur może być wykorzystanie potencjału kulturowo- przyrodniczego. Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Warmii i Mazur ze względu na wielokulturowość buduje przestrzeń doskonałą do tworzenia wysokojakościowych i unikatowych w skali kraju produktów np. turystyki środowiskowej i prozdrowotnej.

Przyrodolecznictwa dla rożnych grup społecznych: dzieci, młodzieży, osób z przewlekłymi chorobami, seniorów.
Rozwój rolnictwa opartego na produkcji ekologicznej zachowującego tradycję jednocześnie wzbogaconego dzięki wielokulturowości Mazur jest naszym kapitałem, a także staję się znakiem rozpoznawalnym na terenie Polski.

Wykorzystanie potencjału bioenergetycznego dla energetyki odnawialnej - biomasa, biogaz, energetyka wodna, solarna, wiatrowa czy też złoża geotermalne. Szczególnie ważne jest spójne działanie 3 sektorów na rzecz poprawy efektywności energetycznej w budownictwie, przemyśle i rolnictwie oraz transporcie. Produkcji materiałów izolacyjnych, zarządzanie energią, działania termo modernizacyjne prowadzą do oszczędności – tym samym do modrego wykorzystania zasobów. Pamiętajmy nie ma czegoś takiego w przyrodzie jak „ obiad za darmo”. To właśnie zielona gospodarka tworzy inteligentne sieci, inteligentne liczniki itp.

Rozwój potencjału badawczego i otoczenia biznesu na rzecz zielonej gospodarki i „zielonych przedsiębiorstw” warunkuje pojawienie się kolejnych zielonych miejsc pracy w Polsce. Ma to ogromne znaczenie dla dalszych działań na rzecz budowy i wykorzystania kapitału społecznego.

Przykładem na wykorzystanie potencjału tkwiącego w ziemi, historii i środowisku naturalnym Mazur jest I Ogólnopolskie Seminarium „Hortiterapia jako profilaktyka i wspomaganie procesu rehabilitacji w programach społecznych” jakie zostało zorganizowane w listopadzie ubiegłego roku wspólnie z Uniwersytetem Warmińsko Mazurskim. Pod przewodnictwem naukowym dr Beaty Płoszaj Witkowskiej kierownika studiów podyplomowych hortiterapia udało się wypracować kapitał społeczny i dydaktyczny służący wzajemnemu rozwojowi.

www.zielonypromien.btx.pl

www.hortiterapia.blogspot.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto