Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielona mila Hanka Skinnera

Redakcja
Hank Skinner po aresztowaniu
Hank Skinner po aresztowaniu
W stanie Teksas, od czasu przywrócenia kary śmierci w USA, wykonano najwięcej wyroków w kraju. Dziś w nocy czasu polskiego odbędzie się tam kolejna egzekucja, tym razem na skazanym za morderstwo Henrym „Hanku” Skinnerze.

Henry "Hank" Skinner został skazany za śmiertelne pobicie kijem swojej kilka lat starszej konkubiny Twilii oraz za zasztyletowanie dwójki jej upośledzonych synów - Randy'ego i Elwina. Rodzinę znaleziono martwą w ich domu w Pampie, w stanie Teksas, 31 grudnia 1993 roku.

Skinner nigdy jednak nie przyznał się do zamordowania swojej dziewczyny i dzieci, wręcz przeciwnie - od czasu, gdy w sprawie padły pierwsze oskarżenia podkreślał swą niewinność. Co więcej
bezskutecznie domagał się przeprowadzenia testów DNA mających ostatecznie przesądzić o tym, że to nie on zabił.

Nieoficjalnie od dawna mówi się, o tym, że kary w Teksasie są zbyt surowe, a praktyka wykonywania tam kary śmierci dała początek niezliczonej licznie pytań i wątpliwości.

Przeciwnicy kary śmierci oraz obrońcy praw człowieka oskarżają jednak nie tylko wymiar sprawiedliwości, ale również lokalne media. Padło wiele ostrych słów pod adresem dziennikarzy, którzy nie wykazali zbytniego zainteresowania przypadkiem Skinnera. Nie poruszyły ich też listy skazańca, które opisywały jego wersję wydarzeń z grudnia 1993 roku. Skinner pisał je jeszcze w 2008 roku, mając jednocześnie świadomość, że jego los jest przesądzony.

Hank Skinner jest również autorem całej serii artykułów zatytułowanych "Hell hole News" oraz bohaterem programu "Amerykańska Sprawiedliwość - Fatalne Porażki" wyemitowanego przez stację Al-Jazeera w 2007 roku.

Nie ulega więc wątpliwości, że kolejna egzekucja w imieniu prawa wzbudza sporo kontrowersji.
Nie dalej jak w zeszłym tygodniu na Białorusi stracono dwóch mężczyzn - Andreja Żuka i Wasilego Juzapczuka. Nie pomogła nawet interwencja Komietu Praw Człowieka ONZ.

Dziś wieczorem przed Ambasadą Stanów Zjednoczonych w Warszawie ma odbyć się symboliczne czuwanie ze świecami na znak protestu przeciwko karze śmierci. Inicjatorką tej akcji jest Halina Bortnowska, członkini Komitetu Helsińskiego w Polsce. Warto też wspomnieć, że Bortnowska jest również pomysłodawczynią Europejskiego Dnia Przeciwko Karze Śmierci, który będzie obchodzony przez organizacje pozarządowe 10 października.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto