Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zimny "Wielki Ogień" w Ostrowcu Świętokrzyskim

Redakcja
Początek VII festiwalu im. Miry Kubasińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Początek VII festiwalu im. Miry Kubasińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Krzysztof Krzak
Przy pochmurnej pogodzie i niemal pustych trybunach amfiteatru rozpoczęły się w sobotę (13 lipca 2013 r.) konkursowe przesłuchania VII Festiwalu im. Miry Kubasińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

To już,niestety, niechlubna tradycja tego festiwalu, że konkursowym popisom wokalnym Festiwalu im. Miry Kubasińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim przysłuchuje się garstka słuchaczy, wśród których większość stanowią przedstawiciele organizatora, czyli Miejskiego Centrum Kultury, techniczna obsługa sceny, jurorzy i przedstawiciele mediów. Rangi konkursu nie podnosi także absencja reprezentantów władz miasta, w tym przede wszystkim przedstawicieli prezydenta miasta, który zwyczajowo objął ostrowiecki festiwal patronatem. A zatem nawet otwarcia VII "Wielkiego Ognia" musiał dokonać samotnie Piotr BogusławJędrzejczak, pomysłodawca imprezy i konferansjer festiwalu od początku jego istnienia. Szkoda też, że nawet uczestnicy konkursu nie znajdują w większości czasu i ochoty na posłuchanie swoich konkurentów - być może mogłoby to stanowić źródło inspiracji dla własnej twórczości, a w każdym razie punkt wyjścia do wymiany poglądów na uprawianą przez młodych adeptów sztuki estradowej.

Do rywalizacji o nagrody w konkursie młodych wykonawców komisja zakwalifikowała 15 zespołów (ostatecznie w amfiteatrze pojawiło się ich 14). Na pierwszy ogień tegorocznego "Wielkiego Ognia" poszedł zespół Little They Know, którego członkowie pochodzą z Krakowa i Kędzierzyna - Koźla, a wśród których na pierwszy plan wybijał się grający na harmonijce ustnej Łukasz Pietrzak. Po nich na scenie ostrowieckiego amfiteatru pojawiała się bytomska formacja Incluz, z solistą Arkadiuszem Kusiem, który ma już na swoim koncie sukcesy na festiwalu Rawa Blues, gdzie był dwukrotnie nagradzany jako autor tekstów. Na Festiwalu im. Miry Kubasińskiej kwartet Incluz zaprezentował także swoje autorskie utwory bluesowe, m.in. "Wyrodny syn" i "Wolna wola". Ich utwory można i warto znaleźć i posłuchać w Internecie. W pierwszej części przesłuchań zaprezentowali się jeszcze: SDL z Ćmielowa, Polska B z Białegostoku, trójmiejski Darline, Kind Off i łotewska grupa The Twins Peek. Po przerwie w konkursowe szranki stanęły kolejne zespoły bluesowo - rockowe: Ghetto, NoName z Krakowa, Omni mOdo z Poznania, Rocket z Warszawy, Sons of a Witch z Torunia, polsko - meksykańska formacja Enclose i koszalińska Pampeluna.

Laureatów, których wyłoni jury w składzie: Leszek Ślusarski, Leszek Dziarek i Zbigniew Jakubek, poznamy podczas niedzielnego koncertu galowego (początek o godzinie 18). Natomiast jeszcze w sobotę o godzinie 20 wystąpią zwycięzcy ubiegłorocznego "Wielkiego Ognia", czyli białoruski zespół The Toobes, a po nim, o 21.30, w amfiteatrze zagra Trio Erica Galesa. VII Festiwal im. Miry Kubasińskiej "Wielki Ogień" zakończy w niedzielę koncert wirtuoza skrzypiec, Michała Jelonka. Początek finałowego koncertu zaplanowano na godzinę 20.30. Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto