Złoto dla Słowaczki, Polki daleko

Rosjanka ze słowackim paszportem Anastazja Kuzmina zdobyła złoty medal igrzysk olimpijskich w Vancouver w biathlonowym sprincie na dystansie 7,5 kilometra.

W drodze po złoty medal Kuzmina tylko raz spudłowała na strzelnicy. Druga była Niemka Magdalena Neuner (także jeden niecelny strzał), a brązowy medal wywalczyła bezbłędnie strzelająca Francuzka Marie Dorin. Dopiero dwunasta była liderka Pucharu Świata, Szwedka Helena Jonsson.

Kuzmina, która urodziła się w rosyjskim mieście Tiumeń, do 2008 roku reprezentowała barwy Rosji, była mistrzynią świata juniorów. Nie mogąc przebić się do głównej reprezentacji swojego kraju zmieniła barwy na słowackie. Zmieniła też nazwisko (jej panieńskie nazwisko to Szipulina, wyszła za mąż za rosyjskiego biegacza Daniela Kuzmina) i zamieszkała w Bańskiej Bystrzycy.

Polki spisały się średnio. Wszystkie strzelały bezbłędnie w pozycji leżącej, ale drugie czyste strzelanie miała już tylko Krystyna Pałka, która ostatecznie zajęła 21. miejsce. Agnieszka Cyl była 42. z dwoma pudłami, Magdalena Gwizdoń 35. także z dwoma, Weronika Nowakowska z trzema niecelnymi strzałami była 36. Cała czwórka wystartuje we wtorkowym biegu na dochodzenie.