Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu już w nocy z soboty na niedzielę

Maciej Lewandowski
Maciej Lewandowski
zegarek kieszonkowy, licencja GNU
zegarek kieszonkowy, licencja GNU Isabelle Grosjean http://commons.wikimedia.org/wiki/File:MontreGousset001.jpg
W nocy z 28 na 29 marca zmienimy czas z zimowego na letni. Przed świtem przestawimy wskazówki z godziny 2.00 na 3.00. Pierwszy raz zmianę czasu w Polsce wprowadzili Niemcy w czasie II wojny światowej.

W Polsce czas letni stosujemy na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 15 marca 2004. Zmiana pierwotnie była wprowadzona w czasie okupacji hitlerowskiej. Pionierami zmiany czasu byli Niemcy, którzy to w czasie działań wojennych 30 kwietnia 1916 roku przesunęli wskazówki o godzinę do przodu, a 1 października do tyłu. Niedługo potem, pomysł ten zaadaptowali Brytyjczycy. Aby zaoszczędzić na zużyciu paliwa służącego do produkcji energii, Kongres USA wprowadził w 1918 czas letni. W Polsce wprowadzono zmianę czasu wraz z nadejściem okupacji hitlerowskiej.

Czas letni jest czasem lokalnym, który kraj przyjmuje dla określonego okresu. Różni się on o godzinę od czasu standardowego dla danej szerokości geograficznej. Zmiany te, mają w zamyśle powodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Latem przesuwamy wskazówki do przodu, by lepiej dopasować czas aktywności organizmu do godzin, gdy jest najwięcej promieniowania słonecznego. Do oznaczenia czasu letniego dla krajów stosujących czas środkowoeuropejski stosuje się skrót CEST.

Jak te wszystkie czasowe roszady wpływają na ludzi? Zdania na ten temat są podzielone.
- To zależy czy ktoś jest typem skowronka czy sowy - mówi dr Waldemar Bata, kierownik Akademickiej Przychodni Lekarskiej w Toruniu - Generalnie jest to raczej sprawa organizacji niż medycyny. Pewne jest to, że dodanie godziny na pewno nie wpłynie na światowy kryzys - tłumaczy z uśmiechem.

Dodawanie lub odejmowanie godziny jest zabiegiem podobnym do zmiany strefy czasowej, choć na mniejszą skalę. Niektórzy potrzebują czasem kilku dni by przywyknąć do nowych warunków. Niemniej, jak zapewnia dr Bata, do takich zmian nasze organizmy się przyzwyczaiły i nie ma powodów do zmartwień.

Nieco odmiennego zdania jest dr Witold Piecha. Wskazuje na kilka problemów, jakie mogą wiązać się ze zmianami czasu. - Ilość światła może wpływać na nasze samopoczucie, choć teraz nam to nie zagraża. Należy jednak pamiętać, że zmiany czasu mogą w niektórych przypadkach powodować skoki ciśnienia, co z kolei może nas doprowadzić do zaburzeń pracy serca - przestrzega lekarz.

Niestety, nie ma wypracowanej metody przygotowania się do zmiany czasowej. - Najlepiej dzień wcześniej iść na długi spacer - sugeruje dr Piecha.

Zmiana czasu obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii. Do innych krajów, stosujących zmiany czasowe, należą m.in. USA, Nowa Zelandia, Australia, Meksyk. Jedynym krajem wysokorozwiniętym niestosującym zmian czasowych jest Japonia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto