Zmiany w fotowoltaice - zobacz ile możesz stracić po nowym roku

Materiał informacyjny sunvival.pl
Udostępnij:
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało szereg zmian dla osób które korzystają z fotowoltaiki. Jak zwykle pomysły urzędników w ostatecznym rozrachunku oznaczają straty dla podatników. Zostało mniej niż pół roku aby założyć fotowoltaikę na starych zasadach. Wspólnie z ekspertem z firmy Sunvival Energy wyjaśniamy dlaczego lepiej się pospieszyć i ile można na tym zyskać.

Fotowoltaika od 2022 - co na może czekać?

Zgodnie z propozycją Ministerstwa Klimatu i Środowiska, instalacje które zostaną podłączone do sieci od 1 stycznia 2022 roku będą funkcjonować na nowych zasadach handlu energią. Według założeń, właściciel fotowoltaiki, niewykorzystany nadmiar energii z instalacji fotowoltaicznej podobnie jak teraz, będzie oddawać do sieci energetycznej. Oddany prąd będzie tak na prawdę sprzedany po cenach hurtowych z poprzedniego kwartału, prąd pobrany będzie kupowany po aktualnej cenie detalicznej. Mogłoby się wydawać, że handel energią nie jest takim złym rozwiązaniem. Problem tkwi w różnicy cen:

  • cena hurtowa po której sprzedawana byłaby energia z fotowoltaiki może wynosić np. 25 gr. za kWh
  • cena detaliczna zakupu energii z wszystkimi opłatami dodatkowymi w najpopularniejszej taryfie G11 wynoszą ponad 61 gr. za kWh

Innymi słowy w ciągu dnia, gdy fotowoltaika produkuje energię, właściciel sprzedawałbym ja za np. 25 gr. a wieczorem musiałby kupować za 61 gr.

W tej chwili, obowiązuje dużo korzystniejszy system, w którym można bezpłatnie odebrać 80% oddanej energii. Przy takim rozliczeniu, właściciela instalacji fotowoltaicznej nie interesuje cena prądu ani dodatkowe opłaty doliczane do kWh. Odpowiednio dobrana instalacja pozwala ograniczyć rachunki za prąd do kilkunastu złotych miesięcznie.

Czy proponowane zmiany wejdą w życie od nowego roku jeszcze nie wiadomo. W tej chwili projekt jest konsultowany ze specjalistami z branży.

Mój Prąd - coraz mniej czasu na dopłaty

Najbardziej wyczekiwany program dopłat do fotowoltaiki ma wystartować już 1 lipca. Nadal nie ma oficjalnej informacji o wysokości dotacji. Z nieoficjalnych informacji z NFOŚiGW wynika, że warunki zostaną niezmienione. To oznacza, że dotacji Mój Prąd 2021 będzie wynosić maksymalnie 5 000 zł dla instalacji fotowoltaicznych o mocy od 2 do 10 kWp. Co istotne z dotacji będą mogły skorzystać osoby które założyły fotowoltaikę już wiosną. Dopłatą objęte zostaną instalacje podłączone po 31 stycznia 2021. I to właśnie właściciele już funkcjonujących instalacji jako pierwsi będą mogli złożyć podanie o dotację Mój Prąd.

Warto pamiętać, że koniec naboru jest wyznaczony na 22 grudnia 2021. Nabór może się jednak skończyć wcześniej jeśli zostaną wykorzystane wszystkie przeznaczone na to środki. W zeszłym roku budżet wyczerpał się już na początku listopada i wyjątkowo został uzupełniony z budżetu ministerstwa.

Klienci, którzy zdecydują się na montaż fotowoltaiki w firmie Sunvival Energy mogą liczyć na darmową pomoc w pozyskaniu dotacji. Wniosek o Mój Prąd można składać wyłącznie przez Internet z wykorzystaniem profilu zaufanego. Klienci Sunvival nie muszą się jednak martwić formalnościami. Wszystkie dokumenty i wnioski są przesyłane w ich imieniu. Dotyczy to zarówno kontaktu z zakładem energetycznym jak i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który realizuje programy dopłat do fotowoltaiki.

Osoby zainteresowane ofertą i pomocą w pozyskaniu dopłat zapraszamy na stronę

Dotacja Mój Prąd z Sunvival.pl

Dodaj ogłoszenie