Zmiany w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Skorzystają m.in. bloki z wielkiej płyty

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Termomodernizacja pozwala znacząco zmniejszyć wydatki na ogrzewanie budynku.
Termomodernizacja pozwala znacząco zmniejszyć wydatki na ogrzewanie budynku. Marcin Oliwa Soto
Sejm przyjął nowelizację ważnej ustawy. Zmiany mają zachęcić Polaków do poprawiania stanu technicznego budynków mieszkalnych.

Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów została znowelizowana. 23 stycznia 2020 r. Sejm prawie jednogłośnie przyjął nowe przepisy, które mają ułatwić Polakom korzystanie ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Zmiany w prawie powinny ucieszyć przede wszystkim samorządy, które otrzymają pomoc przy remontowaniu budynków komunalnych. Na nowelizacji przepisów skorzystają także właściciele bloków z wielkiej płyty.

Nowa ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów

Celem zmian w ustawie jest poprawa warunków mieszkaniowych Polaków, przede wszystkim dzięki finansowym zachętom do przeprowadzania prac termomodernizacyjnych oraz remontowych. Autorzy nowych przepisów zakładają, że pozwolą one do 2030 r. zmniejszyć liczbę osób mieszkających w warunkach substandardowych z 5,3 mln do 3,3 mln. Dzięki polepszeniu stanu technicznego budynków mieszkalnych oraz zwiększeniu ich efektywności energetycznej mają również zmniejszyć się problemy ze smogiem.

Zmiany były konieczne, ponieważ po przeanalizowaniu dotychczasowego funkcjonowania Funduszu Termomodernizacji i Remontów urzędnicy znaleźli aż sześć obszarów, które wymagały poprawek. Chodziło przede wszystkim o:

  • wspieranie remontów i termomodernizacji bloków z wielkiej płyty,
  • wsparcie gmin przy remontowaniu i ocieplaniu budynków komunalnych,
  • zachęcenie Polaków do przeprowadzania kompleksowej termomodernizacji (wraz z przejściem na odnawialne źródła energii),
  • ułatwienie dostępu do premii termomodernizacyjnej i remontowej,
  • poszerzenie dostępu do premii kompensacyjnej,
  • wprowadzenie drobnych poprawek usprawniających działanie systemu dofinansowań.

Poniżej omawiamy szczegółowo najważniejsze zmiany.

Bloki z wielkiej płyty trzeba wzmocnić

Choć ogólny stan techniczny bloków z wielkiej płyty jest zaskakująco dobry (co wykazało w 2018 r. badanie Instytutu Techniki Budowlanej), pewną obawę budzą stalowe kotwy łączące warstwę konstrukcyjną ściany z warstwą fakturową. Ponieważ elementy te mają już sporo lat, przed położeniem na bloku warstwy ocieplenia powinno się je wymienić na nowe albo zamontować dodatkowe kotwy. Przegłosowane zmiany w ustawie mają to ułatwić.

Po wejściu w życie nowych przepisów właściciele budynków z wielkiej płyty będą mogli się ubiegać o pokrycie 50 proc. kosztów wykonania opisanych wyżej prac wzmacniających. Tak wysokie dofinansowanie powinno zachęcić zarządców bloków do termomodernizacji i znacząco zmniejszyć ryzyko, że przez przeciążone kotwy z bloków zaczną odpadać elementy.

Budynki komunalne z dodatkowym wsparciem

Gminy już od dawna mogły ubiegać się o premię termomodernizacyjną czy remontową, jednak przepisy były tak sformułowane, że było to dla samorządów mało opłacalne. Obecnie ma się to zmienić, co powinno ułatwić remontowanie budynków wielorodzinnych, w których znajdują się lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

Gminy będą mogły odtąd ubiegać się o premię remontową w wysokości 50 proc. wartości przedsięwzięcia. Co więcej, jeśli budynek komunalny jest objęty ochroną konserwatorską (a tak jest w przypadku wielu kamienic mieszkalnych), gmina będzie mogła otrzymać wsparcie w wysokości 60 proc. wartości przedsięwzięcia.

[QUIZ] Nad morzem, w górach, wśród lasów? Sprawdź, gdzie powinieneś zamieszkać

Premia termomodernizacyjna w górę

Do tej pory większość Polaków sięgających po rządową pomoc przy termomodernizacji przeprowadzała tylko podstawowy zakres prac. Tymczasem najlepsze efekty daje termomodernizacja kompleksowa, czyli połączona z wymianą systemu grzewczego na taki, który wykorzystuje odnawialne źródła energii. Ponieważ jednak jest to drogie przedsięwzięcie, decydowało się na to niewiele osób.

Do przeprowadzania kompleksowych prac ma teraz zachęcać wyższa premia termomodernizacyjna. Każdy, kto przeprowadzi termomodernizację, a jednocześnie zamontuje system fotowoltaiczny albo turbinę wiatrową, będzie mógł skorzystać z premii w wysokości nie 16, a 21 proc. wartości przedsięwzięcia.

Premie bardziej dostępne

Dzięki nowelizacji ustawy poszerzy się również lista podmiotów uprawnionych do ubiegania się o premię remontową. Do tego grona dołączą m.in. wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem gminy, które do tej pory nie mogły z państwowego dofinansowania skorzystać.

Nastąpią również zmiany w sposobie naliczania premii termomodernizacyjnej oraz remontowej – zasady mają zostać uproszczone. Ma się także zwiększyć dostępność premii kompensacyjnej, przeznaczonej dla osób realizujących przedsięwzięcie remontowe lub remont budynku mieszkalnego.

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmiany w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Skorzystają m.in. bloki z wielkiej płyty - Dziennik Polski

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

...........

Skorzystają bloki? Jak to będzie wyglądać, przyjdzie taki do urzędu i powie, hej jestem blokiem, macie mnie tu oizolować?

n
nor

Powinno się adaptować stare domy, których w niezłym stanie trochę zostało w powiecie mrągowskim czy np. szczycieńskim. Można przy zachowaniu stylu nie tak drogim kosztem, a ekologiczniej, zaadaptować stary dom. Lepiej to niż budować nowy, gargamel. Niestety w Polsce nie ta kultura co w innych krajach Europy. Przykładów jest wiele jak nowoczesny i tandetnie wyglądający szary dom zaraz za wjazdem do Mrągowa od strony południowej, który postawił ktoś zaraz na początku ciągu pięknych domów z czerwoną dachówką z lat 20, 30. Niepasujący do otoczenia. Brak gustu to cos co niewątpliwie strasznie kuleje w Polsce. A gdy tak brzydko i tandetnie to aż nie chce się tu mieszkać...

G
Gość

jak zwykle miasto dostanie kase

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie