Znakomita forma Justyny Kowalczyk

Piotr Górecki
Justyna Kowalczyk wygrała bieg na 10 km techniką klasyczną w estońskiej miejscowości Otepaeae. Polka nie dała szans rywalkom, pokonując je z ogromną przewagą!

Kowalczyk na jednej ze swoich ulubionych tras, pełnej podbiegów, zdeklasowała rywalki. Polka, pokonała dystans 10 km w czasie 26.25,6 i wyprzedziła drugą na mecie liderkę klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Finkę Aino Kaissę Saarinen o 26,2 s, a także aż o 46,6 s ubiegłoroczną zdobywczynię Kryształowej Kuli - Virpi Kuitunen.

Polka swoją wysoką formę sygnalizowała już przed tygodniem podczas próby przedolimpijskiej w kanadyjskim Whistler (trasa przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Vancouver), gdzie również wygrała zawody.

Dzisiejsze zwycięstwo jest tym bardziej cenne, że Kowalczyk pokonała całą czołówkę Pucharu Świata, która przed tygodniem odpuściła sobie start na olimpijskim obiekcie, by przygotować jak najlepszą formę na nadchodzące mistrzostwa świata, które odbędą się w Libercu. Polka po serii świetnych biegów staje się jedną z faworytek światowego czempionatu.

Dzięki dzisiejszej wygranej Kowalczyk awansowała na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ, do drugiej Virpi Kuitunen traci tylko 13 punktów. Liderką w dalszym ciągu pozostaje Aino-Kaisa Saarinen, do której Kowalczyk traci 104 punkty.