Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy program 37. Warszawskich Spotkań Teatralnych

Weronika Trzeciak
Weronika Trzeciak
Konferencja prasowa
Konferencja prasowa Weronika Trzeciak
30 marca rozpoczną się 37. Warszawskie Spotkania Teatralne. Przez 13 dni będzie można oglądać najciekawsze spektakle teatralne dla dorosłych i dzieci oraz brać udział w dyskusjach i spotkaniach z twórcami. Festiwal potrwa do 11 kwietnia.

Program tegorocznych Warszawskich Spotkań Teatralnych przedstawili na czwartkowej konferencji prasowej Tadeusz Słobodzianek, dyrektor Teatru Dramatycznego oraz Wojciech Majcherek, Joanna Rogacka i Krzysztof Domagalik, kuratorzy festiwalu.

– Tegoroczne Warszawskie Spotkania Teatralne odbędą się dzięki wsparciu Ratusza oraz Ministerstwa Kultury. W tym roku to 11. Spotkania wznowione i organizowane dzięki pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz - przyznał Tadeusz Słobodzianek, dyrektor Teatru Dramatycznego. – Na razie Spotkania się odbędą, co będzie dalej, zobaczymy - dodał.

Wojciech Majcherek, kurator WST, przyznał, że tegoroczne festiwalowe spektakl nie mają określonego klucza tematycznego. – Dobre spektakle tworzą dobre festiwale, nie ideologia kuratora – powiedział.

Kurator WST do największych atrakcji tegorocznych Warszawskich Spotkań Teatralnych zaliczył m.in. "Wyspę" wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła w reżyserii Grzegorza Brala, "Ślub" Gombrowicza, zrealizowany w koprodukcji Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru w Opolu w reżyserii Anny Augustynowicz oraz Gombrowiczowską "Iwonę. Księżniczkę Burgunda" Grzegorza Jarzyny moskiewskiego Theatre of Nations i TR Warszawa.

Podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych nie mogło zabraknąć także Teatru Starego w Krakowie, który zaprezentuje "Podopiecznych" według tekstu Elfriede Jelinek w reżyserii Pawła Miśkiewicza. – To trudne w odbiorze przedstawienie, nie tylko ze względu na swoją tematykę, dotykającą problemu uchodźców, czy też naszego stosunku do tragedii, jaka dotyka tych ludzi, hipokryzji naszej kultury. Jest to spektakl trudny także w swej formie – wyjaśnił Wojciech Majcherek.

Dorośli widzowie będą mogli zobaczyć także "Harper" Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, "Punkt Zero. Łaskawe" Teatru Provisorium z Lublina w reżyserii Janusza Opryńskiego, "Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" Teatru Polskiego w Bydgoszczy w reżyserii Wiktora Rubina, "Wszystko o mojej matce" Teatru Łaźnia Nowa w Nowej Hucie w reżyserii Michała Borczucha, "Triumf woli" Narodowego Starego Teatru w Krakowie duetu Monika Strzępka i Paweł Demirski oraz "Najgorszy człowiek na świecie" Anny Smolar i Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

W ramach WST zaplanowano spektakle dla najmłodszych widzów (Małe Warszawskie Spotkania Teatralne). – Zaproszone widowiska to przeważnie współczesne bajki polskie lub przeniesione na scenę utwory autorów obcych, adresowane do publiczności od 3 do 15 lat - przyznała Joanna Rogacka, kuratorka Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych.

Joanna Rogacka wyjaśniła, że wybrane przedstawienia dla najmłodszych widzów mają walor edukacyjny. – Treści spektakli korespondują ze zjawiskami życia zbiorowego dzisiejszego świata, w którym egzystują nasze dzieci. To przedstawienia, które podejmują poważne tematy. Te małe dzieła sztuki scenicznej często zawierają w sobie drogowskazy, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, jak poznawać świat i jak sprawić, by stał się lepszy - bez lęku, agresji, wykluczenia i uprzedzeń - powiedziała.
Jej zdaniem na szczególną uwagę zasługuje spektakl "Trzej muszkieterowie" Opolskiego Teatru Lalki i Aktora w reżyserii Pawła Aignera. Sztuka pokazuje dzieciom takie wartości jak przyjaźń i honor. Warto zobaczyć także "Piekło-Niebo" wrocławskiego Teatru Lalek w reżyserii Jakuba Krofty. Sztuka mówi o stracie bliskiej osoby, jej celem jest nauczenie najmłodszych akceptacji trudnych sytuacji i zmian.

Najmłodsi widzowie będą mogli zobaczyć także spektakle: "Kolorowi ludzie" Opolskigo Teatru Lalki i Aktora w reżyserii Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy, "Szklana góra" w reżyserii Janusza Ryla-Krystianowskiego, "Straszna piątka" Białostockiego Teatru Lalek w reżyserii Marii Żynel, "Żabka" w reżyserii Fabricia Montecchiego, "Opowieści z niepamięci" Teatru Animacji w Poznaniu w reżyserii Dudy Paivy. W programie jest także Cirkus Charms Teatru Tatro z Nitry (Słowacja) w reżyserii Ondreja Spišáka.

Kurator Krzysztof Domagalik przedstawił imprezy towarzyszące. Jednym z punktów programu są pokazy spektakli Teatru Telewizji, które w tym roku odbywają się pod hasłem "Panie Gieniu, zatańczymy?" (zaczerpniętym z "Tanga" Sławomira Mrożka). Dlatego tematyką spektakli są relacje między władzą a twórcami.

- W finale "Tanga" padają dwie kwestie. Edek, który siłą zaprowadził porządek w rodzinie Stomilów, zwraca się do Eugeniusza, przedstawiciela tzw. "starej inteligencji" słowami "Panie Gieniu, zatańczymy sobie?". To przedostatnia kwestia utworu. A ostatnią jest odpowiedź pana Eugeniusza, który zrazu oburzony mówi "Z panem?". A po chwili ulegle dodaje: "A wie pan, że nawet i zatańczę" - przypomniał Krzysztof Domagalik. – Ten dialog to kwintesencja relacji między silną, tępą w jakimś stopniu władzą, a inteligentem. Ta propozycja nie do odrzucenia, to zaproszenie-groźba jest gorzka i ten finał jest gorzki. To będzie hasło przeglądu. Spektakle pochodzą z różnych okresów, dotyczą różnych formacji władzy. Mamy do czynienia z władzą absolutną, totalitarną w wydaniu stalinowskim czy nazistowskim, aż po władzę komunistyczną w PRL-owskim wydaniu. Tematem nie jest jednak to jak władza odnosi się do elity intelektualnej, ale również jak artysta wobec władzy może, czy powinien się zachować – dodał.

W programie pokazów są: "Za i przeciw" w reżyserii Ryszarda Bugajskiego, "Chłodna jesień" w reżyserii Janusza Zaorskiego, "Molier, czyli zmowa Świętoszków" w reżyserii Macieja Wojtyszki, "Powidoki" w reżyserii Macieja Wojtyszki, "Tango" w reżyserii Macieja Englerta, "Stalin" w reżyserii Kazimierza Kutza, "Opowieści Hollywoodu" w reżyserii Kazimierza Kutza. Na spektakle Teatru TV wstęp jest wolny.

Podczas tegorocznego WST odbędzie się również światowa prapremiera "Tajnego dziennika" Mirona Białoszewskiego w reżyserii Wojciecha Urbańskiego. Teatr Dramatyczny pokaże także 6 swoich przedstawień – "Coming out" w reżyserii Aleksandry Popławskiej, "Wizyta starszej pani" w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego, "Historia Jakuba" w reżyserii Ondreja Spišáka, "Sługa dwóch panów" w reżyserii Tadeusza Bradeckiego, "Ten drugi dom" w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, "Obrzydliwcy" w reżyserii Marka Kality.

Spektakle WST prezentowane będą na trzech scenach Teatru Dramatycznego, a także w Teatrze Polskim, Teatrze Powszechnym i Nowym Teatrze. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest tutaj.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto