Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZTE Tania - tania? Test telefonu z Windows Phone 7.5 na pokładzie

Łukasz Szeremeta
Łukasz Szeremeta
Wyposażenie ZTE Tania nie zachwyca ani nie odrzuca. Jest tak jak powinno być.
Wyposażenie ZTE Tania nie zachwyca ani nie odrzuca. Jest tak jak powinno być. Łukasz Szeremeta
Windows 8 niedługo zagości na sporej liczbie komputerów czy tabletów. W międzyczasie zapraszam na test ZTE Tania - z założenia taniego smartfona z Windows Phone 7.5! Czy jest tani, dopiero się okaże...

Czy ZTE Tania jest rzeczywiście tania - to pytanie iście problematyczne. Na polskim rynku jest praktycznie niedostępna. Sugerowanej ceny nie podał ani producent, ani nie udało mi się jej znaleźć w porównywarkach cen czy portalach aukcyjnych. Poszukajmy więc zagranicą! Na amazon.co.uk smartfon ten kosztuje £149.99, co daje ok. 780 zł. Należy jednak liczyć się z tym, że cena w Polsce może być większa. Tak, czy siak warto sprawdzić, co ten smartfon oferuje.

Zestaw

W zestawie, oprócz telefonu, znajdziemy standardową, a także taką, która może nam się przydać zagranicą, ładowarkę. Oprócz tego nie zabrakło kabla microUSB do połączenia smartfonu z komputerem i słuchawek (douszne, a nie popularne ostatnio dokanałowe). Poza tym, dodano również niewielką ulotkę na temat Windows Phone 7. Podsumowując, dostajemy standardowe wyposażenie. Nie oczekiwałbym tutaj czegoś jeszcze. Może płytki z oprogramowaniem? W dobie internetu i czasach, gdy coraz więcej urządzeń nie posiada napędu optycznego, niedołączenie nośnika wydaje się jednak całkiem normalne.

Rzut oka na smartfon

ZTE Tania nie wyróżnia się niczym szczególnym, jeżeli chodzi o design. Ten jest prosty, ponadczasowy i dość elegancki. Dzięki temu powinien przypaść do gustu sporej części osób. Wokół przebiega ciekawa, stylizowana na chrom obwódka. Smartfon ZTE jest dość duży, przez co obsługiwanie go jedną ręką, np. przy przeglądaniu sieci, jest mało komfortowe.

Od strony frontowej...

U góry smartfonu znajdziemy logo producenta i głośniczek. W górnej, prawej stronie ulokowane są też czujniki zbliżeniowe i pomiaru światła - co ważne, praktycznie niewidoczne. Dają się jednak zauważyć pod dużym światłem.

U dołu zaś znajdziemy trzy dotykowe, podświetlane przyciski funkcyjne - Wstecz, Start i Szukaj. To standardowy zestaw w telefonach z Windows Phone i muszę powiedzieć, że nieźle się sprawdza. Czasem tylko zdarza się nacisnąć niechcący przycisk Szukaj; bywa też, że panel nie reaguje po dłuższym czasie nieużywania...

Czytaj dalej o tym, co znajdziemy z tyłu i po bokach smartfonu! -->

-> Profil autora na Google+

... i z tyłu

Z tyłu wita nas lekko gumowa i chropowana klapka. Dzięki niej telefon pewnie trzyma się w dłoni, ale w pierwszej chwili może wydać się co najmniej niezbyt ładna. Potrafią się na niej pojawiać zaszorowania, ale te wystarczy przetrzeć nawet suchą dłonią. Dużo gorzej byłoby z klapką błyszczącą, na której szybko mogłyby pojawić się rysy czy odciski palców. Tutaj tego raczej nie widać.

Z lewej strony znajdziemy aparat, a tuż pod nim bardzo jasną diodę, którą również z powodzeniem można wykorzystać jako latarkę (jest specjalna aplikacja w markecie). Z prawej zaś strony ulokowany jest głośnik. To właśnie on odtwarza utwory z telefonu czy działa podczas rozmowy w trybie głośnomówiącym. U dołu znajdziemy logo Windows Phone, co nie stanowi nic nadzwyczajnego.

Mamy dół, mamy górę, to teraz boki!

Jest wszystko, co trzeba - z lewej strony zobaczymy przyciski, a raczej przycisk do regulacji głośności i nic poza tym. Po prawej stronie, u góry znajdziemy klawisz służący do wyłączania, włączania i blokowania telefonu. Nieco niżej, mniej więcej nad środkiem smartfonu, producent zamontował nieosłonięte niczym gniazdo microUSB. Nieco niżej, po prawej stronie, znajduje się spust aparatu z pół-wciśnięciem, znanym z wielu "normalnych" kompaktów czy lustrzanek. Z początku może się wydawać, że trzeba użyć zbyt wiele siły, by za jego pomocą uruchomić aplikację, pozwalającą wykonywać fotografie czy nagrywać filmy. Zależy to jednak od osobistych preferencji i dla niektórych może być to bardziej zaletą niż wadą, gdyż przypadkowe wciśnięcie nie powinno się zdarzyć.

Jeżeli chodzi o wygląd przycisków i ich działanie, to raczej nie ma się do czego przyczepić. Są one stylizowane na metal, lekko chropowate. Od wewnątrz wygląda to jednak inaczej i można mieć wrażenie, że np. taki przycisk regulacji głośności nie będzie nam służył przez wieki. Jak na razie jednak spełnia swoją funkcję znakomicie.

Na samej górze znajdziemy gniazdo słuchawkowe 3,5mm. Lokalizacja u góry jest najbardziej uniwersalna i wygodna. Z pewnością spodoba się większości użytkowników.

Czytaj dalej o m.in. baterii, głośnikach czy wyświetlaczu! -->

-> Profil autora na Google+

Podstawowe elementy

Bateria i czas pracy

Zastosowana bateria o pojemności 1400mAh jest cienka, ale za to dość długa. Podczas normalnego użytkowania i jednocześnie umiejętnego korzystania z ustawień oszczędzania energii, potrafi pracować nawet ponad dzień. Nie mamy jednak możliwości dokładniejszego dostosowania ustawień oszczędzania energią. Możemy po prostu tę funkcję włączyć lub wyłączyć. Nie można również sprawdzić w systemie, co pożera baterię najbardziej.

Głośniki

ZTE Tania wyposażony jest w dwa głośniki. Jeden z nich służy do rozmów, drugi do wszystkiego pozostałego. Naprawdę trudno jest je jednak ocenić. Podczas kontaktu telefonicznego z drugą osobą, przy wyższej głośności potrafią nieprzyjemnie trzeszczeć (tylny bardziej). Osoby, z którymi rozmawiałem, nie skarżyły się jednak na jakość rozmów. Jeżeli chodzi o odtwarzanie muzyki, to również nie jest źle, chociaż wiadomo, że nic nie zastąpi nawet tańszych kolumien. Tylna klapka została ciekawie wyprofilowana. Dzięki temu dźwięk wydobywający się z tylnego głośniczka, nie jest zniekształcany przez położenie smatfonu na płaskim podłożu.

Wyświetlacz, czujnik światła

4,3 calowy, dotykowy wyświetlacz LCD TFT o rozdzielczości 800 na 480 pikseli nie jest może cudem techniki, ale spokojnie wystarcza do codziennych zastosowań. Dobrze wyważono w nim czułość na dotyk. Zastrzeżenie można jednak mieć do małej widoczności przy większym świetle, a nawet w pochmurny dzień. W takich warunkach na ekranie po prostu nie widać nic albo niewiele. Nie ma się co dziwić - bardzo dobrze odbija on światło. Można się w nim przeglądać prawie jak w zwierciadle. Ma on jeszcze jedną znaczącą wadę - odciski palców pojawiają się na nim błyskawicznie. Możecie wierzyć lub nie, ale jakbym nie przecierał co jakiś czas telefonu szmateczką, poprzednie zdjęcia nie wyglądałyby tak ładnie.

W większości wypadków czujnik oświetlenia przy domyślnych ustawieniach stara się dopasować jasność ekranu do panujących warunków. Ma jednak do dyspozycji tylko 3 poziomy podświetlenia. Mimo wszystko spełnia jednak swoje zadanie bardzo dobrze, szczególnie w zamkniętych pomieszczeniach.

Czytaj dalej m.in. o aparacie czy pamięci wewnętrznej! -->

-> Profil autora na Google+
Aparat, nagrania wideo

Podobnie sprawa się ma z aparatem - nie jest najlepszy, ale też i nienajgorszy. Zdjęcia wychodzą dość blade, często miejscami rozmyte, a wbudowany autofocus potrafi się zagubić. Niemniej 5-megapiselowa matryca radzi sobie całkiem znośnie jako okazjonalny aparat. Wszystko zależy również od sposobu wykonania zdjęcia. Szybkie wciśnięcie w spust migawki często da gorszy efekt niż pozwolenie aparatowi na ustawienie ostrości poprzez pół-wciśnięcie. Szczególnie jest to widoczne przy zdjęciach z diodą LED, które w ciemniejszym otoczeniu wychodzą różnie. Czasem dzięki temu można jednak uzyskać ciekawe efekty. Wybrane zdjęcia wykonane ZTE Tania można znaleźć na ostatniej stronie.

W ustawieniach możemy sterować wieloma parametrami takimi jak: ISO (automatycznie i od 100 do 1600), tryb AF (normalny i makro), balans bieli (automatycznie, żarowe, fluorescencyjne, dzienne, chmury), jasność, nasycenie, ostrość, EV, pomiar światła, Anti-Pasowe (50Hz i 60Hz) oraz rozdzielczość zdjęcia. Trzeba przyznać, że ustawień aż nadto. Oprócz tego znalazło się oczywiście parę efektów do wyboru, ale również i tryb "migawki" - automatyczny, bez błysku, i z błyskiem.

Jeżeli chodzi o jakość nagrań wideo również wszystko zależy od sytuacji. W oświetlonym pomieszczeniu, nagranie zwykle wychodzi naprawdę nieźle. Na zewnątrz bywa już różnie.

Pamięć wewnętrzna

W telefonach z Windows Phone z reguły brakuje slotu kart microSD, ale do tego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. ZTE Tania posiada 4GB pamięci wewnętrznej. Jednak tylko nieco ponad 2GB zostaje do dyspozycji użytkownika. Na dzisiejsze czasy to bardzo mało, tym bardziej, że nie można jej rozszerzyć. Taka konfiguracja sprawdzić się może jednak, kiedy korzystamy przede wszystkim z usług w chmurze.

Czytaj dalej m.in. o kafelkowym systemie, jego stabilności i wydajności! -->

-> Profil autora na Google+

System, czyli co tym wszystkim kontroluje

Smartfon ZTE pracuje pod kontrolą Windows Phone 7.5 Mango. Zastosowany system wydaje się być dobra propozycją dla tych, którzy cenią sobie przede wszystkim wygodę obsługi i maksymalne uproszczenie. Ci, którzy oczekują czegoś więcej, mogą być jednak nieco zawiedzeni.

Kafle

Centralnym punktem Windows Phone są kafelki, które wkrótce będzie można zobaczyć również na komputerze za sprawą Windows 8. Spełniają one funkcję skrótów do aplikacji, ale mogą również pokazywać powiadomienia czy przydatne informacje. Istnieje możliwość ich porządkowania we właściwej dla siebie kolejności, a także dodawania (przypinania) nowych. Całość w codziennym użytkowaniu sprawdza się dobrze. Tło i kolor akcentów można zmienić w ustawieniach. I na tym funkcje personalizacji panelu głównego się raczej kończą...

Kafelkiem, który z pewnością wyróżnia się wśród domyślnego zestawu, jest ten z kontaktami. Zdjęcia znajomych z różnych usług zmieniają się na nim w unikalny sposób, co bardzo ładnie wygląda. Inne nie są już takie atrakcyjne (może poza zdjęciami).

Wydajność i stabilność

Jest dobrze. Z racji prostoty systemu, praktycznie nie zdarzają się przycinki. Kilka razy telefon zaciął się jednak na amen, ale za jakiś czas następował jego restart. Nie musiałem nawet wyjmować baterii. W przypadku niektórych aplikacji widać jednak spowolnienie. UC Browser potrafi niemiłosiernie grzać baterię, a oglądanie PDFów w Adobe Reader do płynnych nie należy. Miałem również sytuację, w której nie mogłem odebrać połączenia, ponieważ pola służące do tego celu były "wyszarzone".

Wyposażony w jednordzeniowy, 1 Ghz procesor Qualcomm MSM8255 Snapdragon i 512 MB RAMu smartfon, uzyskał w teście Benchmark Free 37,9 punktów. We wszystkich, cząstkowych testach zdobył maksymalną ilość punktów (7,9). Jedynie z zapisywanie danych radzi sobie gorzej (6,3 pkt). Plasuje się jednak przed HTC Mozart, LG E900 czy HTC 7 Pro.

Czytaj dalej m.in. o możliwościach systemu, aplikacji pocztowej czy IE w wersji mobilnej! -->

-> Profil autora na Google+
Ograniczone możliwości, czy po prostu wszystko co potrzebne?

Podczas gdy część ceni sobie najbardziej prostotę i wygodę obsługi, inni na pierwszym miejscu stawiają możliwości. ZTE Tania jednak ich mnogością nie powala. Mamy co prawda aplikację Mapy, ale o nawigacji, zapisaniu wybranego obszaru offline, czy nawet wyznaczenia trasy można zapomnieć. Nie trudno się domyślić, że dane kartograficzne pochodzą z Bing Maps, co może być dla niektórych kolejnym minusem. Brak możliwości ustawienia domyślnej wyszukiwarki czy nawet wyłączenia wczytywania grafik w przeglądarce Internet Explorer również zaliczyłbym do minusów. Co z tego, że jest wygodnie, jak przez to znika mnóstwo możliwości wykorzystania urządzenia - np. jako podręcznej nawigacji w samochodzie.

Z drugiej strony wszystko jest poukładane, a aplikacje tworzone przez programistów z reguły spójne z interfejsem Windows Phone. Dlatego każdy sam musi zdecydować, co się dla niego najbardziej liczy. Trzeba jednak przyznać, że spora rzesza osób nawet nie wykorzystuje połowy możliwości swoich małych komputerków. W tej sytuacji smartfon z Windows Phone mógłby być bardzo dobrym pomysłem.

Świetna aplikacja pocztowa i... Internet Explorer

W Windows Phone potrafi pozytywnie zaskoczyć aplikacja pocztowa. Jest naprawdę wygodna. Wiadomości są grupowane w wątki podobnie jak to wygląda w Gmailu. Oczywiście można to też wyłączyć. Całość wygląda bardzo estetycznie i korzystanie z tej aplikacji należy po prostu do przyjemności!

Internet Explorer na komputerach wypada różnie. Jeżeli jednak chodzi o wersję mobilną, to raczej nic nie można mu zbyt wiele zarzucić. Może małej liczby ustawień? Poza tym strony ładują się szybko, a przeglądanie witryn jest wygodne. Przeglądarka ma jednak tendencję do powiększania rozmiaru tekstu. Przez co lepiej się go czyta, ale również czasem może wyglądać nienaturalnie. Tego, co tu brakuje, to z pewnością managera haseł czy bardziej zaawansowanych opcji.

Czytaj dalej m.in. o Marketplace czy integracji z kontami online! -->

-> Profil autora na Google+
Marketplace

W Windows Phone również znajdziemy sklepik z aplikacjami, choć jeszcze nie tak bardzo wyposażony jak w innych, czołowych systemach mobilnych. Tutaj dla odmiany spora część pozycji jest płatna. Weźmy np. taki Angry Birds, który na Androidzie udostępniany jest bezpłatnie, a tutaj kosztuje 3,49zł.

Dobrym pomysłem wydaje się natomiast możliwość przetestowania aplikacji przed kupnem. Dzięki temu nie płacimy w ciemno.

Wszystko w jednym miejscu, czyli (prawie) wszystkie internetowe konta w jednym miejscu

Za wielki plus należy uznać z pewnością świetną integrację z naszymi kontami w różnych usługach - do wyboru mamy: Windows Live, Outlook, Yahoo! Mail, Google, Facebook czy Twitter. Dołączając np. konto Google, możemy synchronizować nie tylko pocztę e-mail, ale też kontakty i kalendarz. Podobnie jest z Facebookiem. Dzięki temu np. terminy z kalendarza wyświetlane w telefonie nie muszą być dostępne w jednej z usług, ale łączone są w jedną całość. Jest to bardzo wygodne.

Czytaj dalej m.in. o odtwarzaniu multimediów czy przesyłaniu plików! -->

-> Profil autora na Google+

Multimedia i przesyłanie plików

Zune, Bluetooth i przesyłanie plików

Program Zune jest konieczny do przesłania na urządzenie jakichkolwiek plików z komputera. Aplikacja dostępna jest tylko na systemy Windows. Odpowiednikiem Zune udostępnianym przez Microsoft jest Windows Phone 7 Connector dla fanów urządzeń Apple. Użytkownicy systemów z Linuksem w godle muszą niestety obejść się smakiem - nie ma oficjalnego oprogramowania o podobnych możliwościach. Microsoft po prostu go nie przygotował i zapewne nie stanie się to szybko, jeżeli w ogóle.

Potrzeba instalacji specjalnego oprogramowania, aby wykonać prosty transfer pliku, wydaje się być niezbyt trafionym pomysłem. W moim przypadku wystąpiły również pewne problemy z instalacją. Urządzenie nie można po prostu używać jako pamięci masowej i będąc u znajomych, czy na komputerze z niezainstalowanym oprogramowaniem do obsługi, czegoś na nie “wrzucić”. Nie ma też możliwości ani odbierania, ani wysyłania plików przez Bluetooth, co dodatkowo utrudnia sprawę.

Zune wygląda ładnie i dość wygodne, chociaż wydaje się, że nastąpił tutaj przesyt formy nad treścią. Ci, którzy nie lubią kombajnów od wszystkiego, nie będą zachwyceni... Poza tym telefon nawet po zainstalowaniu sterowników, nadal nie jest widoczny w “Mój komputer”. Zune jest w tym wypadku jedynym narzędziem synchronizacji i trzeba go używać czy tego chcemy, czy nie.

Odtwarzanie audio

Prosty, ascetyczny i jeszcze raz prostu. Tak w skrócie można opisać odtwarzacz plików muzycznych. Mimo, że wszystkie najpotrzebniejsze opcje posiada, to nie przypadł mi za bardzo do gustu.

Odtwarzanie wideo

Zune konwertuje niemal wszystkie pliki wideo (z rozszerzeniem .avi i .mkv). Może to być zaletą. Wtedy w końcu mamy pewność, że ZTE Tania ten plik odtworzy. Z drugiej strony, wydłuża to cały proces. Z racji ograniczonej ilości pamięci wewnętrznej na urządzeniu i tak dużo plików nie zsynchronizujemy. W markecie dostępna jest jednak aplikacja ipla, dzięki której możemy obejrzeć parę popularnych pozycji online.

Czytaj dalej o współczynniku SAR i podsumowanie! -->

-> Profil autora na Google+

SAR

W Unii Europejskiej maksymalna, dopuszczalna wartość współczynnika SAR (specyficzny poziom napromieniowania) dla telefonów komórkowych wynosi 2 W/kg. Najwyższa, zmierzona wartość przy testach przy uchu dla smartfonu ZTE Tania, wynosi 1,3 W/kg. Nie jest to mało, bo konkurencyjne produkty potrafią osiągnąć wartość niemal o połowę mniejszą. Przykładowo najwyższa, zmierzona wartość SAR dla Samsung Galaxy Ace 2 (GT-I8160) wynosi tylko 0.498 W/kg.

Podsumowanie

ZTE Tania to z pewnością dobry wybór dla tych, którzy nader wszystko cenią sobie prostotę i wygodę. Osoby, oczekujące przede wszystkim jak największych możliwości, mogą się trochę zawieść. Największym minusem tego urządzenia jest to, że wyposażone jest tylko w nieco ponad 2 GB pamięci do dyspozycji użytkownika. To na dzisiejsze czasy naprawdę niewiele. Posiłkować można się jednak w takim wypadku dyskami w “chmurze”. Aparat z pewnością nie jest z najwyższej póki, ale pozwala cyknąć okazjonalną fotkę. Podobnie jest z wyświetlaczem - również nie zachwyca, ale nie jest w końcu taki tragiczny. Bardzo zbiera za to odciski palców, a co gorsze, używanie smartfona, w nawet zachmurzony dzień na zewnątrz, czy przy większym świetle jest dość trudne. Niemniej telefon posiada bardzo dobrą przeglądarkę czy klienta poczty. Co do jakości wykonania również nie ma raczej zastrzeżeń.

Możliwości: 5,5/10

  • Jakość wykonania: 8,5/10
  • Wygoda użytkowania: 8/10
  • Cena/Jakość: 6/10

= Ocena ogólna: 7/10

Obejrzyj wybrane zdjęcia wykonane ZTE Tania! -->

-> Profil autora na Google+

Zdjęcia wykonane smartfonem ZTE Tania

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: ZTE Tania - tania? Test telefonu z Windows Phone 7.5 na pokładzie - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto