Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zwinka, jaszczurka piękna i towarzyska

Artur Hampel
Artur Hampel
Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis)
Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis) Artur Hampel
Jaszczurki, za wyjątkiem padalca zimują pojedynczo. Zwinki kopią nory nawet o długości ośmiu metrów, mające wiele rozgałęzień. Obecny okres, to czas zapadania w hibernację - idzie zima.

Jaszczurka zwinka (Lacerta agilis), to kolejny gatunek w polskiej faunie, który odnotowuje spadek liczebności. Te niezwykle zwinne zwierzęta mają swoich wrogów naturalnych w postaci ptaków drapieżnych, węży, ssaków średniej wielkości. Niebanalnym zagrożeniem dla zwinki są zwierzęta domowe jak kot czy pies. Psy dodatkowo potrafią rozkopać znaczny obszar w poszukiwaniu atrakcyjnej zdobyczy.

Zobacz galerię zdjęć zwinki

Zwinka jest zwierzęciem jak na jaszczurkę niezwykle towarzyskim. Przy odpowiednim zachowaniu pozwoli się dotknąć a nawet wziąć na ręce.

Obecny okres, gdzie temperatura spada poniżej 10 st. Celsjusza zmusza zwinki do przejścia w stan hibernacji w przygotowanej przez siebie kryjówce. Zwinki jak i inne polskie jaszczurki zimują pojedynczo. Często korytarz wykopany wcześniej, ma swoje zakończenie w gęstych korzeniach pod krzewami.

Zwinki obudzą się dopiero w kwietniu lub maju, by rozbłysnąć swoją paletą barw w odcieniach żywej zieleni. To właśnie wiosną samce tych gadów przystąpią do rytualnych walk o samice, chwytając się w jej obecności za pyski, gardła czasami też za części tułowia. Jaskrawe ubarwienie, ma dodatkowo przekonać samicę o idealnym zdrowiu i genach dla przyszłego pokolenia.

Nie jest wielkim kłopotem posiadać zwinkę w swoim ogrodzie. Wystarczy jakiś skalniak bogaty w kryjówki, w których zwinka może szybko szukać ratunku przed zagrożeniem. Żywi się pająkami, owadami, ślimakami. Czasami zajada również inne bezkręgowce.

Obecność i obserwowanie w naszym otoczeniu tych zwierząt może sprawić dużo radości. Nie wspominając już o możliwości niemal oswojenia tego małego gada. Jeśli nie będziemy go płoszyć, to bez problemu da się podziwiać w całej swojej okazałości.

Zwinki dorastają do około 23 centymentrów długości, choć odnotowywano przypadki gdzie były jeszcze o pięć centymetrów dłuższe.

Polub na facebooku stronę Przyroda z Bliska i nie przegap artykułów autora

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto