Zwycięstwo Interu w derbach Mediolanu. Juventus mistrzem Włoch!

Dominik Lenart
Po bardzo emocjonującym, otwartym z obu stron i szybkim widowisku, w niedzielę Inter pokonał AC Milan 4-2 w derbach Mediolanu. Ozdobą tego meczu był niesamowity gol obrońcy Interu - Maicona. Wynik ten sprawił, że Juventus Turyn został mistrzem Włoch!

Pierwszą groźną sytuację mieli zawodnicy Massimilliano Alegriego w 12. minucie, kiedy to fatalnie z czterech metrów przestrzelił nad bramką Zlatan Ibrahimovic.

W 14. minucie to Inter zdobył pierwszą bramkę. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego piłka trafiła do kompletnie niepilnowanego Wesley Sneijdera, który odegrał ją do będącego bez żadnej opieki przed bramką Diego Milito. Argentyńczyk z czterech metrów pokonał Abbiatiego. Był to 21. gol Milito w tym sezonie Serie A.

Od czasu uzyskania prowadzenia ekipa Interu zaczęła sprawiać lepsze wrażenie. Składne akcje przeprowadzane z dużym rozmachem sprawiały dużo problemów formacji defensywnej Milanu.

W 20. minucie arbiter nie uznał bramki dla "Nerazzurrich", ponieważ na pozycji spalonej znajdował się Lucio.

Kolejną doskonałą sytuację miała ekipa Interu w 33. minucie, kiedy to głową uderzał na bramkę Cambiasso. Tylko fantastyczna interwencja i niesamowity refleks Abbiatiego zapobiegły utracie gola. Jak pokazały powtórki telewizyjne, piłka mogła przekroczyć linię bramkową - do końca jednak tej sytuacji replay'e nie wyjaśniły. Po chwili bramkarz Milanu doznał kontuzji i musiał opuścić boisko. Na jego miejsce wszedł rezerwowy golkiper Marco Amelia.

W 35. minucie kapitalną okazję na gola powinien zamienić Ibrahimovic, jednak jego uderzenie fantastycznie sparował Julio Cesar.

Koniec pierwszej połowy przyniósł kibicom zgromadzonym na stadionie San Siro bardzo dużą dawkę emocji. Kevin „Prince” Boateng wpadł w pole karne, a piłkę spod nóg czyściutko wybił mu Julio Cesar. Ghanijczyk wykorzystał ten fakt i teatralnie padł w polu karnym. Fatalny błąd w tej sytuacji popełnił arbiter i ku zdziwieniu zawodników Andrei Stramaccioniego podyktował rzut karny dla ekipy "Rossonerich”. Do piłki podszedł Zlatan Ibrahimovic i pewnym strzałem w sam róg bramki pokonał bramkarza "Nerazzurich”.

Druga część gry zaczęła się od mocnego uderzenia. Milan przeprowadził skuteczną akcję, po której w pole karne wbiegł Ibrahimovic. Szwed jednym zwodem minął z dziecinną łatwością Maicona i w sytuacji sam na sam ładną podcinką posłał piłkę do siatki obok bezradnego Julio Cesara. Cała sytuacja od wznowienia gry do gola trwała zaledwie 30 sekund! Było to 28. trafienie Szweda w Serie A, który pewnie zmierza po koronę króla strzelców.

W 50. minucie z 40 metrów Wesley Sneijder próbował zaskoczyć Amelię. Bramkarz Milanu z dużymi problemami zdołał jednak obronić ten strzał.

Zaledwie dwie minuty później fatalnie zachował się obrońca Milanu - Ignazio Abate, który bezmyślnie powalił w swoim polu karnym Diego Milito. Argentyńczyk pewnym strzałem pokonał Amelię, wyrównując tym samym stan zawodów.

W 55. minucie wielką szansę na strzelenie swojej trzeciej bramki miał Ibrahimovic. Po jego główce tor lotu piłki zmienił jeszcze Muntari - futbolówka przeszła minimalnie bramki Cesara.

W dalszej części spotkania obie drużyny miały kilka dobrych sytuacji do postawienia kropki nad i. Obraz gry zmieniał się jak w kalejdoskopie, bowiem gra przenosiła się co chwila z jednej strony boiska na drugą.

W 78. minucie już po raz trzeci tego wieczoru sędzia wskazał na „wapno”. W polu karnym główkował Pazzini, a po drodze piłka uderzyła w rękę Alessandro Nestę. Arbiter uznał, że ułożenie ręki Włocha było nienaturalne. Do piłki podszedł Diego Milito i tym samym uzyskał hattricka. Był to jego 23. gol w tym sezonie ligi włoskiej.

W 87. minucie zwycięstwo Interu w tym spotkaniu przypieczętował Maicon nieprawdopodobnym strzałem z 25 metrów w samo okienko bramki Amelii.

Podsumowując, obie ekipy stworzyły fantastyczne widowisko na stadionie San Siro. Bardzo otwarta gra z obu stron i mnóstwo sytuacji i spięć podbramkowych mogły się podobać widowni zgromadzonej na stadionie Giuseppe Meazza. Bohaterem tego meczu był Argentyńczyk Diego Milito, który ustrzelił hattricka. Zwycięstwo "Nerazzurich" 4-2 sprawia, że ze zdobycia tytułu mistrzowskiego może się cieszyć ekipa Juventusu Turyn, która w rozgrywanym równolegle meczu wyjazdowym pokonała w Trieście zespół Cagliari 2-0 po bramkach Vucinica z 6. minuty i samobójczym trafieniu Caniniego z 74. minuty gry. Tym samym „Scudetto” po dziewięciu długich latach wraca do Turynu!

Inter - AC Milan 4-2

Bramki: Milito (14., 52. - karny, 80. - karny), Maicon (87.)

Skład: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Samuel, Nagatomo - Guarin (61. Obi), Cambiasso, Zanetti - Sneijder (84. Cordoba), Alvarez (75. Pazzini) – Milito

Skład: Abbiati (35. Amelia) - Abate, Yepes, Nesta, Bonera (22. De Sciglio) - Nocerino, Van Bommel, Muntari (77. Cassano) - Boateng - Ibrahimović, Robinho