Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Życie pisane kadrem i słowem–poetycka książka Agnieszki Osieckiej

Andrzej Hajdasz
Andrzej Hajdasz
Okładka książki
Okładka książki Pruszyński i S-ka
Tom spina klamrą negatyw. Na początku był negatyw i "na końcu będzie negatyw. Też" (s. 249). Autorką zbioru fotograficznych impresji, które uzupełnia poetycki, dowcipny komentarz, jest Agnieszka Osiecka. Kim była?

Poetką, autorką tekstów piosenek, pisarką, dziennikarką, od roku 1954 związaną ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS), gdzie zadebiutowała jako autorka tekstów piosenek. W Polskim Radiu prowadziła Radiowe Studio Piosenki, dzięki któremu wydano ponad 500 piosenek i wypromowano sporo znamienitych gwiazd polskiej estrady. Napisała też kilka sztuk i songów m.in. dla Teatru w Sopocie. Była też reżyserem teatralnym i telewizyjnym. Skończyła Szkołę Filmową w Łodzi - choć fotografować zaczęła mając trzynaście czy czternaście lat. W Łodzi jednak zaczęła wywoływać zdjęcia i robić odbitki. Jej otwierające tom wspomnienia - Na początku był negatyw - są świetną podróżą poprzez historię fotografii od lat 60. ubiegłego wieku poczynając. Dla kogoś z młodszego pokolenia niektóre rzeczy jawić się mogą jako całkiem egzotycznie - aparat Zeiss-Ikon z ryjkiem, powiększalniki, kuwety, wywoływacze, utrwalacze a nade wszystko negatyw i jego czułość - światło-czułość, co w ustach poetki nabiera całkiem nietechnicznego znaczenia.

Autorka stawia sobie na początku pytanie, czym jest dla niej fotografia? I odpowiada nań z iście poetycką zadumą: "Może czymś takim jak piosenka: pamięcią, którą zna się na pamięć. Notatką. Westchnieniem. Klepsydrą. Bajką, a trochę też – bujdą" (s. 7).

Fotografia dla niej to zatrzymywanie chwil, osób, wrażeń i myśli. Dodany doń komentarz jest dowcipny, celny i inspirujący. To autobiografia słowno-fotograficzna, okraszana co rusz to anegdotką, żartem sytuacyjnym, refleksją, poetycką frazą czy sentencji. Na zdjęciach znajdziemy i Marka Hłaskę, i Magdę Umer, i Stanisława Tyma, i Andrzeja Wajdę, i Krystynę Sienkiewicz, i Elżbietę Czyżewską, i Agatę Passent w chwilach zatrzymanych w kadrach i wspomnieniach autorki.

Wiele tu ciekawych obserwacji chwil codziennych i świątecznych, wiele sentencji, prób klasyfikacji, bo i "miejscowości tedy dzielą się na wakacyjne i zwykłe. [...]" Zdjęcia dzielą się na artystyczne, towarzyskie i pamiątkowe. Artystyczne to takie, na których wszystko widać, towarzyskie - na których widać to i owo, a pamiątkowe to takie, na których nic nie widać, ale przykro byłoby wyrzucić, bo są pamiątkowe” (s. 33-34).

Przezabawne są porady udzielone czytelnikom, jak nie pokazywać zdjęć w towarzystwie. Warto poczytać, by ubawić się, może zreflektować a może i wystrzec w przyszłości niezręcznej sytuacji.

O książce Susan Sontag noszącej tytuł O fotografii pisze, że jest znakomita: "Przypisy są doskonałe i wyczerpujące, a dorobek fotografików świata - znany od A do Z" (s. 125). Z dozą ironii o prawdziwych intelektualistach pisze, że cytują źródła i wyciągają własne wnioski. "Z poetami jest ciut inaczej: nie cytują starannie źródeł, ale wyciągają własne wnioski" (s. 126).

Od razu w pierwszym zdaniu podałem, że na końcu będzie też negatyw - dodam, że nie od siebie. To cytat z zakończenia książki - bo to poeci, "a przede wszystkim poetki, przechowują na dnie szuflad - z sensem i bez sensu - swoje zdjęcia rentgenowskie" (s. 249).

Rzecz warta przeczytania, bo nie chodzi w niej o podręcznikową teorię fotografii czy kunszt artystyczny, nie chodzi też o omówienie zasad kompozycji czy histogramów. To, co wydaje się cenne, to nasz stosunek do fotografii oraz stosunek fotografii do nas. Co robimy z niej i co ona robi z nas? Co ujawnia, a co skrywa, jak wpływa na nas, towarzysząc nam na każdym kroku?

Dorobkiem Agnieszki Osieckiej opiekuje się założona przez córkę poetki, Agatę Passent, "Fundacja Okularnicy".
Agnieszka Osiecka, Na początku był negatyw, Warszawa: Prószyński i S-ka, 2014.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto