Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zygmunt Piasecki jakiego nie znaliśmy napisał już trzecią książkę

Redakcja
Zygmunt Piasecki z Radziejowa Foto.Karol Szmagalski
Zygmunt Piasecki z Radziejowa Foto.Karol Szmagalski
Zygmunt Piasecki, autor książek „Dzieje Radziejowa i powiatu radziejowskiego w latach 1956-1990” oraz „Niezwykłe dzieje zwykłych ludzi na Kujawach 1939-1950”, a także autor wierszy i esejów, przygotował kolejną książkę „Starość może być radosna”.

Miałem okazję ją przeczytać w rękopisie. Myślę, że sam temat i sposób jego podania przez autora, który niedawno ukończył 80 lat, jest ciekawy i niezwykle interesujący. Można ją kierować zarówno dla szerokich rzesz emerytów a także dać pod rozwagę młodemu pokoleniu.

A oto niewielkie z niej fragmenty:

„W każdym człowieku jest dobroć, która bywa zagłuszana przez codzienny pęd, pośpiech, żeby „mieć”. Starszy człowiek osiągnął już określone „mieć”. Teraz większe dla niego znaczenie powinna mieć dobroć. Bądźmy dobrzy, spotka nas nagroda za wzajemność. W dobroci trzeba jednak zachować rozsądek. Dobry człowiek bywa i to nie raz oszukiwany. Oszust potrafi udawać biednego, a nawet głodnego a jeśli dasz mu chleb, on chce jeszcze pieniądze na „chleb” lub starszą osobę terroryzuje, a zdarza się, że i morduje. Paleta oszukańczego wykorzystywania dobroci starszych ludzi jest tak wielka, że można by napisać książkę. Bądźmy więc dobrzy dla tych, co na dobroć zasługują. Pamiętajmy zawsze potrzebna jest dobra mądrość.”

Warto przypomnieć, że w książce:

Książka „Dzieje Radziejowa i powiatu radziejowskiego w latach 1956-1990” opowiada o najnowszej historii Radziejowa lat 1956-1990. Po jej przejrzeniu warto spojrzeć na fakty tam zawarte i wyciągać z niej dla teraźniejszości i przyszłości tego środowiska te wszystkie pozytywy, które mogą służyć miejscowej ludności. A jednocześnie przypominać o faktach i ludziach, którzy w tamtych latach je tworzyli. Uważam, że opracowanie jest na tyle interesujące, że warto je przeczytać choć z racji szczupłości opracowania i dużego stopnia uogólnienia wiele elementów można rozszerzyć i uzupełnić.

Natomiast książka „Niezwykłe dzieje zwykłych ludzi na Kujawach 1939-1950” jest opowieścią o niezwykłych dziejach zwykłych Kujawiaków „soli tej ziemi” w trudnych latach: przed II wojną światową, w czasie hitlerowskiej okupacji oraz w pierwszych powojennych latach. Jest ona opisem własnych dziejów, przeżyć i przemyśleń autora. Też warto do niej sięgnąć.

www.piasecki2007.republika.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto