Zygmunt Szczęsny Feliński. Arcybiskup na trudne czasy

Zuzanna Chylińska
Zuzanna Chylińska
http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Zygmunt_Szcz%C4%99sny_Feli%C5%84ski_03.jpg
Dnia 18 sierpnia 2002 roku w Krakowie Jan Paweł II beatyfikował czwórkę przedstawicieli duchowieństwa. W grupie nowych błogosławionych był bp. warszawski - Zygmunt Szczęsny Feliński. Obecnie święty, jeden z głównych patronów Warszawy.

Ks. arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński urodził się w 1822 roku w Wojutynie na Wołyniu. Był synem Gerarda i wygnanki syberyjskiej Ewy z Wendorffów Felińskiej. Ukończył studia wyższe w Moskwie i Paryżu. Od razu po ich zakończeniu wstąpił do Seminarium Duchownego w Petersburgu. W 1855 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Niedługo po nich rozpoczął posługę. W 1857 r. założył zgromadzenie zakonne Sióstr Rodziny Maryi, któremu zlecił opiekę nad dziećmi, chorymi i osobami starszymi. W roku 1862 papież Pius IX mianował ks. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego arcybiskupem metropolitą warszawskim.

Arcybiskup i polityk

Cała prasa polska i europejska od tej pory śledziła każdy jego ruch. Jedni widzieli w nim realizatora polityki Wielopolskiego, inni słuchając jego pięknych homilii i czytając je, uczyli się politycznego myślenia. Swoją pozycją arcybiskup wspierał politykę Piusa IX wobec Rosji. Papież w listach nadsyłanych do cara prosił, a po wybuchu powstania w styczniu 1863 r., żądał przywrócenia autonomii Królestwa Polskiego.

Warszawa chłodno wita swego metropolitę

Przybył do Warszawy w listopadzie 1862 roku, w atmosferze niechęci i braku akceptacji. Przez wielu był postrzegany jako człowiek cara, zarzucano mu brak patriotyzmu. Nastrój grozy podsycała jeszcze groźba rewolucji w mieście. Władze carskie wprowadziły w Warszawie stan wojenny.

Arcybiskup się nie poddaje

Niemniej jednak zaraz po przyjeździe do Warszawy dokonał rekoncyliacji sprofanowanej archikatedry i kościoła św. Anny (doszło do rozlewu krwi w świątyniach). Otworzył pozostałe kościoły. Upowszechniał nabożeństwa majowe, kładł nacisk na kwestie oświaty, a także pracę rekolekcyjną. Przyczynił się do rozszerzenia w stolicy kultu Najświętszego Sakramentu. Przystąpił do reformowania programów nauczania i wychowania. Dążył do podwyższenia poziomu duchowego i intelektualnego duchowieństwa.

Niedługo jednak pełnił tę posługę. Już po 16 miesiącach - za obronę praw Kościoła i Ojczyzny - został przez władze carskie skazany na wygnanie w głąb Rosji. Tym samym stracił prawo powrotu do swojej metropolii.

Arcybiskup zmarł w Krakowie w 1859 roku. Proces informacyjny przed beatyfikacją abp. Felińskiego otworzył kard. Stefan Wyszyński w 1965 r., zaś zamknięcia dokonał w 1984 r. kard. Józef Glemp. W 1988 roku Kongregacja ds. Kanonizacji ogłosiła ważność procesu. Arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński został beatyfikowany 18 sierpnia 2002 r. Siedem lat później papież Benedykt XVI ogłosił błogosławionego bp. Felińskiego świętym. Ciało Świętego Arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego spoczywa w podziemiach archikatedry św. Jana w Warszawie.

Bibliografia:
1. List Konferencji Episkopatu Polski z 2009 roku
2. strona internetowa: www.brewiarz.pl
3. Artykuł "Arcybiskup zesłaniec" (fragment) napisany przez prof. Jana Żaryna. Ukazał się w "Gościu niedzielnym", wydanie z 26 grudnia 2004

Rząd obiecuje szybkie szczepionki na COVID-19

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.