Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Brak nadzoru w szkołach. Dokąd zmierza polska oświata?

Tadeusz Kowalski
Tadeusz Kowalski
Trwa kolejny eksperyment w polskiej oświacie. Szkoły zostały pozbawione nadzoru pedagogicznego. Kompetencje nadzorcze kuratorów mieli przejąć inspektorzy jakości kształcenia, jednak regionalne ośrodki do tej pory nie powstały i nie wiadomo czy powstaną.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, przygotowanej jeszcze w poprzedniej kadencji, kontrolę szkół miały przejąć regionalne ośrodki jakości kształcenia, usytuowane przy wojewodach. W międzyczasie ograniczono kompetencje nadzorcze kuratorom oświaty. Mamy więc do czynienia z sytuacją praktycznego braku nadzoru pedagogicznego w szkołach.

Jedynymi organami decydującymi o jakości kształcenia pozostały samorządy i dyrektorzy szkół. Nawet arkusz organizacyjny placówki zatwierdza samorząd, a nie kurator oświaty. Nie jest też obecnie obowiązująca jego opinia przy likwidacji szkoły.

Eksperci zgadzali się z proponowanym kierunkiem zmian, gdyż inspektorzy większość swego czasu pracy mieli poświęcać kontroli placówek oświatowych, a nie biurokracji w kuratorium. Niestety, nowelizacja ustawy nie została dotychczas przeprowadzona i nie wiadomo czy w ogóle będzie. Jak informuje gazetaprawna.pl minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas nie potrafi określić, czy nowelizacja będzie przeprowadzona.

Andrzej Antolak z Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” uważa, że powinno się przywrócić kompetencje kuratorów oświaty, gdyż szkoły pozostały bez oceny jakości kształcenia. Tymczasem nie wiadomo, czy kuratoria pozostaną w obecnym kształcie, gdyż są plany włączenia ich w struktury urzędów wojewódzkich. Istnieje też problem kadrowy. Kuratorzy zaczynają odchodzić z pracy, narzekając na nadmiar obowiązków.

Kolejny eksperyment trwa. Po próbie skierowania do szkół szesciolatków, pomysłach, by w podstawówkach uczyli nauczyciele z licencjatem, likwidacji liceów ogólnokształcących, zwiększeniu nauczycielom biurokratycznych obowiązków przyszedł czas na ograniczenie pedagogicznegnadzoru. Aż strach pomyśleć, co będzie dalej i tak już z nie najwyższą jakością kształcenia.
Jan Zamoyski powiedział już w 1594 r., zakładajac Akademię Zamojską, że "takie są rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie". Sternicy naszej oświaty zdają się chyba o tym nie pamiętać.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto