W Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku stoją dwa domy wybudowane w XIX w. przez Kaszubów osiadłych w Kanadzie.

Chaty zwane po kaszubsku checzami są z drewna. Jedna jest mieszkalna a druga gospodarcza. Zza oceanu dotarły do Polski drogą morską. Tu zostały starannie odtworzone. Są "hołdem złożonym polskiej emigracji na dalekiej obczyźnie, która nie zapomniała o swoich korzeniach". Taki napis wyryty jest na kamieniu pochodzącym z pierwszego cmentarza kaszubskich pionierów w kanadyjskim Wilnie, a ustawionym obok jednego z domów. Na tym kamieniu wyryta jest również historia Zagrody Trapera Kaszuby.

Konstrukcje te zadziwiają prostotą i precyzją wykonania. Także pomysłowym ociepleniem do którego użyto mchu. Powierzchnia tych budynków jest niewielka. Zagrodę okala ogrodzenie powstałe z drewna i kamienia, typowe dla kanadyjskich zagród kaszubskich osadników, którzy dostawali działki o powierzchni 40 h lub większe.

W pomnikowej zagrodzie kaszubskiego imigranta zobaczyć też można niezwykłe urządzenie znacząco ułatwiające pracę przy karczowaniu lasów. Napędzane było siłą końskich mięśni. To połączenie drewnianego, masywnego koła, drążka i linki. Tworzyło dźwig do wyrywania korzeni drzew, które normalnie trudno byłoby ruszyć z ziemi.

Na terenie zagrody znajdują się także repliki nagrobków kaszubskich z cmentarza w kanadyjskim Wilnie. Zagroda na terenie Centrum Edukacji i Promocji Regionu tworzy malowniczy, ale jednocześnie skłaniający do zastanowienia zakątek.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!